bildirgec.org

kardeşlik hakkında tüm yazılar

Aşk Gibi

mavilikler | 12 September 2011 09:26

“Neden seninle konuşamıyoruz?”

Derginin sayfalarında kaybolmuş, onun varlığını unutmayı nihayet başarabilmişken can alıcı bir soruyla yine hayatının baş köşesine kuruluvermişti sevgili kardeşi. Sayfadan bakan aktör, deniz mavisi gözlerinden birini kırpar gibi geldi. Ben burdayım, korkma dercesine… Ama kardeşinin o çok iyi tanıdığı güzelim sesi hala zihninde akisler yapmaya devam ediyordu. Kendisine böyle doğrudan bir soru sormayalı epey bir zaman geçmiş olmalıydı. Birbirini görmeyen gözlerle, aynı odada saatler geçirmeleri ilk kez gerçekleşen bir durum değildi. Ama kardeşi nedense bir anda yabancılaşıvermişti bulunduğu konuma. Dışarıdan bir yerden bakmış ve gördükleri pek de hoşuna gitmemişti.

Kalem Oynatmak

firaset | 30 October 2010 15:40

*

  • Düşünceleri kağıtlardan okumak bir şey kazandırıyorsa bizlere,kalem oynatmanın zamanı gelip geçiyor belki de…
  • Kalem oynatmak sanıldığı kadar basit değildir kimilerince…Olanı/olması gerekeni, olduğu gibi anlatmak zor görünür herkese ;halbuki kalemin elle buluşmasında ne hikmetler çıkarmış: yazılanlar yaşayanlara yol göstersin diye …. Ve kalem oynatmak yürek istermiş……
  • Kalem oynatmak:Dostluk üzerine…. Hasretin mesafelere esir düştüğü anlarda bile iki ‘dost’ kalbi anlatmak sevginin kendisinde saklı olan sadakati açığa çıkarır ki bu, vefanın ne denli yüce olduğunu hissettirir insana…..
  • Kalem oynatmak: Aşk üzerine…… Görmeden sevmenin,görüpte anlatamamanın,asırlardır dilleri lal eden bir hayranlıkla kalplerde yaşayan sevginin ve sevenlerin tarihe işlendiği bir destan niteliği taşıdığını hissettiririr insana……
  • Kalem oynatmak : İnanç üzerine…… İnancın,güvenin,teslimiyetin, ruhu ne denli yücelttiğini ve farklı inançların, farklı kültürlerin, farklı yaşayışların toplumsal birlikteliğe sebep olabilecek en kaçırılmaz bir mutluluk fırsatı olduğuna inanmayı hissettirir insana…….
  • Ve kalem oynatmak : Kardeşlik üzerine….. Türlü beraberlikleri yaşamış ve birlikteliğe and içmiş ; gülerken gülmeyi, ağlarken ağlamayı, sevgiyi ve barışı ,doğruluğu ve sadakati kendine dert edinenlerin gönüllerinin temizliğini şafak vaktinin beraklığıyla insaniyet adına anlatmanın ‘kardeşlik’ adına ne denli yüce bir görev olduğunu hissettiririr insana……
  • Evet,düşünceleri kağıtlardan okumak bir şey kazandırıyorsa bizlere, kalem oynatmanın zamanı gelip geçiyor belki de……

YEDİNCİ KASABA

super hero | 15 August 2010 12:53

Her Şeyin Cevabını Herkesten En İyi Bilen Dahi Profesör P. cevabını bir türlü bulamadığı tek soruya çözüm bulmak amacıyla inzivaya çekildi. Bütün her şeyin cevabını en iyi kendi bildiği halde nasıl olur da her gün girdiği forumdaki diğer kullanıcılar bunu anlamazdı?

Her Şeyin Cevabını Herkesten En İyi Bilen Dahi Profesör P. yaklaşık olarak yedi dakika yirmi üç saniye ve kimi kaynaklara göre 47, kimilerine göreyse sadece 03 salise düşünerek cevabı buldu: Dünyadaki bütün insanları yok ettiği takdirde ikna etmesi gereken hiç kimse kalmayacaktı.

şimdi ölsek sonra yeniden doğsak

pink angelll | 23 June 2010 15:29

şimdi ölsek sonra yeniden doğsak ne güzel olurdu.yeni hayatımızı kendimiz seçebilsek kim .annemiz kim babamız olacak kendimiz karar versek.belki insan olarak dünyaya gelmek istemezdik.kelebek kuş balık olarak gelmek isterdik.belki bir çiçek olmak istrerdik kırlarda mavi mor pembe açan.ben papatya olmak isterdim yada gül.
insan olarak geleceksemde insan gibi insan olmak isterdim.dürüst mert yalan söylemeyen başkalarına yardım eden.ama en çok ben ben olmak istemezdim. insanız diye geçinen bir sürü insan var. kim aç kim tok kimsenin umurunda değil. birileri hergün kebapçılarda yemek yiyor birileri kuru fasulyenin içine yüz gıram et bulamıyor başka birileride kuru fasulyeyi bile bulamıyor.bu manzaraya bakınca insan olmaktan utanıyorum.

Akraba Olmak

Ahmetcandemir | 27 December 2009 14:58

“Bizler ki aynı kitaba baş eğmiş insanlarız; bizden âlâ akraba mı olur?” diyor Cemil Meriç.İnsanlar akraba olsunlar olmasınlar artık birbirimizi sevmeyi unuttuk.Artık herkes birbirinin zaafını yoklar oldu.Herkes birbirinin zayıflarını gözler oldu.Bu yaklaşım biz inanlara yakışmayandır.Bizler ki hepimiz aynı kitaba inanıyoruz.Aynı yüce yaratana inanıyoruz;fakat bütün kötülükler de bizde.Böyle olmaz,böyle gitmez arkadaşlar bizler birbirimizi sevmeli dinimize karşı olanlara bir vücut olduğumuzu,tek yürek olduğumuzu göstermezsek.O kişiler o yüreği 10 değil yüz parçaya,bin parçaya bölerler.Son zamanlardaki ülkemizde yaşanan sorunların özüde işte budur.Umarım herkes benim gibi bir düşünceye sahiptir ya da öle olurlar.Herkese saygılar.

NEFESİ TÜRKÜ KOKAN YARİM

kahvekokusu | 05 November 2009 14:34

Biri vardı… Uzak dağ köylerinin serinletici poyrazıydı nefesi… Başım her derde düştüğünde derdin derdimdir, demesini sevdim.
İğde ve çam ağaçlarının rayihası dolarken havaya, ben onun kokusunu duyardım kaç kilometre öteden…

Gözleri gözlerime değdiğinde ruhum muydu eriyen? Ben O’nda eriyip O’nunla birleşmeyi sevdim…
Korkmazdım O yanımdayken engebelerden, uçurumlardan, derin mavilerden…
Aşkıyla hemhal olmuş kalbime güveni de sunmasını sevdim…

061626 Kardeşlik Zinciri

ixzed | 24 May 2008 18:00

Eskişehirspor taraftarları, Bursaspor ile Ankaragücü taraftarları arasındaki dostluk köprüsüne katıldı. Üç kulübün taraftarları, bulundukları ilin plaka numaralarına ithafen ‘www.061626.com‘ adresli bir internet sitesi oluşturarak, bu dostluğu sanal aleme de taşıdı. Umarız Anadolu kluplerinin bu kardeşlikleri diğer kluplere ders olur.

1 mayıs tatil olmalı (mı?)

eratnow | 24 April 2008 14:43

1977 katliamının 5 dakika öncesi
1977 katliamının 5 dakika öncesi

dünyanın 134 ülkesinde tatil olan 1 mayıs günü bizim ülkemizde de tatil olmalı ?

kapitalizm denilen sömürgeciliğe karşı kurulmuş olan sivil toplum örgütlerinin devlet propogandası yapmasından korkulmalı mı sizce?
ülkemizde devlet işçilerinin memurlardan daha fazla maaş aldığını ve üç ayda bir olmak üzere destek paraları aldığını bunun yanında elverişsiz sağlık koşullarında çalışanlar için süt parası yoğurt parası gibi ekstra paralar ödendiğini hepimiz biliyoruz. şunu asla karıştırmamalıyız kapitalizmin doğduğu ve büyüdüğü sektör özel sektördür ve bu devlet düşmalığını gerektirmez.