bildirgec.org

humanoid hakkında tüm yazılar

Robot & Frank

emsvizyon | 05 July 2012 14:46


Arkadaşlığın “kapat butonu” yoktur…

Emekliye ayrılmış ve artık evlatları tarafından “yalnız yaşayamaz, huzur evine koyalım” diye düşünülen frank’e oğlu farklı bir fikir ile gelir. Babasına arkadaşlık etmek, ev işlerinde yardımcı olmak için bir insansı robot hediye eder.

yönetmenliğini Jake Schreier’in yaptığı komedi, drama ve bilim-kurgu türündeki film yakın gelecekte geçiyor.

başrollerinde: Frank Langella, James Marsden, Liv Tyler, Peter Sarsgaard, Jeremy Sisto, Jeremy Strong, Susan Sarandon bulunan Robot & Frank filmini merakla beklemekteyim 🙂

japonya insan benzeri robotunu 2015’de uzaya yolluyor

FAYA85 | 29 April 2010 16:18

maido-kun
maido-kun

Nasa ,amerika birleşik devletleri için geliştirdiğini açıkladığı humanoid robonaut2 daha gün yüzüne tamamen çıkmamışken,
japon uzay araştırma merkezi sohla‘nın 2015 yılında insani (humanoid) robotu olan maido-kun‘u aya göndereceğini açıkladı.proje maliyeti 10.500.000 $ olarak tahmin edilen robot ne derece başarılı olacağı ise merek konusu

robonaut2
robonaut2

Çok eski olmasa da bir türk değişi olarak adamlar uzaya çıkıyor biz ne yapıyoruz ya da japolar yapar abi Gibi söylentiler dolaşsa da son zamanlarda gururumuz Türk samurayı serkan anılırın geliştirdiği uzay asansörü projesi göğsümüzü kabartıyor iken
projenin çalıntı olduğu ve dr.anılırın jaxa‘yı dolandırdığı iddaaları hepimizi derinden sarstı.Robot teknolojilerinin bu derece gelişmesi ve iş gücü sahasını kendi eline geçirmesi ise hizmet sektörünü derinden sarsacak.
kaynak

Kojiro

sendorm | 08 March 2010 15:31

kojiro
kojiro

Biraz garip görünse de insana benzeyen ve fiziksel olarak daha güçlü olmayan robotlar için bir adım diyebiliriz kojiro için.
Kojiro JSK robotik laboratuvarlarında geliştirilen, insanlar gibi kas ve tendon yapısına benzer bir yapı kullanan bir humanoid robot. Bu yapılardan yaklaşık 100 tanesi kojiroya 60 serbestlik seviyesi sağlıyor ki bu asimo da bu sayı 34 seviyesinde.

esne bükül
esne bükül

Kojiro esnek bir omurgaya sahip bu sayede eğilip bükülebiliyor.
Fakat hareketleri henüz çok basit, çünkü bunca motorun linear olmayan hareketlerini modellemek çok iyi bir algoritma gerektiriyor, araştırmacılar tekrara dayalı bir şekilde önce basit daha sonra da komplex hareketleri modellemek istiyorlar.
Şuradan videosuna ulaşmak mümkün.

dünyanın ilk robot öğretmeni

xerre | 11 March 2009 12:00

japonya’da bulunan bir grup öğrenciye, dünyanın ilk robot öğretmeni tarafından dersler verildi. saya adı verilen bu insansı robot, birden fazla dil biliyor, yoklama yapabiliyor ve ders kitabındaki yönergeleri takip edebiliyor.

dünyanın ilk robot öğretmeni - deneme sürecinde
dünyanın ilk robot öğretmeni – deneme sürecinde

robot öğretmen saya, kullanmış olduğu, lateks yüzünün altında gizlenen, 18 adet motor sayesinde mutluluk, şaşırma, korku, tiksinme, üzüntü ve hatta sinirlenme gibi ifadeleri oluşturabiliyor. tokyo’da ki bir ilkokulda denemeye sürecine tabi tutulan saya, bu süreci başarıyla tamamladıktan sonra tam mesai (full-time) olarak öğretmenlik yapmaya başlayacak.

dünyanın ilk robot öğretmeni saya
dünyanın ilk robot öğretmeni saya

Top 15 [17-22 Kasım]

JaAaa | 23 November 2008 01:03

Diş Hekimleri için Humanoid Hasta

zabun | 11 July 2008 21:08

Oldukça gerçekçi yapılmış insansı robotlarla, Japon Kokoro şirketini sıkça duymaya başladık. Kokoro’yu Actroid isimli robottan anımsayacaksınız. Şirket, diş hekimliği alanında ihtiyaç duyalabilecek bir robot simülatör geliştirdi. “Simroid” isimli dişi görünümlü robot, diş hekimlerinin gerçek hastalara müdahale etmeden önce, yeterli deneyim kazandırabilmeleri amacıyla yapılmış. Simroid’in hava basıncı ile çalışan kasları, yumuşak silikon deriyle kaplanmış. Dişler, diş tedavisi sırasında insanın duyabileceği acı hissini hem bir bilgisayara veri olarak, hem uygulamacı hekime sesli olarak bildiriyor. Verilen sesli komutlarla ağzını açıp-kapayan, başını çeviren, elini kaldıran robot, hislerini konuşarak, gözlerini hareket ettirerek, yüzünü buruşturarak belirtebiliyor.

Humanoid Robotlar

Makadakal | 16 June 2008 10:05

Humanoid robotlar, Pal Technology Robotics firması tarafından yapılmıştır.

Robotların yapılmasındaki amaç, insanların ihtiyaçlarını karşılmada kolaylık sağlaması ve yarar sağlamasıdır. Bir insanın yapabileceği temel hareketleri yapabilmektedir.

Temel hareketler dışında yüz tanıma, konuşabilme, yürüme ve oturma gibi özellikleri de bulunan robot, daha düzgün dolaşma sağlayabilmek için bulunduğu ortamın haritasını çıkartabilmekte.Yandaki resimde görebileceğiniz gibi satranç‘da oynayabilmektedir.

Robotlarla evlilik yapılabilecek!

makaleci | 20 February 2008 22:45

Hümanoidler geliyor!!! Ne mi yapacaklar ?

  • Kusursuz fiziksel güzelliğe sahip olacaklar
  • Verilen komutları anında yerine getirecekler
  • Ev güvenliğini sağlayacaklar
  • Dert dinleyecekler
  • Belli bir program yüklenerek örneğin yemek bile hazırlayabilecekler.

Maastricht Üniversitesi Yapay Yaşam araştırmacılarından Prof. David Levy yine iddialı konuştu. Daha önce “Yüzyılın ortalarında robotlarla sex sıradan bir şey sayılacak” demişti Levy şimdi de “Robortlarla evlilik yasal hale gelecek” dedi.

i-SOBOT Mikro İnsansı Robot

l337 | 27 December 2007 11:43

i-SOBOT Uzaktan Kumanda
i-SOBOT Uzaktan Kumanda

Herzamanki gibi bir Japon yapımı olan insansı oyuncak bir robot ile karşı karşıyayız. Üzerinde 17 adet servo motor bulunan i-SOBOT düştüğü bir çok pozisyondan kendisi dokunulmadan tekrar ayağa kalkabiliyor. Uzaktan kumanda ile kontrol edilen i-SOBOT ayrıca 10 adete kadar sesli programlamayı hafızasında tutabiliyor. 200 kelime dağırcığı olan i-SOBOT bu kelimeleri düzgün bir biçimde kullanarak konuşabiliyor. Uzaktan kumandanın üzerinde yüzlerce önceden programlanmış hareketler mevcut. Bu hareketler dışında siz de isterseniz yeni hareketler programlayabiliyorsunuz. Geleceğin robotlarının oyuncaklaştırılmışı olan i-SOBOT ThinkGeek’te $259,99’a satılıyor. Ayrıca ürünle ilgili videoyu buradan izleyebilirsiniz.

i-SOBOT Micro Humanoid Robot
i-SOBOT Micro Humanoid Robot

Mutfak Robotu mu, Salon Robotu mu İstersiniz?

zabun | 21 June 2006 14:00

Amerikalılar ve Japonlar robot teknolojisinin bir yere gelmesi için ellerinden geleni yapıyorlar. Sony, Honda, JVC gibi şirketler robota yatırdıkları ar-ge yatırımlarını ticarileştirilmiş oyuncaklarla çıkarmaya çalışıyorlar. “Nuvo” yine Japon malı bir robot ZMP adında bir şirket tarafından üretiliyor. Dünyanın evde kullanım için üretilen ilk humanoid robotu sloganıyla tanıtılıyor. 39cm boyunda, 2.5kg ağırlığında. Dakikada 3 metre yol alabiliyor. Pilleri 2 saat kadar gidiyor. PC, telefon, uzaktan kumanda ve sesle kontrol edilebiliyor. Üzerinde LAN, WLAN, 0,31 MP kamera (100 fotoğraf hafızalı), mikrofon, hoparlör bulunuyor. Dans ediyor, konuşuyor, müzik çalıyor, zamanı söyleyebiliyor ve elini sallayabiliyor. 40 tane komutu anlayıp uyguluyor. 15 adet eklem noktası ile takla bile atabiliyor(valla). Çektiği resimleri cep telefonunuza yollayabiliyor. Fiyatı ise sadece 7000$. Robot almayı düşünen varsa, Sony’nin insansı robotu “Qrio”yu atlamasın. Qrio’nun hareketleri daha akıcı ve insansı.