bildirgec.org

freeware hakkında tüm yazılar

Sistem Bilgileri için SIW kullanın

royalbaris | 14 April 2011 09:19

SIW yani System Information for Windows programı adından da anlaşılabileceği gibi Windows Sistem Bilgilerinizi gösteren çok yararlı bir program. http://www.gtopala.com/siw-download.html adresinden indirebileceğiniz Freeware versiyonu çok işinize yarayacak. Bu programı indiren kişiler zaten nasıl bir program olduğunu biliyorlar ama bilmeyenler için rehber olmaya çalışacağım.
SIW programını bilgisayarınıza kurup açınca ekranın solundaki çerçeveden üç ana başlık altında kendi pc niz hakkında istediğiniz bilgilerin o konu başlığı altındaki hepsine ulaşacaksınız.

En İyi Ücretsiz Mac Yazılımları İçin 11 Çevrimiçi Kaynak

LeBron | 28 September 2010 15:26

Mac için Softpedia, cnet ve Apple‘ın resmi sitesi hariç en çok beğenilen, incelenmiş ve oylanmış tüm ücretsiz Mac yazılımlarına ulaşabileceğiniz harika bir listeye aşağıdan ulaşabileceksiniz.

Eğer oyun, uygulama, açık kaynak yazılım arıyorsanız, bu sitelerden birine uğrayabilirsiniz.

1. macupdate

Ücretli ve ücretsiz yazılımlara ulaşabileceğiniz sitede kolayca filtreleme yaparak, dilediğiniz gibi arama yapabilirsiniz.

2. appdonkey

AppDonkey, 1000’in üzerinde ücretsiz mac uygulamasını barındırmaktadır. İstediğiniz gibi arama yapabilir veya kategorilerden uygun yazılımları bulabilirsiniz. İndirmek istediğiniz yazılımları seçtikten sonra hepsini bir anda indirebilme imkanı vermektedir.

3. freemacapps

freemacapps, 400’ün üzerinde yazılım bulundurmakta. Kolay ve düzenli bir arayüze sahip. İndirmek istediğiniz yazılımları orjinal sitesine yönlendirerek indirme işlemini yapar.

Başlangıçta Açılan Programların Açılışını Geciktiren 3 Program

Atomic Bomb | 24 September 2010 09:26

Bilgisayarınızı açtığınızda, başlangıçta açılması gereken programların açılmasını bekliyoruz. Aslında bu durum bilgisayarlarımızın güvenliği açısından bir problem teşkil ediyor olabilir. Niye diye sorarsanız, başlangıçta bilgisayarınız açıldığında önce açılan programlar doğrudan internete bağlanıyorlar ve daha da firewall veya internet security programınız açılıyor. Bu arada internete bağlanan programlar bizler için güvenlik açığına neden olabilecek nitelikte.

Bu durumu iki şekilde aşarız 1) kayıt kütüğünde (registery) bir düzenleme yaparak 2) bunun için bu tarz programların açılmasını geciktirici bir program yüklemek. Ben ikinci seçeneğin daha kolay olduğunu düşündüğüm için ikinci seçenekle ilgili 3 ücretsiz program tanıtacağım.

Startup Delayer

startup delayer programı ekran görüntüsü
startup delayer programı ekran görüntüsü

Şuradan sitesine ulaşabileceğiniz start up delayer (tr. başlangıçta açılan programları geciktici) 980 kblık küçük bir program. on versiyonu çıkalı bir yıldan fazla olsa da windows 2000/xp/xp64/vista sistemlerde oldukça iyi çalışıyor. Programı açtığınızda karşınıza başlangıçta açılan programların listesi geliyor. Bu programlara çift tıklayıp başlangıç açılış gecikmelerini ayarlayabilirsiniz.

Programın başka bir özelliği de saat çubuğundaki öğeleri sürükle bırak yöntemiyle ayarlayabiliyor olmanız. Ayrıca program sayesinde başlangıçta açılan programları dilerseniz iptal edebilirsiniz.

Launch Later:

startup delayer programı ekran görüntüsü
launch later programı ekran görüntüsü

.NET framework 4 ile desteklenen bu program 1.4 mb büyüklüğünde ve demin tanıttığımız programla aynı işlevi görüyor. Ama işler biraz daha karışık olabiliyor lakin geciktirmek istediğiniz başlangıç programını kendiniz bulmak zorundasınız. (Yani otomatik olarak açmıyor)

Parted Magic 5.5 – bedava disk bölümleme

Abraham Akal | 15 September 2010 13:46

screenshot
screenshot

Parted Magic sayesinde tamamıyla bedava diskinizi bölümleme fırsatına sahip olmuş oluyorsunuz.
Programı CD veya USB-Stick’den çalıştırmanız mümkün.

Program güçlü olan Bölümleme Tool’u GParted bazında tasarlanmısıtr. Böylelikle Ext-, NTFS-, ve FAT-Bölümlemeleri problemsiz hızlı bir şekilde kurula, siline, büyültüle ve küçültüle biliyor.

Ayrıca Parted Magic sayesinde diskinizdeki hataları tarayıp ardından düzeltmenizde mümkün oluyor.

Clicky Gone: Tek tıkla sayfa gizleme

mentira | 11 February 2010 17:27

Clicky Gone tek tıklama ile açık olan istediğiniz pencereyi gizliyor, kapattığınız sayfa tamamen gizleniyor, görev çubuğunda ya da saatin yanındaki simgelerin yanında çıkmıyor. işyerinizde veya evde bilgisayar başındayken yanınıza biri geldiğinde görmesini istemediğiniz bir pencere varsa hemen gizleyebiliyorsunuz. program 916 kb boyutunda kurulum gerekmiyor ve ücretsiz bir program, ufacık boyutuna rağmen birçok özelliği var.

Clicky Gone
Clicky Gone

Program kendi ayarlarında geldiğinde ctrl + alt+ sağ mouse tuşu ile istediğimiz programa tıklayıp gizleyebiliyoruz, sonra tekrar geri getirmek için ctrl + alt+ space kombinasyonunu kullanıyoruz. ufak bir pencere geliyor istersek tek program ister hepsini tekrar görünür yapabiliyoruz.
Programı tamamen istediğimiz gibi özelleştirebiliyoruz yani sayfaları gizlemesi ve geri getirmesi için istediğimiz tuşları atayabiliyoruz.

VUE : görsel anlama ortamı

admin | 19 January 2010 11:32

Visual Understanding Environment , VUE ya da türkçe söylemeye çalışırsak ‘görsel anlama ortamı’ amerika’dan Tufts Üniversitesi’nin geliştirdiği açık kaynak kodlu bir yazılım. Öğrenme, anlama, araştırma, akıl haritası gibi kavramları dijital ortamda esnek bir yapıda birleştirmeyi sağlayan bilgi paylaşım ve sunum programı.

Geliştiricileri tarafından VUE ile hazırlanmış iki haritayı (vue map) şu linklerde görebilirsiniz: monet, boston ulaşım haritası

Windows Kurulumundan Sonra En Temel Ücretsiz Yazılımlar

LeBron | 01 November 2009 15:10

Her windows yüklemesinden sonra bilgisayara bazı temel programların kurulması gerekir. Gerekli programları kurduğunuz zaman windows çok daha dayanıklı hale gelecek ve güçlü olacaktır. Bu yazıda yeni windows işletim sistemi kurulmuş bir bilgisayara yüklenmesi gereken 25 ücretsiz yazılım yer almaktadır.

Bu programlar bilgisayarınızı daha güvenli ve daha sağlam hale getirecektir. Aşağıda alfabetik sıra ile programlara ulaşabilirsiniz.

1. Avira AntiVir Personal Edition

Bilgisayarınız için ücretsiz en iyi güvenlik çözümlerinden birisidir. Hem sabit diski hem de harici diskleri tarar. Taramayı özelleştirebilirsiniz.

indir | anasayfa

2. CCleaner

CCleaner ücretsiz sistem optimizasyonu, gizlilik ve temizlik aracıdır. Sisteminizden kullanılmayan dosyaları siler. Ayrıca internet geçmişini temizler. Ek olarak, tam özellikli kayıt defteri temizleyicisi içerir.

indir | anasayfa

“taskbar shuffle” görev çubuğunu sıralamak

nebookyn | 03 September 2009 16:19

taskbar shuffle adından da anlaşılacağı gibi bir görev yöneticisi düzenleme programı. aslına bakılırsa bu minik program boyutundan büyük bir işlevi var. söz gelimi onlarca dosya, program, sayfa ve benzeri şeyler açtınız ve görev çubuğuna hepsi dizildi. ancak bu dizimi yeniden yapmanıza windows ne yazıkki olanak sağlamıyor (windows 7‘ de bu sorun ortadan kalkmış). ancak taskbar shuffle da sürükle bırak yaparak (aynı google chrome da sekmeleri sıralayabildiğimiz gibi) görev çubugunu istediğiniz sıraya dizebilirsiniz. bu arada program freeware. bu da linki

Windows Mobile sistemli telefonlar için bedava(freeware) uygulamalar

medincel | 01 September 2009 20:25

Windows mobile işletim sistemli akıllı telefonların yaygınlaştığı bu günlerde sizlere bedava(freeware) windows mobile uygulamalarını barındıran iki web sitesi tanıtmak istiyorum.

1.

FreewarePocketPc.net bu sitede windows mobile dokunmatik ekran(touchscreen),ve dokunmatik ekran olmayan(non touchscreen) telefonlarınız için birçok bedava uygulama bulunmaktadır.

2.

smartphone-freeware.com bu sitede ise windows mobile smartphone kapsamına giren telefonlarınınz için bedava(freeware)uygulamalar bulunmaktadır.