bildirgec.org

cms

10 yıl önce üye olmuş, 4 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

Teksen çamlıbel

cms | 24 September 2010 21:14

Teksen Çamlıbel Resmi Web Sayfasında Tüp Bebek, Doğum, Kadın Doğum, Kadın Hastalıkları, Gebelik, Kısırlık, laporoskopi, meme kanseri, myom, rahim kanseri konularında bilgilere erişebilirsiniz.

Hamilelik

cms | 17 September 2010 13:59

Pek çok kadın hamile kaldıktan sonra ilk defa doğum uzmanına baş vurmaktadır. Halbuki hamile kalmadan önce her iki eşin doktor kontrolünden geçmesi hamilelikte karşılaşılacak, hem anne hem de doğacak çocuğu etkileyebilecek pek çok problemin önüne geçebilir. Gebelik çağında olan ve yakın gelecekte hamile kalmayı planlayan kadınlar evlilik öncesi ve olağan sağlık kontrollerinde doğum kontrolü veya başka bir sebeple kadın hastalıkları ve doğum uzmanına baş vurduklarında bu konuyu gündeme getirmelidirler. Böyle bir kontrol sırasında baba adayı da muhakkak incelenmelidir. Zira pek çok kalıtımsal hastalıkta babadan geçiş önemli rol oynamaktadır. Konu önemli olmasına rağmen pek az anne ve baba adayı gebelik öncesi doktor kontrolünden geçmektedir. Bunun başlıca sebebi gebeliklerin genellikle planlanmamış olmasıdır. Halbuki hamileliği arzulayan çiftlerin en azından yarısı böyle bir kontrol sonrası alınacak önlemlerden faydalanacaklardır

Kasık Fıtığı Belirtileri

cms | 16 September 2010 17:01

Kasık fıtığı oluşumu çoğu zaman önceden kestirilemeyen bir durumdur. Hatta ıkınmakla oluşan hafif şişlik dışında semptom ve belirti vermeyen fıtıklar, hastalar tarafından uzun süre fark edilemeyebilir. Çoğu kasık fıtığı ise zaman içinde büyüme eğiliminde olduğundan büyüdükçe belirginleşir ve fark edilir hale gelir. Dolayısıyla çoğu zaman fıtık eşittir şişlik demektir.

Bazen hastalar göbek, kasık veya karnın herhangi bir bölgesinde karın ön duvarından kaynaklanan bir ağrıdan bahsederler. Ağrı ve şişlik beraberliği genellikle dar boyunlu fıtıkların sıkışması nedeniyle oluşur ve fıtık boğulması açısından değerlendirilmesi gerekir.