bildirgec.org

grafiti hakkında tüm yazılar

Braille-fiti

shane | 01 November 2012 14:50

Örgüfiti‘den sonra Braille Graffiti. Adından da anlaşılacağı üzre, görme özürlüler için grafiti projesi. Grafiti kültüründen, göremeyenlerin mahrum kalmaması için tasarlanmış. Projenin kaynağı, Portland, Oregon. Yaratıcısı Scott Wayne Indiana. Proje, aynı zamanda gören ve görmeyen insanlar arasında böyle spesifik bir konuda bağlantı kurma amacı güdüyormuş. Braille alfabesini anlayan sayılı görebilen insan da böylelikle görme özürlülerin sıkıntılarınu hatırlıyor, alfabeyi anlamayanlar ise, görmeyenlerden yardım alma deneyimini yaşıyormuş. İşte aktivite ile ilgili video.

Şehirlerin Yeni Kültürü: Sokak Sanatı

| 26 May 2011 10:09

Sokak sanatı, tüm dünyada hızlı bir şekilde yaygınlaşan çok popüler bir  sanat türüdür.
Sokak sanatı, tüm dünyada hızlı bir şekilde yaygınlaşan çok popüler bir sanat türüdür.

Güney Afrika’nın başkenti Cape Town’dan Moskova’ya, Paristen Tokyo’ya birçok ünlü şehirde çöp tenekelerinin, sokak tabelalarının, yaya kaldırımlarının ve binaların üzerinde sokak sanatıyla karşılaşabilirsiniz. Sokak sanatı, küresel bir kültür haline gelmiştir ve sanat müzeleri, galeriler sokak sanatçılarının çalışmalarını koleksiyon yapmaktadırlar.

30 TANE MUKEMMEL GRAFFITI

cellat erdem | 19 September 2010 16:06

Tasarimlarinizda bircok seyden ilham alabilirsiniz.bu noktada graffitilerin tasarimlariniza olumlu katkilar saglayacagina emin olabilirsiniz.

kaynak

Stencil – Stensil

omersiar | 28 June 2010 14:42

İlk Stensil

Stensil; ortaya çıkarmak istediğiniz şekilleri şablonlayarak veya kalıp çıkararak üretmek olarak tanımlanabilir. Stensilleri fotoğrafların negatifi gibi düşünün, bir negatifte koyu alanlar aslında ışıklı alanları belli etmekte, daha parlak alanlar ise ışığın negatife daha az çarptığı alanları belli etmekte.

*

İlk stensil örneklerine tarih öncesi çağlarda mağaralarda rastlanıyor. O zamanki insanlar kalıp olarak ellerini kullanmışlar ve üzerlerine, yanlarına boya ya da çamur sürerek ellerini mağranın duvarından kaldırmışlar.

Böylece ellerinin şekli mağara duvarlarına işlenmiş. O zaman için elinizin şeklini mağranın duvarına işlemek büyük bir mutluluk olsa gerek.

*

Günlük yaşamda stensile, kitap kapaklarında, sokakta, afişlerde hatta evlerde de rastlayabilirsiniz.

ilham alınası 60 Tipografi

safayasin | 12 June 2009 16:17

birçok yazı türüyle ilgilendim hat, kaligrafi, graffiti gibi. fakat Tipografi ve hat üzerine tanımam. Tamamen üstün bir ustalık ve hayal gücü isteyen bir sanattır. (diğer yazı şekilleri de çok büyük beceri ister tabii). Konu başka yere gitmeden dönelim; Tipografi reklam amaçlı veya bir mesaj verme amaçlı yapılan eserlerdir. Tipografiye eser dememin sebebi yazı yazılırken belirli şekiller ortaya çıkar bu bir insan yüzü olabilir veya bir nesne. Bu yazıda 60 üzerinde Tipografi örneğini inceliye bilirsiniz.

meeting of styles padova

Oozamca | 23 September 2008 01:17

Graffiti dünyada hızla yayılan bir sanat hatta Avrupa’da sanattan öte bir sorun.Fakat graffiti sanatçılarına ayrılan özel yerlerde yapılan calışmaların hepsi takdire şayan.İşte sizi büyüleyecek büyük duvarlar.

boost
boost
dado
dado
dado
dado
dado
dado
graffiti
graffiti
graffiti
graffiti
graffiti
graffiti
graffiti
graffiti
graffiti
graffiti
graffiti
graffiti

The Graffiti Creator ile kendi graffitinizi kendiniz yapın

isasari | 29 July 2008 08:25

Graffiti, en temel anlamıyla, duvar yazıları ve resimler yoluyla kendini ifade eden bir görsel uygulamadır. Grafik sözcüğü kökeninden türetilmiştir.

Graffiti, kimi çevrelerce bir sanat dalı olarak kabul edilirken, bir başka bakış açısı da, graffitiyi vandalizm olarak değerlendirmektedir.

(Kaynak)

The Graffiti Creator, belli fontlar ile ve sınırsız renk kombinasyonuyla kendi graffitinizi oluşturmaya olanak sağlıyor.