bildirgec.org

aynshtein

11 yıl önce üye olmuş, 36 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

Windows 7 İncelemesi

aynshtein | 16 January 2009 20:47

Windows 7’nin Beta sürümü bir kaç gün önce yayınlandı. Ben de indirip deneme fırsatı buldum. Bu yazıda, Windows 7’yi ekran görüntüleri ile birlikte inceliyorum:

1. Adım: İndirme

Windows 7 Beta indirme sayfasından DVD imaj dosyasını indirdim. Ekran görüntüsü alabilmek ve sistemimin çökmesi ihtimaline karşı kurulumu Virtualbox programı üzerinde yapmaya karar verdim. Virtualbox ile 20 GB boyutunda bir sanal disk oluşturdum ve DVD imajını DVD sürücüsüne yükledim. (mount CD/DVD image) Böylelikle imajı DVD’ye yazmak zorunluluğundan kurtuldum. Bu sayede kurulum biraz daha hızlanmış oldu.

TTnetVideo vs. Youtube

aynshtein | 21 November 2008 01:40

Bildiğiniz gibi Türkiye’nin en çok aboneli internet servis sağlayıcısı TTNET’in TTnetVideo isminde bir servisi var. Servisin amacı, adından da anlaşılacağı gibi, kullanıcıların video paylaşımı yapabilmesi.

TTnet’in de bir dönem “devletin malı” olduğunu göz önünde bulundurarak şu soruyu sormak istiyorum:

Eğer YouTube’un erişime engellenmesine neden olan videolar TTnetVideo’da da yayınlansaydı ne olurdu? TTnetVideo aylarca erişime kapatılır mıydı? Yoksa söz konusu videonun siteden silinmesi yeterli olur muydu?

Ubuntu 8.10 Alpha 1 Hazır

aynshtein | 04 July 2008 08:01

Popüler Linux dağıtımlarından Ubuntu‘nun 8.04 Hardy Heron sürümü bir süre önce kararlı versiyonuyla piyasaya sürülmüştü. Aradan uzun zaman geçmeden Ubuntu’nun 8.10 sürüm numaralı Intrepid Ibex isimli versiyonunun Alpha 1 sürümünün yayınladığı bildirildi. Ubuntu’nun bu sürümü için belirlediği takma ad “Intrepid Ibex”, Türkçe’de “Korkusuz Dağ Keçisi” anlamına geliyor…

Msn messenger triko

aynshtein | 20 May 2008 16:07

msn messenger triko
msn messenger triko

Pek çoğumuzun şahit olduğu üzere, Türkiye taklit ürünler cenneti. Bu taklit ürünlere bir yenisi daha eklendi. Üstelik de ürün isminin ürünün kendisiyle uzaktan yakından ilgisiyok. Msnmessenger.com.tr sitesi geçtiğimiz aylarda hizmete girmiş. Ancak, beklenildiği üzere, site Microsoft Network tarafından hazırlanmamış. Siteyi alan firma, Msnmessenger ismini tecil ettirmiş ve böylece .com.tr uzantılı alanadını almaya hak kazanmış bir tekstil firması. Msnmessenger Triko, bu uyanıklığından dolayı satışlarını arttırmış mıdır bilinmez ancak, Microsoft yetkililerinin, tescilli markalarına ait alan adının başka bir firma tarafından alınmasına ses çıkarmadığı kesin… (Kaynak)

Tek Masaüstünde Linux ve Windows Nasıl Çalıştırılır?

aynshtein | 24 April 2008 13:31

Windows ve Linux işletim sistemlerini aynı bilgisayarda kullanmak için pek çok yol var. Ancak Linux kurulu bir bilgisayarda aynı anda Windows işletim sistemini çalıştırmak Linux’a geçmek isteyen pek çok Windows kullanıcısının hayal ettiği bir şey olsa gerek. İşte, Linux kullanmak isteyen ama bazı nedenlerden dolayı Windows’tan vazgeçemeyenler için Linux ve Windows’u aynı anda çalıştırma yöntemi…

Rapidshare’de beklemeyin…

aynshtein | 14 April 2007 15:33

Popüler dosya sunucusu Rapidshare.com‘da yapılan ufak değişiklikler kullanıcıların beğenisini topluyor.

Artık, indireceğiniz dosyanın bağlantısına tıklayıp, Free butonuna bastığınızda, geri sayım sayacını beklemeyeceksiniz.

Aynı zamanda, dosyayı indirmek için listelenen sunucuların neredeyse tamamının kapasitesi artırılarak, daha hızlı dosya indirme imkanı sağlanmış.

Ancak, peşpeşe dosya çekmeye çalıştığınızda, bekleme sürelerinin uzatılması başta büyük bir dezavantaj gibi gözükse de buradan, Rapidshare’de beklemeden dosya indirme yollarını öğrenebilirsiniz..

SkypeBank

aynshtein | 23 March 2007 16:56

Bilgisayardan bilgisayara bedava, bilgisayardan telefonlara da çok cüzi fiyatlara konuşma imkanı sağlayan Skype programında yenilikler devam ediyor. Yeni servis Skype VOIP ile eBay‘in e-ticaret uygulaması olan PayPal’ın bir ortak çalışması olacak.

Skype kurucularından Niklas Zennstrom bu hafta bir konferans sırasında yaptığı konuşmada Skype’nin çok yakında başlayacağı servisini anlattı ve servisin bir kaç resmini de gösterdi. Buna göre, Skype kullanıcısı kendi uygulamasını açtığında menüde göreceği seçeneklerden birisi “send money” yani “para gönderme” butonu olacak.

George W. Bush: 21. Yüzyılın Kabusu

aynshtein | 21 March 2007 09:13

Irak Savaşı bu gece 5’inci yılına giriyor. Mart 2003’ten bu yana Irak’ta tam 1 milyon kişi can verdi. 3 bin 218’i ABD’li askerler, 40 bini eski Irak ordusu askerleri, geri kalanı ise siviller..

Yukarıdaki metin bir film senaryosundan değil.. Düpedüz gazete haberi..

21. yüzyıldayız, teknoloji çağındayız, küresel ısınıyoruz ama hala tehlikenin farkında değiliz: DÜNYA YAVAŞ YAVAŞ YOKOLUYOR… Küresel ısınma, çevre kirliliği, tükenen kaynakların hayatımızı zindana çevirmesine çok az bir süre kaldı.

Açgözlülüğüne mani olamayarak, silahlarla, savaşarak insanları katletmeye devam etmek niye? 15 – 20 yıl sonra içmeye su bulamayacağız. Bu ne öfke, bu nasıl kin?

Dünyaca Ünlü Filmlerin Türkçe Versiyonları

aynshtein | 21 March 2007 08:26

Bu sitede, dünyaca ünlü filmlerin Türkçe versiyonu bir arada toplamışlar. Aralarında Starwars, Superman, Exorcist, The Turkish Wizard of Oz gibi filmlerin Dünyayı Kurtaran adam, Superman Dönüyor, Seyten gibi isimlerle listelendiği sitede, Youtube’a yüklenmiş videoları izlemek mümkün.. (Sanırım adamlar bizimle dalga geçiyor:))

Ünlüler Yarışıyor Halk Sömürülüyor

aynshtein | 19 March 2007 17:59

Her hafta yeni bir yarışma programı başlıyor. Kimi sesini yarıştırıyor kimi dansını yarıştırıyor kimi başka bir şeyi yarıştırıyor. Toplumca yarışır olduk. Kimin kimle yarıştığını da karıştırdık artık. Her hafta yayınlanan yarışmalardan hangisini takip edeceğimizi bile şaşırdık.

Ama devir ünlüleri yarıştırırken ipin ucunu kaçırma devri. Neyi neyle niye yarıştırdıklarının önemi yok. Maksat yarışma olsun, 300-500 kişi kısa mesaj göndersin yapımcının kesesi dolsun. Başka bir amaç yok.

Hele hele bu haftasonu Star Tv’de başlayan Acemi Birliği isimli yarışma bu işin cılkının çıktığının resmidir. Bir yarışma bu kadar mı berbat bu kadar mı “yapmacık” olur?