bildirgec.org

görme hakkında tüm yazılar

Braille-fiti

shane | 01 November 2012 14:50

Örgüfiti‘den sonra Braille Graffiti. Adından da anlaşılacağı üzre, görme özürlüler için grafiti projesi. Grafiti kültüründen, göremeyenlerin mahrum kalmaması için tasarlanmış. Projenin kaynağı, Portland, Oregon. Yaratıcısı Scott Wayne Indiana. Proje, aynı zamanda gören ve görmeyen insanlar arasında böyle spesifik bir konuda bağlantı kurma amacı güdüyormuş. Braille alfabesini anlayan sayılı görebilen insan da böylelikle görme özürlülerin sıkıntılarınu hatırlıyor, alfabeyi anlamayanlar ise, görmeyenlerden yardım alma deneyimini yaşıyormuş. İşte aktivite ile ilgili video.

ONLAR’IN GÖZÜYLE DÜNYA

admin | 25 December 2010 13:15

Onlar nasıl görüyor?
bizim gibi mi yoksa çok daha farklı mı?

Onların görme becerileri oldukça geniş bir yelpazeye yayılıyor ve hepsinin farklı görme yetileri var.

Mesela güvercinler farklı renk tonlarını en gelişmiş bilgisayar programlarından bile daha iyi saptama yeteneğine sahip.

maymunlar 6 farklı tipte renk körlüğüne sahip ve erkek maymunlarda renk körlüğü dişilere oranla daha yaygın.

kediler ve köpeklerin görme duyuları çok iyi değil onlarda koku
ve duyma duyusu çok gelişkin özellikle kediler renk körüdürler.köpekler zaman zaman sarı ve mavi arasındaki farkı algılayabiliyor ama kediler bunu bile ayırt edemiyor

Masaj ve Görme Engeli

wowo | 21 April 2010 15:16

Eski yazılarımdan “engelsiz dershane“de Tr’de görme engelliler için yapılan uygulamalardan birinden bahsetmiştim. Şimdi ki yazımda ise; Çin’de yaygın olan bir konudan bahsetmek istiyorum..

Çin’de yaşayan her engelli birey gibi görme engellilerinde ücretsiz olarak yararlanabildiği kurslar var. İsteyen her görme engelli verilen eğitimlere katıldığında, dokunma duyularının gelişmişliğinden yararlanılarak masör veya masöz oluyor ve çalışmaya başlıyor. yaptıkları işte en iyi olduklarını bilmek onları çok onore ediyor ve özgüvenliler.
bazı hastalıkları masajla tedavi bile ediyorlar !

6.Hissinizle Aranız Nasıl?

admin | 03 December 2009 15:36

Hani her seferde mantıkla hareket edip sonra da başlarım mantığa ya bu sefer de duygularımla hareket edecem denilen o olay var ya işte o duygu kısmı 6.His….

Bilimde 6.His ise; insanlarda olan işitme, dokunma, görme, tat alma, koklama hislerine sonradan eklenen telepatik bir durum olup şimdiye kadar asla fiziksel olarak kanıtlanamamıştır……

Aslında bu his, şu yapay dünyada çoğu yapay insanlarla kurduğumuz iletişim dışında; kendimizle olan tek iletişim….Ürkütücü gelse de kulağa, diğer insanlardan farklı olmak ve bu hisle bu hise göre yaşayıp sonunda yanılmadığını görmek daha da bir çarpıcı kılar bu durumu.
Sadece keramet dinlemeyi bilmededir.
Sanki 2.ci bir ağız gibidir ve sürekli konuşup durur.Bazen çıldıracak gibi olur ve sus diye bağırası gelir insanın.Bu his’in en sıkı düşmanı Ego dur.Alınan kararlar bu ikilinin savaşma sonrası imzaladıkları anlaşma doğrultusundadır.

görme engellilere öss dershanesi

wowo | 17 November 2008 18:12

hacettepe, bilkent, ankara, odtü üniversitesi öğrencilerinden gönüllüler “Engelsiz Dershane” kapsamında görme engellilere yönelik üniversiteye hazırlık kursları veriyor. gönüllü öğrenciler “engelsiz dershane” de öğretmenliğe başlamadan önce “Engelsiz Bilinç” eğitimi alıp öncelikle stajyer olarak birkaç derse girdikten sonra ders anlatmaya başlıyorlar. diğer öss hazırlık dershanelerinden farksız çalışan “engelsiz dershane” şuan 60 gönüllü eğitmeniyle, farklı illerden gelen 14 görme engelli öğrenciye eğitim veriyor.

Beyniniz Şu an ne yapıyor?

bahard17 | 23 January 2008 00:29

Şimdi beynimizin içine ufak bir yolculuk yapacağız
birlikte. Siz bu yazıyı okurken beyninizin hangi kısmı çalışıyor hiç merakettiniz mi? Peki ya konuşurken yada hareket ederken nasıl davrandığını ve hangi bölümlerinin anlama ve kavrama bölgesi olduğunu. İşte buradan beynimizle ilgili bilinmeyenleri öğrenebilir ve davranışlarınızla ilgili beyninizin hangi kısmı görebilirsiniz.

Görme Engelliler için Klavye

semazem | 05 February 2007 09:42

Görme engelliler için üretilen bu klavye bilgisayardan bağımsız olarak da not tutmaya imkan veriyor, hafizasındaki notları daha sonra bilgisayara aktarabiliyor.

Basılan tuşların sesiyle kullanana yardımcı olan zamazing, pille çalışıyor ve 500 gramlık ağırlığıyla kolaylıkla yanınızda taşınabilir. Ayrıca MP3 çalar özelliği de bulunuyor.

Çin, Japon ve Latin harflerini destekliyor.

Körler için mucize: Dil ile Görme

aynshtein | 23 January 2007 12:56

Körler için yepyeni bir teknoloji: Dil ile görme!

Evet yanlış okumadınız. Montreal Üniversitesi nöropskiyatristi Maurice Ptito, yepyeni bir teknolojiyi dünyaya tanıttı.

Ptito bu teknolojiyi şöyle özetliyor: “Bu, kayıp bir duyunuzu var olan başka bir duyunuz ile değiştiren bir konsepttir”

Alına takılan üç minik kameradan alınan görüntüler Dile yerleştirilen bir elektrot aracığıyla beyine iletiliyor ve bu da “görme hissi” uyandırıyor. Buradaki videoda da izleyeceğiniz gibi, kişi, diliyle “görüp” nesneleri tanımlayabiliyor..