bildirgec.org

internet explorer 6 hakkında tüm yazılar

Görüntü Seçme Bileşeni: imgAreaSelect

angelsdemos | 25 October 2010 09:32

imgAreaSelect, interaktif ortamdaki herhangi bir görüntüyü dikdörtgen biçiminde belirli bir bölümünü seçmenize yarayan bir jQuery uygulamasıdır. Bu uygulama ile seçtiğiniz bölgenin özelliklerini size görebilir, zoom yapabilirsiniz. Ayrıca birçok şekilde geliştirilerek kırpma, düzenleme gibi farklı uygulamalar yapılabilir.

CSS ile hazırlanmış ve özelleştirilebilen imgAreaSelect, API fonksiyonlarını destekler.Farklı php ve asp uygulamarı ile kolay entegrasyonu sağlayabilirsiniz. Tıkladığınız alanın en ve boyu haricinde x1, x2, y1, y2 eksenlerini de öğrenebilir ayrıca seçtiğiniz bölgenin normal koşullarda veya büyültülmüş olarak nasıl göründüğünü görebilirsiniz.

Farklı Geçiş Efektleri için: AviaSlider

angelsdemos | 08 October 2010 09:35

AviaSlider; birçok farklı benzersiz geçiş efektine sahip birçok projede farklı amaçlarla kullanabileceğiniz harika bir jquery slider uygulamasıdır. Interaktif olarak kullanabileceğiniz AviaSlider, diğerlerinin aksine farklı efekler sunarak ziyaretçilerinizi etkiler.

8 benzersiz geçiş efetli olan aviaslider’ı web sitenizde manşet veya resimleriniz için küçük bir galeri olarak kullanabilirsiniz. jQuery 1.32 ile hazırlanan bu uygulamayı istediğiniz gibi biçimlendirebilir html5 ve css3 ile renklendirebilirsiniz.

Sadece 8KB boyuntaki bu ufak uygulama içerisindeki farklı efektleri farklı sayfalarda kullanabilir ve tooltip eklentisi sayesinde resimlerin büyük hallerini sayfa içerisinde açılan küçük bir pencereden ziyaretçilerinize gösterebilirsiniz. Bu pencere açılırken resim harici sayfaya uygulanan karartma efekti sayesinde ziyaretçilerinizin resime dikkat çekmelerini sağlayabilirsiniz.

internet explorer 8 ipuçları

silver530 | 29 September 2010 12:15

yapacağınız bazı ufak tefek değişikliklerle internet explorer 8’i daha işlevsel hale getirebilirsiniz.

şimdi internet explorer 8’i biraz kendimize göre tasarlayalım:

1 – görüş mesafesini arttırmak: menü çubuğu çok yer kaplıyor, ortadan kaldırın gitsin. kapatmak için görünüm menüsünden araç çubuklarını seçin ve oradan da kapatıverin. ihtiyaç halinde alt tuşuna basınca geri gelecektir.

2 – aramaları hızlandırmak: arama kutusu olarak adres çubuğunu kullanmak. bunun için adres çubuğuna soru işareti koyup bir boşluk bırakıp aramak istediğiniz kelimenin baş harfini yazınca arama kutusundaki gibi öneriler çıkacaktır.

3 – başlığı kişiselleştirin: bu iş tabii ki kayıt defterinden halledilecek. başlat > çalıştır ve buraya regedit yazıp çalıştırın. sırayla hkey_currnet_user’ı açın ve sırayla software > microsoft > internet explorer > main kısmına kadar gelin. main’i seçinde sağ tarafta içindeki kayıtlar açılacak. biz yeni bir kayıt ekleyeceğiz. sağ tıklayıp yeni > dize değeri’ne tıklıyoruz ve isim olarak window title (baş harfler büyük) yazıyoruz. sonra bunu açıp içine istediğinizi yazabilirsiniz.

css3 destekli internet explorer6-7-8

brkzn | 15 July 2010 14:02

malum kodlama yapan herkesin başının belasıdır internet explorer denen tarayıcı. kodları anormal bir şekilde yorumlar. microsoft’un vurdumduymazlığı nedeniyle birçok insan hala internet explorer 6.0 kullanır ve siz de sitelerinizi onlara doğru dürüst göstermek için çırpınır durursunuz. diğer internet tarayıcıları yeni standartları destekleme konusunda birbirleri ile yarışırken internet explorer’ın hiç acelesi olmaz. neyse ki css3pie (progressive internet explorer) var.

css3pie (progressive internet explorer) nedir?

başımızın belası, sitelerin görünümünün katili internet explorer’a css3 yetenekleri kazandıran bir dosyadan başka bir şey değil. hemen alt kısımda internet explorer’dan alınmış ekran görüntüsünü görebilileceğiniz üzere de oldukça tatmin edici bir sonuç verdiğini söylemek mümkün.


resmin büyük halini görmek için tıklayın

desteklediği css3 özellikleri

  • border-radius
  • border-image
  • box-shadow
  • multiple background images (arkaplanda çoklu resim)
  • linear-gradient (arkaplan için renk geçişleri)

İnternet Explorer’a CSS3 yaması!

brum | 14 July 2010 16:33

css3pie logo
css3pie logo

Evet, yanlış duymadınız! Artık İnternet Explorer da CSS3‘ün nimetlerinden yararlanabilecek. Nasıl mı? CSS3PIE sayesinde! İnternet Explorer‘da css3 elementlerini kullanabilmek için geliştirilen bir eklenti de diyebiliriz buna.
Yapmanız gereken işlemler;

  1. aşama, buradan dosyları indirip, arşivden çıkarmanız gerekiyor.
  2. aşama da ise arşivden çıkardığınız da PIE.htc isimli bir dosya elde edeceksiniz. bütün işi yapan dosya bu! dosyayı kullanacağınız proje klasörünüzün içine kopyalamanız sizin yararınıza olacaktır!

Son aşama ise .css dosyasına eklenecek bir satırlık bir kod, css3’ü kullandığınız bölüme bu kodu ekleyin;
behavior: url(kopyaladığınız_dosya_yeri/PIE.htc);

Microsoft’tan Chrome Kullanıcılarına Uyarı

angelsdemos | 16 April 2010 12:18

Google‘ın popüler internet tarayıcısı Google Chrome ile MSN Video Player‘a giren kullanıcılar hiç beklemedikleri bir uyarı ile karşılaşıyorlar. Microsoft‘un hazırlamış olduğu bu uyarı Google Chrome kullanıcılarını daha güncel bir tarayıcı olarak nitelendirdikleri Internet Explorer 8 veya Firefox 3 kullanmaya davet ediyor.

Google Chrome‘un en güncel sürümü kullanan kullanıcıların bile karşılaştıkları bu uyarıda tam olarak “Daha güncel bir internet tarayıcı kullanın” yazısı ile karşılaşıyorlar.

Sadece Internet Explorer 8 ve Firefox 3‘ü kullanmasını tavsiye eden Microsoft ekibi aşağıdaki uyarıda bulunuyor;

MSN Video’nun sunabileceklerini en iyi şekilde tecrübe etmek için Internet Explorer 8 ya da Firefox 3 gibi daha güncel tarayıcıları tavsiye ediyoruz.

IE 6’nın Cenazesi Kaldırıldı

angelsdemos | 10 March 2010 12:17

Microsoft‘un popüler tarayıcısı Internet Explorer 6‘nın cenazesi geçtiğimiz günlerde kaldırıldı. Törene Internet Explorer geliştirici ekibi, töreni yapan web tasarım şirketi ve rakip birçok tarayıcı katıldı.

Amerika’da Aten Design adında bir web tasarım şirketi Internet Explorer 6 için cenaze töreni yapmaya karar verdi. Fakat şirket bu tarayıcının gitmesinden üzülmek yerine oldukça sevinçli. CSS ve JavaScript uygulamalarının IE6‘da oldukça sorunlu çalıştığını söyleyen şirket çalışanları töreni “Öldü de kurtulduk” şeklinde yorumluyorlar.

Internet Explorer 6’ya destek, çıkışından 8 yıl sonra yani 1 Mart 2010 tarihinde resmi olarak kesildi. Google artık Google Docs ve YouTube gibi birçok uygulamasını IE6‘ya göre tasarlamayacak ve uygulamaların uyumunu kontrol etmeyecek. Ancak IE6 hala pazar payının 20%‘sini elinde bulunduruyor.

Internet tarayıcı savaşları yeniden mi başlıyor?

jurnal | 12 September 2009 13:04

Bir dönem Internet Explorer ve Netscape arasında uzun süre devam eden “tarayıcı savaşı” sonunda Explorer‘ın galip gelmesiyle sonuçlanmıştı.

Microsoft bu başarının verdiği rehavetle tarayıcı konusunda derin bir uykuya dalmış ve uzun süre Internet Exlorer 6.0′ı piyasada tutmuştu. Firefox‘un piyasaya çıkması ve artan baskılar sonucu Explorer 7.0‘ı adeta çıkarmak zorunda bırakılmıştı.

teknoloji firması kullanıcılarına yeni bir şeyler sunması gerekirken kullanıcılar microsoft‘u zorladı, en uzun kullanıma sahip ve halen en çok kullanılan sürüm Explorer 6.0’da “sekmeli tarama” olmaması çoğu kullanıcıyı firefox veya diğer tarayıcıları kullanmaya itti.

Uzun zamandır tahtında sarsılmadan oturan Internet Explorer, küçük miktarlarda olsa pazar payı kaybetmeye başladı. Netscape ile Internet Explorer arasındaki “rekabet” daha çok “yenilik” ve “farklı”arayış arzusu içinde olan biz kullanıcılara daha “keyifli sörf” yapmamızı sağladı. Bu tatlı rekabette ortaya çıkan yeni tarayıcılar “Internet Explorer”‘ı gelişmeye zorluyor.

Microsoft’un HTML 5 tartışmalarına katılması ve büyük rakibi Google‘ında “internet uygulamalarıyla” ve bulut bilgi işlem (Cloud Computing – kullanıcıların internet üzerinde donanım-yazılım bağımlılığına veya kurulumuna ihtiyaç duymaksızın internet hizmetlerine erişmesi) çalışmaları ile rakibine meydan okuyor.

“Internet tarayıcıları” artık sadece “sörf aracı” olmaktan çıkıp bir “bilgisayar” gibi, bilgi işlem uygulamalarının bir parçası haline geldi. Google Docs ortaya çıkmasaydı, Microsoft online uygulamalarını çıkarmış olmazdı. Yakın gelecekte bilgisayardan oyun oynamak, müzik dinlemek, video izlemek tarihe geçebilir. Çünkü artık bunların hepsini internetten yapıyoruz. Internet tarayıcıları, işletim sistemi içirisinde her bir uygulamanın yaptığı herşeyi kendi içlerinde birleştirip başarmaya uğraşıyorlar.

Artık internet tarayıcıları bir zamanlar olduğundan çok daha fonksiyonel ve esnek hale geldi. Bu çeşitlilik her geçen gün tarayıcıların özelliklerinin gelişmesini sağlıyor. “Modern” ve “güncel” bir internet tarayıcı kullanmak, yeni internet uygulamalarını bütün işlevselliğinden yararlanmak için çok önemli.
Eski sürümler hem gereken teknolojik standartlara uyumlu değil hem de bazı yeni html “özellikleri” ve javascript vb. uygulamaları desteklemiyor. Örneğin
Explorer 6 “”png dosyasını “desteklemiyor”.

Internet Explorer 6’ya ölüm

janktp | 03 July 2009 15:34

günümüzde web tasarımcıların en büyük çilesidir. Browser farklılıkları.. Bunların en başındada ie6 uyumsuzluğu geliyor… internet Explorer 6 nın üstündeki sürümlerde doğru gözüken web siteniz internet explorer 6 kullanan bir bilgisayarda açıldığında karşınıza bir kabus çıkması hiçte şaşırılacak bir durum değil.. Bilinçli kullanıcılar tarafından belki bu sıkıntıyı yaşamayacaksınız ama önemli olan zaten bilinçsiz kullanıcılara hitap edebilmek. internet kullanıcılarını fazlası update nedir bilmiyor ve doğal olarak windows kurulduğundaki ayarlarıyla devam ediyor. Teknolojinin her dakika ilerlediği dünyada yenilikçi olmak gerek. Bilinçsiz kullanıcıların yenilikçi olabilmesi açısından çok güzel bir script geliştirilmiş. Sayfanıza gelen kullanıcı eğer internet explorer’ın 6 versiyonunu kullanıyorsa. Sayfanız kullanıcıya bir mesaj veriyor ve ie 6 nın son versiyonunu yüklemesi için bir sayfaya yönlendirme yapıyor. Designer lar için belkide rahatlatıcı bir durum olabilecek bu :).. Çünkü bu sorunu fazlasıyla yaşayanlardan biride benim.

Tarayıcı Sorunlarını Çözen jQuery Eklentileri

pinkfloyd | 13 April 2009 09:47

Mümkün olduğu kadar CSS kullanılması gerektiğini öneriyoruz ve genellikle bunda da başarılı oluyoruz. Modern tarayıcıların CSS için çok iyi desteği bulunuyor, en azından anahattınızı ve sunumunuzu düzenlemek için CSS kullanmanıza yetecek kadar destek içeriyorlar. Ancak bazen bazı sayfa elementleri farklı tarayıcılar üzerinde farklı görünmektedirler. İşte bu yüzden biz de bugünkü yazımızda farklı tarayıcılarda görünen sorunları giderecek 15 jQuery çözümünün yanısıra size bazı güzel tarayıcı efektleri verecek jQuery eklentilerini listeleyeceğiz.

1. Internet Explorer’da DD_Roundies İle Yuvarlatılmış Köşeler Kullanabilmek

Ne yazık ki CSS3 border-radius şimdilik sadece Safari ve Firefox tarafından desteklenmekte olup, Internet Explorer gibi tarayıcılar üzerinde kare köşeler kullanmak zorunda kalıyoruz. DD_Roundies kütüphanesi yuvarlatılmış köşeleri Internet Explorer üzerinde sorunsuzca kulanabilmemizi sağlyor. DD_roundies, tıpkı jQuery gibi, seçicilerle birlikte çalışıyor ki bu sayede jQuery UI’nin CSS Çatı sınıflarını hedefleyerek DD_roundies’i jQuery UI üzerinde sadece birkaç satırlık kısa kodla uygulayablmemimizi sağlıyor.