bildirgec.org

doğum hakkında tüm yazılar

baba oldum

taha3045 | 21 May 2011 15:30

Nisan ayında dünyaya geldi Mina bebek keşke daha önce gelseymiş dediğimde annesi bu kadar sevilesi bir şey olduğunu bilsem daha fazla karnımda taşımayı isterdim diyor.Karnında bebek taşımanın nasıl bir his olduğunu bilemediğimden yorum yapamıyorum.

Nasıl becerikli oluyor yeni doğmuş bebek milleti, hemen tutunacak bir dal buldukları yetmiyormuş gibi, dünyaya gelir gelmez nasıl bir beceriyle karnını doyurmaya çalışıyor, akıllara zarar.

Ben Annemin Beşiğini Tıngır Mıngır Sallarken…

soylemedengecemicem | 09 May 2011 10:32

Evvel zaman, kalbur saman derken, aynı paradoks için sıra bize de geldi. Çoğalmak veya çoğalmamak…

Dünya’nın akıbetiyle ilgili hergün daha da kötüleşen haberler alırken, genç ölümleri duyduğumuzda içten içe “öldü de kurtuldu şu dünya’dan” derken, kimi intiharlara özenir bulurken kendini insan, neşter görünce bileğine gömmek isterken onu, aynı zamanda da nasıl çocuk isteyebilir?

Baba olmak.

izofis | 28 February 2011 21:12

Herzaman anne olmak nasıl birşey olduğu anlatılır, 9 ay beklediğimiz çocuğumuz nihayet 19 Şubat 2011 saat 08:30 da kucağımıza aldık bu süreç içerisinde annesinin karnındayken çocuğumuzun tekmelerini hissetmek çok güzel bir duyguyken daha henüz farkında olmadığım taki doğduhu zaman anlaya bileceğim sürece doğru ileriyorduk.

Teksen çamlıbel

cms | 24 September 2010 21:14

Teksen Çamlıbel Resmi Web Sayfasında Tüp Bebek, Doğum, Kadın Doğum, Kadın Hastalıkları, Gebelik, Kısırlık, laporoskopi, meme kanseri, myom, rahim kanseri konularında bilgilere erişebilirsiniz.

Hamilelik

cms | 17 September 2010 13:59

Pek çok kadın hamile kaldıktan sonra ilk defa doğum uzmanına baş vurmaktadır. Halbuki hamile kalmadan önce her iki eşin doktor kontrolünden geçmesi hamilelikte karşılaşılacak, hem anne hem de doğacak çocuğu etkileyebilecek pek çok problemin önüne geçebilir. Gebelik çağında olan ve yakın gelecekte hamile kalmayı planlayan kadınlar evlilik öncesi ve olağan sağlık kontrollerinde doğum kontrolü veya başka bir sebeple kadın hastalıkları ve doğum uzmanına baş vurduklarında bu konuyu gündeme getirmelidirler. Böyle bir kontrol sırasında baba adayı da muhakkak incelenmelidir. Zira pek çok kalıtımsal hastalıkta babadan geçiş önemli rol oynamaktadır. Konu önemli olmasına rağmen pek az anne ve baba adayı gebelik öncesi doktor kontrolünden geçmektedir. Bunun başlıca sebebi gebeliklerin genellikle planlanmamış olmasıdır. Halbuki hamileliği arzulayan çiftlerin en azından yarısı böyle bir kontrol sonrası alınacak önlemlerden faydalanacaklardır

Pakize Tarzi hakkında…

nazokiraze | 04 September 2010 13:34

Klinikleri ve Laboratuarlarına adını veren Pakize Tarzi’yi tanımayanlar onun tanınan bir doktor olduğunu veya hastanenin kurucularından biri olduğunu düşünebilir, ancak Pakize Tarzi çok daha fazlasıdır.

2004 yılında 94 yaşında hayata veda eden Tarzi ülkemizin ilk kadın kadın doğum doktorudur ve ilk özel kadın doğum merkezini açan kişidir, ilkleri bunlarla sınırlı değildir İstanbul Boğazı’nı yüzerek geçen ilk kadın yine Pakize Tarzi’dir ayrıca hem Afgan hem Osmanlı hanedanına akraba olan ilk kişidir.

Birth (2004)

queennothing | 19 June 2010 14:48

2004 çıkışlı sinema filmi “Birth” (Doğum), İngiliz yönetmen Jonathan Glazer‘in ikinci yönetmenlik deneyimi. Filmde, Oscar Ödüllü aktris Nicole Kidman, İtalyan aktör Danny Huston, Anne Heche, Ted Levine, genç aktör Cameron Bright ve Peter Stormare yer alıyor. İlginç hikayesiyle izleyicinin merakını cezbettiği kadar, tepkisini de alan film, ‘ölen birinin yerine doğmak’ düşüncesinin doğruluğunun tartışılmasına sebep oldu.

Büyük aşkla evlendiği Sean’ın ölümünden sonra bunalıma giren Anna, kendini toparlamış, yeniden aşık olmuş ve aşık olduğu adam Joseph ile evlilik hazırlıklarına başlamıştır. Her şeyin yolunda gittiği akşamlardan birinde genç Anna, 12 yaşında bir erkek çocuğu yüzünden allak bullak olur; ölen kocası Sean’ın yerine doğduğunu iddia eden küçük çocuk, Anna’nın Joseph ile evlenmesini istememektedir.
Olanlar karşısında söyleyecek söz bulamayan genç Anna, çocuğun psikolojik hastalığı bulunduğuna inansa da küçük Sean, Anna ve ilk kocasının yaptığı her şeyi, yaşadığı her anı net bir şekilde anlatınca, genç kadın ne yapacağını bilemez bir hale gelir.

gulsey anne

admin | 02 February 2010 09:43

O daha piyasada yoktu sevgili Gulsey Hafif.Org’a üye oldugunda , benimle tanıştıgında.Bir planda da yeri bulunmuyordu buradan gerçek hayata taşınan arkadaşlıgımızın temelleri atıldıgı zaman. Bir süpriz yaparak dünyaya merhaba diyeceginin sinyalini vermesi benim taşınmamla birdir, bana kıyamayıp gelip tüm ağır işlerimi yapan Gulsey o işleri yaparken onu taşıdıgını henüz öğrenmemişti.

Annesi onu taşımaya başladıgından beri ara verdi Hafif’e, ancak bizim dostlugumuza hiç ara verilmedi.Aylardır birlikte bekledigimiz heyecanlı ve bir türlü geçmek bilmeyen zaman bugün meyvesini verdi sevgili arkadaşım Gulsey’in oğlu bugün 11:00 civarı dünyaya geldi.21. yüzyılın üçüncü palindrom tarihi küçük bebeğin doğdugu gün oldu, tarihi tersten ve düzden okuyunca çıkan sonuç aynı.

ÇİN TAKVİMİ (BEBEK CİNSİYETİ)

A D A L I | 25 January 2010 14:00

Adı üstünde “çin takvimi”, çinlilerin 700 yıl kadar önce Pekin yakınlarında bulunduğu iddia edilen bir tablodur. Bütün dünyada kullanılan bu tablo özellikle Asya ülkelerinin vazgeçilmezidir. Şimdi gelelim ne işe yaradığına, teknolojinin nimetlerinden her ne kadar fazlasıyla yararlansakta hamile kalır kalmaz çocuğumuzun cinsiyetini öğrenmek isteriz işte tam bu noktada da çin takvimi devreye girer. %90’lık bir doğruluk derecesi olan takvimden yararlanabilmeniz için bilmeniz gereken iki şey var. Birincisi hamilenin yaşı, ikinciside hangi ay hamile kaldığıdır. İşte bu kadar basit.

(Pembe “K” Kız, Mavi “E” Erkek)
Şu zamana kadar çocuk sahibi olan birçok arkadaşıma denedim ve takvim hiç yanılmadı, bakalım sizlerde de işe yarayacak mı?