bildirgec.org

omersiar

6 yıl önce üye olmuş, 34 yazı yazmış. 5 yorum yazmış.

Stencil – Stensil

omersiar | 28 Haziran 2010 14:42

İlk Stensil

Stensil; ortaya çıkarmak istediğiniz şekilleri şablonlayarak veya kalıp çıkararak üretmek olarak tanımlanabilir. Stensilleri fotoğrafların negatifi gibi düşünün, bir negatifte koyu alanlar aslında ışıklı alanları belli etmekte, daha parlak alanlar ise ışığın negatife daha az çarptığı alanları belli etmekte.

*

İlk stensil örneklerine tarih öncesi çağlarda mağaralarda rastlanıyor. O zamanki insanlar kalıp olarak ellerini kullanmışlar ve üzerlerine, yanlarına boya ya da çamur sürerek ellerini mağranın duvarından kaldırmışlar.

Böylece ellerinin şekli mağara duvarlarına işlenmiş. O zaman için elinizin şeklini mağranın duvarına işlemek büyük bir mutluluk olsa gerek.

*

Günlük yaşamda stensile, kitap kapaklarında, sokakta, afişlerde hatta evlerde de rastlayabilirsiniz.

Machinarium

omersiar | 18 Ocak 2010 13:41

machinarium sıkı bir macera oyunu. bildirgec’te yer almasının nedeni ise, bağımsız bir stüdyo olan “amanita design” (Çek Cumhuriyeti) tarafından yaratılmış olması.

bu özelliğiyle türk oyun yapımcılarına ilham olmasını temenni ediyorum. A.B.D’nin pahalı oyun sektörüne inat güzel ve ucuz bir oyun ortaya koymak sıkı bir çalışma, sabır ve özgüven istiyor.

geçelim bu süfer oyunun ayrıntılarına.

machinarium kapak
machinarium kapak

oyun birden bire başlıyor ve ilk dakikadan itibaren sizi içine çekiyor, cilalı olmayan bir atmosfer ve ortam dikkatinizi çekiyor. çizimler çok başarılı, gotik bir havası var.

boxee.tv ile tv’nizi medya canavarına dönüştürün.

omersiar | 13 Ocak 2010 17:25

Boxee, Internet ve TV’nizin keyfini çıkarmanın en iyi yolu mottosuyla yola çıkan, çapraz platformlarda çalışan, XBMC projesinden gücünü alan bir Medya Üssü programı.

TV
TV

Şimdi geçelim ayrıntılara.

Dünyanın en çok TV seyreden ülkesi neresi biliyor musunuz?

A.B.D.! haftada onlarca saat TV seyrediyorlar ve dolayısıyla, TV için pek çok yan ürün ortaya çıkarıyorlar.

Günümüzde pek çok evde LCD, Plazma, LED, Bla Bla TV’ler var ve bunları geleneksel hava anteniyle birlikte kullanıyoruz. Şu sıra, reklamlarda güya dile gelen bu TV’ler kendini camdan atıyor, boynuna halatı bağlayıp kendini asıyor; aslında haksız da değiller.

Türkiye’ HD yayınlar ve içerik günden güne çoğalmasına rağmen, hala yeterli miktarda değil.

Yeni nesil önüne ne koyulursa izlemek yerine, ne izlemek istiyorsa onu ekranda görmek istiyor. Yüksek kalitede istiyor. Yabancı TV yapımlarına merak salıyor, Film arşivi yapıyor. Yeni nesil dijital yaşama geçiyor.

Kodlayıcı Aranıyor

omersiar | 30 Aralık 2009 13:16

Web siteme kod yazacak arkadaş arıyorum. Aranızda bana yardım edebilecek var mı? Ücret’i iş başında konuşacağız, yarısı işe başlamadan, yarısı iş bitiminden sonra ödenecek.

KULLANICI ARABİRİMİ

omersiar | 24 Mayıs 2008 13:49

programlama bilgim yok
bi program yapmak istiyorum
bilgisayar açılınca devreye girecek > bu kolay
tam ekranı kaplayacak > hadi buda kolay
ana başlıklar olacak tıklanınca alt başlıklar gelecek
istenilirse üst basamağa çıkılacak alt başlıklar altında yine alt başlıklar olacak istediğim başlığa ulaşınca bi power point sunusu açılacak > işte buraya kadar zor

bunu yapabileceğim kolay bi kullanıcı arayüzü geliştirebilceğim bi ortam var mI?

Outlook Express’le Hotmail hesabınıza erişebileceğiniz son gün 30 Haziran

omersiar | 26 Nisan 2008 16:19

live mail
live mail

burda haber grubundaki outlook express kullanıcılarından edindiğimiz izlenimlere ve microsoft’un kullanıcılara gönderdiği e-posta’ya göre Microsoft, 30 haziran 2008’de outlook express’ten hotmail servisine ulaşmanızı sağlayan protokolünü erişime kapatacak. eski servisten benzer bir şekilde yararlanmak için; microsoft, kullanıcılarını yeni bir protokelle beraber, yeni bir programa (windows live mail) terfi etmeleri gerektiğini söylüyor.

iphone türkiyede nasıl? (soru)

omersiar | 27 Mart 2008 12:29

değerli bildirgec ahalisi eminim aranızda türkiye sınrları içinde iphone kullanalarınız vardır. bunu nasıl yaptınız diye sormak istiyorum isviçreden sıfır canavar iphone elimde bulunmakta ve webde arama işine koyuldum fakat kafam çok karıştı. jailbreak diyorlar aktivasyon diyorlar safariyi nası açacaksın diyolar bu web sitesini iphonunuzdan açın diyolar. firmware versiyonundan bahsediyorlar. adım adım ne yapmam gerektiğini bi türlü bulamadım en başta ne yapmam gerek sırayla neler yapıcam bi türlü bulamadım sizlere sormak istedim nasıl olacak bu iş (ücretsiz yoldan) 😉

veritabanı dışa aktarım

omersiar | 07 Şubat 2008 10:15

merhaba firebird veritabanı içeriğinden verileri dışa aktarmak istiyorum tabloları yada diğer bileşenleri değilde gömülü diğer verileri almak istiyorum mesela pdf dosyaları ve png resimleri ve diğer veriler bunlar veritabanın neresinde bulunuyo onuda çözemedim veritabanından hiç anlamıyorum bi yardımcı olsanız en azından fikir verseniz çok iyi olur yani yanlış da düşünüyor olabilirim bu veriler ham halde veritabanında bulunuyor olabilir mi?