bildirgec.org

query_vars["author_name"]); if($tuser->ID == 0){ // kullanici yoksa 404 $wp_query->set_404(); status_header(404); get_template_part( 404 ); exit(); } ?>

sendorm

8 yıl önce üye olmuş, 90 yazı yazmış. yorum yazmış.

Kojiro

sendorm | 08 March 2010 15:31

kojiro
kojiro

Biraz garip görünse de insana benzeyen ve fiziksel olarak daha güçlü olmayan robotlar için bir adım diyebiliriz kojiro için.
Kojiro JSK robotik laboratuvarlarında geliştirilen, insanlar gibi kas ve tendon yapısına benzer bir yapı kullanan bir humanoid robot. Bu yapılardan yaklaşık 100 tanesi kojiroya 60 serbestlik seviyesi sağlıyor ki bu asimo da bu sayı 34 seviyesinde.

esne bükül
esne bükül

Kojiro esnek bir omurgaya sahip bu sayede eğilip bükülebiliyor.
Fakat hareketleri henüz çok basit, çünkü bunca motorun linear olmayan hareketlerini modellemek çok iyi bir algoritma gerektiriyor, araştırmacılar tekrara dayalı bir şekilde önce basit daha sonra da komplex hareketleri modellemek istiyorlar.
Şuradan videosuna ulaşmak mümkün.

Videolar için photoshop

sendorm | 18 August 2008 21:42

tüm özellikler
videolara photoshop

Washington üniversitesi grail görsel laboratuarında bir kaç araştırmacı, videolar üzerinde ilginç değişiklikler yapabilmemizi sağlayacak bir araştırma ile uğraşmaktalar. Sistem şu anda sadece sabit duran cisimlerin videoları için uygulanabilmekte ama dinamik görseller üzerine de çalışmalar sürmekte imiş. Yani henüz derslikte alalede oturan arkadaşınızın videosunu çekip, palyaço makyajlı versiyonunu youtube’a koyamayacaksınız, ama yakındır. Bu arada pek tabi youtube yasaklanmasının da kaldırılması lazım ama o da başka bir yazının konusu.

Peki ne yapıyor bu program:
Aslında uzay zaman olgusunu idrak ederek videoya eklenmesini istediğiniz sabit görüntüleri nereye, ne zaman koyacağını buluyor. Misal kitaplığınızdaki fotoğraf çerçevelerinin videosunu çektiniz, fotoğrafları istediğiniz şeylerle değiştirebiliyorsunuz ve program bunu video içine yerleştiriveriyor. Kamera sallanmalarını inanılmaz bir biçimde düzeltiyor. Çözünürlüğü arttırıyor, beyaz dengesini düzeltiyor, HDR videolar oluşturuyor, yapıyor da yapıyor.

Türkiye ve Geniş Bant İnternet

sendorm | 05 May 2008 15:05

internot
internot

Hep duyuyoruz, duymaktayız: Türkiye en pahalı interneti kullanıyor. İşte bu hususta itif‘în 2008 için bir çalışması var.

30 ayrı ülke için yapılan bu incelemede türkiye sonuncu değil, meksika’dan sonra sondan ikinci bulunmuş.

Birinci olan kore‘de ortalama 45MB/s hizmet verilirken MB/s başına 37 sent alınmakta. En ucuz internet ise MB başına 13 sent ile Japonya‘nın. Türkiye’de hepimizin faturalardan bildiğimiz gibi MB başına ortalama 15.75$ ödüyoruz.

Vakum tüpü nasıl yapılır?

sendorm | 09 January 2008 20:54

Bir vakum tüpü
Vakum tüpü

Elektronik ile az buçuk ilgilenmiş çoğumuz vakum tüplerini duymuşlardır. Hatta bir radyoda kullanmış bile olanlarımız vardır eminim.

Kısaca düşük basınçtaki elektronların hareketlerinden faydalanarak günümüz transistörlerine eşdeğer işlev gören aletler diyebiliriz vakum tüplerine. Her ne kadar eski olsalar da günümüz audioholiclerince kimi amfilerde ses berraklığı yüzünden kullanılmaktalar.

Otomatik Wi-Fi çoklayıcı

sendorm | 15 June 2007 22:44

minyatür ap
minyatür ap

Darpa savaş durumunda, kendi başlarına saniyede yarım metre gibi hızlarla hareket ederek uygun yer seçen ve istenen bölgeye kablosuz ağ sağlayan tank robotlar projesi başlatıyor imiş.

proje teklifi için şuradan.

Haberin kaynağı için ise şuraya.

Katı-Sıvı

sendorm | 18 November 2006 10:23

yürüyor
yürüyor

Newton abimize ters davranan bazı sıvılar var, üzerlerine baskı uygulandığında katı gibi davranıyorlar. Buyrun wiki linki.

Aslında yapılması da bir hayli kolay, mısır nişastası ve su karıştırılıyor. İşte bu ispanyol abiler bu karışım ile havuz doldurmuşlar ve koşmuşlar. İzleyelim.

Trainrider

sendorm | 14 November 2006 10:03

300 km/s
300 km/s

Kan kanseri bir çocuk. Hayatının son demlerini böyle geçirmiş. Buyrun youtube videosu.

Aopen’dan katlanabilir kasa

sendorm | 10 November 2006 12:05

açık susam açıl
açık susam açıl

Aopen, origami misali bir kasa üretmiş. Kısa sürede açılıp, normal bir kasa halini alıyor. Hem stoklamada hem de kargoda %50 ile %66 arası kar sağlayacağı söylenmekte. Videosunu şuradan izliyoruz.