bildirgec.org

half life 2 hakkında tüm yazılar

ÖLMEDEN ÖNCE MUTLAKA OYNAMANIZ GEREKEN 10 EFSANE OYUN.

eyupcan199 | 20 December 2010 17:21

Oyun dünyası gün geçtikçe katlanarak büyüyor. gelişen teknolojiler oyunların gerçeğe gittikçe yaklaşmasını sağlıyor.İşte bu karmaşık ortamda başarıyı yakalamış 10 muhteşem oyunu sizler için seçtik.

1. Call of Duty: Black Ops

2. Grand thief auto IV

1990-2009 bilgisayar oyunu arayüzleri

axanc | 16 November 2009 14:22

Arkadaşlarla beraber, o eski güzel günleri hatırlıyoruz da, hep beraber Doom, Mortal Kombat, Quake veya War Craft oynardık. Hem de daha Pentium 133 MHz bir bilgisayar üzerinde. Sound Blaster ve 4MB ekran kartı ile. O günden bu günlere çok şey değişti.
Bilgisayar oyunları, 90’larda hatırladıklarımızdan çok daha eskiye dayanıyor aslında. Yaratılan ilk bilgisayar oyunu, 1947 yılında yapıldı, adı “Tennis For Two”. Ve osiloskop benzeri bir cihazla oynanıyordu.

tennis for two
tennis for two

Apple II’nin, Commodore 64 ve ZX Spectrum’un 70’lerin sonlarında ve 80’lerin başında piyasaya çıkmasıyla, bu bilgisayarları alabilecek kadar parası olanlar evlerinde bilgisayar oyunu oynamaya başladılar. 80’lerin ortasına geldiğimizde oyun sektörü büyük bir atılım yaptı ve günümüzün standartlarına ulaştı.
Aslına bakılırsa 90’lar bilgisayar oyun sektörü için tam anlamıyla bir altın çağ oldu ve çok sayıda büyük oyun şirketine can verdi. activision, electronic arts, blizzard ve id software.
Tasarım ve grafik özellik açısından bakacak olursak bilgisayar oyunları çok gelişti ve git gide de gelişmeye devam ediyor. 90’ların bilgisayarları ve oyunları hakkında 2009’da bir yazı yazmak oldukça komik aslında; ancak 16bit ekran kartı, 100MHz işlemciden de çok şey beklememek lazım doğrusu. Günümüzde ise 3.6GHz işlemci ve Nvidia GeForce 9400 gibi donanımlarla muhteşem görsel efektler yaratılabiliyor.
1990

  • Nintendo, “Super Famicom” 16 bit oyun konsolunu duyurdu.
  • Creative Lab, “Soundblaster Pro”yu duyurdu.
    wing commander
    wing commander

valve 5 yeni mod türü yayınlayacak

SCAR TISSUE | 03 October 2008 17:11

half life ve half life 2 yaratıcısı olan oyun şirketi valve, hl2 için kullanmış olduğu steam adlı oyun motoru, hem de aynı isimi kullandıkları oyun console programıyla ilgili haberi ile karşımızda.

belki birçok steam kullanıcısının bildiği mod türlerinden (ne ola ki bu mod diyenlere kısa bir açıklama; mod bir oyunun motoru üzerinden yapılan farklı oyun türleri ve oynanışı sağlayan küçük oyunlardır. mesela hepimizin bilmiş olduğu counter strike bir mod’dur. ayrıca çoğu sadece multiplayer olarak oynanmakta) 5 tanesini 2 Ekim ‘de steam programı üzerinden ücretsiz yayınlayacak. bu mod türleri ayrıca steam motoruyla bağımsız kişilerden yapıldığından dolayı valve firması mod’ların yenileme aşamalarında katkıda bulunacakmış. böylece şirket bu mod türlerinin çok kişi tarafından oynanmasını hedefliyor gibi. (yani armut piş ağzıma düş yapıyor burda valve 🙂 aşağıda bu yayınlanacak olan mod türlerinin listesini görebilirsiniz.

ama ben bu mod türlerinden birkaçını aslında açıklamak isterim. çünkü sonra oyun türünden hoşlanmayan kullanıcılar vay ben neden indirdim bunu demesin 🙂

Age of Chivalry

Team Fortress 2 Trailer:2

mnc | 06 September 2006 21:22

Half-Life‘ın şahane modifikasyonu Team Fortress 2 için yeni trailer yayımlandı, steam sahiplerinin izleyebildiği gibi yine you tube üzerinden izleyebilirsiniz.

Oyunda karakter ler tek tek aksiyon içinde gösteriliyor, gayet güzel ve esprili bir teaser. SPY ı görünce şok oldum harika bir saklanma modu eklenmiş. Yeni Sentry Gun’ı çok beğeneceksiniz. kurulurken sabit bir şeye değil adım adım cihazın kendisini kurmasını izleyeceksiniz.

Video’da elden geçirilmiş hatta mükemmelleştirilmiş diyebileceğim WELL haritası var.

Valve’den Portal

never | 20 July 2006 23:10

Portal testlerinden biri
Portal testlerinden biri

Half-Life ile üç boyutlu FPS(first person shooter) oyunlarını kökünden değiştiren Valve‘dan bir yenilik daha: Portal. Kısaca anlatmak gerekirse oyunlardaki teleport, yani bir yerden başka bir yere anında ışınlanmanın Half-life 2 deki gravity gun’a benzer bir silah yardımıyla bizim kontrolümüzde olması. En iyi izleyerek anlayabilirsiniz.. Half-life severleri çok heyecanlandıracağına inandığım Portal videosu