bildirgec.org

ibm hakkında tüm yazılar

IBM yapay zekada çığır açmaya hazırlanıyor

Rick Deckard | 10 February 2011 13:38

ibm denince aklıma ilk olarak 1990’lı yıllardan sonra üretilmeye başlayan ev bilgisayarları geliyor. yaşı otuzu aşmış çoğu kullanıcı 286, 386, 486 gibi terimleri hatırlayacaktır. işte o rakamların hemen sol tarafında büyük harflerle şöyle yazardı. ibm. kişisel bilgisayar anlamına gelen pc harflerini yanyana koyan firmadır ibm. dünyayı bilgiyasar ve kişisel bilgisayarlar ile tanıştırmakta büyük katkısı oldu ibm’in. kısaca özetlemek gerekirse, ibm 1911 de kurulduğunda ismi “computing tabulating recording corporation” idi. “ctr” ismindeki bu firma daha sonra 1924 yılında “international business machines” kısaltması olan ibm ile anılmaya başladı.

Lens Çipler ile Hayat Küçülüyor

ghost99 | 13 September 2010 20:14

New York Times‘ın yeni devrimler konusunda bildirdiğine göre, ince cep telefonu üretme yolunda bilgisayar yongalarını küçülten lens boyutunda bir çip üretildi.

Bir çoğu büyük hesap makinesi olan bilgisayarların oturma odanızın boyutundan bu hale gelmesinden yana çok yol kat ettik. Şimdilerde bilgisayar çiplerinin boyutunun azalmasıyla birlikte cep telefonu ve bilgisayarlarda, Google Maps GPS konumunuzu izlerken, aynı anda kısa mesaj cevaplarken bir yandanda iPod’unuzu dinleyebiliyorsunuz.

Hayatımızı Değiştiren Teknolojiler

24black mamba24 | 12 August 2010 15:27

Teknoloji her gün gelişiyor ve birçoğu hayatımızı etkiliyor. Bazıları yüzeysel bazıları ise derinden. İşte derinden etkileyenler:

1-)Otomobil


Benz

Otomobil kelime kavramı olarak itmeden veya çekmeden kendiliğinden hareket edebilen öz itmeli taşıt anlamına gelmektedir. İlk otomobil 1680 yılında Hollandalı Christiaan Huygens tarafından icat edildi.

2-)Uzaktan Kumanda

İlk Uzaktan TV Kumandası
İlk Uzaktan TV Kumandası

Uzaktan kumandanın ilk örnekleri 1893 yılında Nikola Tesla tarafından “Hareket Eden Araç Veya Araçların Mekanizmalarının Kontrolü İçin Cihaz Tekniği” adında geliştirildi. Zenith Flash-Matic ise 1955 yılında üretilen ilk Tv kumandasıydı.

Çocuğunuzun Eğlence Bilgisayarı: Young Explorer

mcosar | 12 April 2010 12:22

Little Takes, 3 – 7 yaş arası çocuklar için öğrenerek eğlenmelerini sağlamakta bir adım daha ileri giderek, bu yaş grubuna özel küçük bilgisayar tesisi üretti.

Bu teknolojinin aynı zamanda gelişmiş eleştirel ve bilişsel düşünme becerisi, problem çözme becerileri ve analitik düşünme de dahil olmak üzere çocuklar için birçok faydası bulunmakta. Young Explorer, çocuğunuza evde zengin eğlence ve öğrenme ortamı sağlamak için teknolojinin önemini gözler önüne seriyor.

lenovo thinkpad x100e

schizophrenia13 | 05 January 2010 09:20

lenovo thinkpad x100e
lenovo thinkpad x100e

lenovo’nun küçük boyutlarda yüksek performans sağladığı iddiasındaki yeni ultra taşınabilir makinesi thinkpad x100e, 2 farklı renkte satılacak. iki farklı donanımla 449$ ve 549$ fiyatla satışa sunualacak seride amd athlon neo single-core mv-40 işlemci kullanılmış.

lenovo thinkpad x100e
lenovo thinkpad x100e

bazı özellikleri:

lenovo’dan çoklu dokunma deneyimi: thinkpad x200 & t400s

schizophrenia13 | 16 September 2009 13:31

lenovo thinkpad t400s
lenovo thinkpad t400s

lenovo amerika ofisinden yapılan açıklamaya göre tablet bilgisayar x200 ve dizüstü t400s çoklu dokunmaya uygun hale getirildi. lenovo yöneticisi sam dusi, tanıtılan modellerin windows 7 ile uyumlu olduğunu, dokunma deneyimini artırmak için bu donanımsal güncellemenin yapıldığından da bahsetmiş. 2 parmağın kullanılabilir hale geldiği ekranlarda büyütme işlemleri, çevirme ve tıklama yapılabiliyor.

lenovo thinkpad t400s
lenovo thinkpad t400s

Bilgisayarın Tarihi Gelişimi

Max27 | 01 September 2009 11:33

Bilgisayar benim için hatta neredeyse Dünya‘daki her kez için hayatının vazgeçilmez bir parçasıdır. Bende bu kadar önemli bir parçanın tarihini nasıl yapıldığını öğrenmek için ufak bir araştırma yaptım. Araştırmada okurken çok eğlendim. Hatta IBM bilene bu tarihte yer alıyor. Neyse sözü fazla uzatmadan konuya geçelim. İşte Abaküsten günümüze kadar gelen zaman.

İnsan oğlunun ilk sayma girişimi parmaklarıyladır. Sayıların toplanması amacıyla önce düğümlü ipler, daha sonrada Çinliler ve eski Yunanlılar tarafından “Abaküs” adı verilen bir aritmetik işlem aracı kullanılmıştır.

ve Oracle Sun’ı alır…

eytisim | 22 April 2009 13:10

Heralde Sun’ın IBM’e satılmasıyla ilgili haberleri hepimiz okumuşuzdur. Herkes acaba ne olacak diye dusunurken hiç kimsenin aklına gelmeyen bir şey oldu ve Oracle Sun’ı satın aldı.
Şu an için herkesin kafasında birçok soru var; Peki ya Sun’ın ürünleri ne olacak. Bekleyip görelim.

kaynak: sun

Oracle Sun Microsystems’i satın aldı

| 21 April 2009 22:01

burada belirtilen habere göre oracle sun‘ı satın almış.

Yaklaşık olarak 7.4 milyar dolara satışı gerçekleşmiş. Bilindiği gibi java ve sunucuları ile meşhur olan sun IBM tarafından da satın alınmak istenmişti. Benim en çok merak ettiğim bilişim dünyasını bundan sonra neler beklediği. Oracle, IBM ve Microsoft arasındaki durum ne olacak? IBM Eclipse projesine ne kadar destek verecek? Oracle Java’nın geleceğini nasıl çizecek? bakalım neler olacak….