bildirgec.org

devlet hakkında tüm yazılar

ADALET

nurdan damlalar | 25 January 2012 09:57

ADALET-HUKUK-DEVLET
Adalet yoksa hukuktan söz edemeyiz, hukuk yoksa, devlet olur mu peki ? Hukuksuz devlet olunmaz, olsa da uzun soluklu olmaz. İşte en yakın örneklerden biri Irak. Bu üç kavram biri birisiz olmuyor. Olsa da sadece resimden ibaret olup, gerçekliği olmuyor.
Tarihten bir alıntı ; Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’u fethettiği zaman, yapılacak çok şey vardır. Bunlardan biride Bizans zamanında hapse atılmış olanların durumudur. Hapse girmeyi hak etmiş miydiler. Hemen tahkikat başlar. Yedikule zindanlarında iki papaz vardır. Bunlar Bizans’ta adalet olmadığı , zulüm olduğu için ve bunu vazettikleri için hapse atılmışlardır. Dışarı çıkabilecekleri söylenince bu iki papaz bunu ret ederler, onlara göre zulmün olduğu yerde hapis daha ehvendir.

Bu toplumu ne yapmalı!…

kaleidoskop | 12 January 2012 10:31

Şirketler, devletler ve devlet kurumları da tıpkı insanlar gibidir. Kendilerine özgü düşünme biçimleri, mantıkları, davranış biçimleri, kaprisleri, ihtiraslar, nefretleri ve sevgileri vardır.
Bu yüzdendir ki neredeyse hemen hiçbir devlet – devlet kurumu tam olarak MİLLETİNİN HUZUR VE REFAHINA ÖNCELİK TANIMAZ!
Yaşam deneyimi bize göstermiştir ki; devletler birçok durumda milletinin aleyhine olacak kararlar almış, milletin zararına olacak uygulamalar yapmıştır.

Örnekleri saymakla bitmez. ABD ve Türkiye’den başlayıp dünya turuna çıksak bunun sonu gelmez.

Terör Örgütü ve Masum Kürt Vatandaşlarımız

schablon [pilli_silinen_hesap] | 09 June 2011 10:28

Günümüzde toplumumuzu derinden yaralayan, güncelliğini hiçbir zaman kaybetmeyen, toplumumuzda farklı dine, dile, ırka, etnik yapıya mensup insanlar arasında çatışma ve fitne çıkarıp, ülkemizi bölmeyi, parçalamayı, ortadan kaldırmayı düşünen, masum insanlarımızı katleden, “Kürtlere Bağımsızlık” sloganının arkasına saklanarak ABD’nin ve diğer emperyalist güçlerin çıkarları için çalışan, darwinist, ateist, komünist, materyalist, anarşist ve terörist fikirleri empoze eden ve bunları uygulayan bu cani, acımasız, gözü dönmüş, vahşi zihniyet terör örgütüdür.

Sorun yok

ilterisk | 07 June 2011 12:48

Devletimiz herşeyi bizim iyiliğimiz için yapıyor.

Bize yapmayın dediler, etmeyin dediler, laf dinledik mi?

Hayır…

Limit koydular, sansür koydular, içki yaşını yükselttiler, laf dinledik mi?

Hayır…

Engelleniyoruz

akbelen79 | 04 March 2011 11:18

Engellerimizi yazarken nereden başlayacağımı bilemiyorum. Niye mi? Engeller bazen çok çeşitli olabiliyor. Resmi işlerimiz çoğu zaman bir engele takılıyor. Yapacak bir şey yok aslında . Sistem böyle kurulmuş ve gidiyor.

Bir de Devlet tarafından verilen özgürlüklerin ,tekrar devlet tarafından engellenmesi durumu var ki bu durum daha vahim. Ne var ki bunda dediğinizi duyar gibiyim. İnsanca yaşamak için bir yerde kanunlar vardır uygulansın diye değil mi? . Evet kanun önünde her birey eşit ama , buradaki eşitlik hükmü, iş hakimin önüne varana kadar kağıtta yazan oluyor. Fakat hakimin önüne gidince sen ne yaparsan yap , ne kadar suçsuzda olsan ispatlayamadığın sürece suçlusun. Aslında karşında bulunan adama göre uygulamaya tabi oluyorsun.

Engelliyim Ben

akbelen79 | 03 March 2011 17:56

Engelli olmak onların elinde olan birşey değildi belki. Bu yazımızda bir gruptan bahsedeceğim. Toplumun neredeyse yüzde oniki-onüç oranında bir sayıdadır bu grup.Ailenin yanlış oluşturulması ve toplumda olan bilgisizliğin sonucu sakat doğan veya sonradan sakatlanan bireylerin olduğu gruptur Engelliler Grubu. Devletin temel görevleri milletin refahını ,sağlığını,bağımsızlığını, ve huzurunu sağlamak olduğu için bu grup devlet tarafından bakılacak veya geliştirilip topluma kazandırılacak bir gruptur.
Devlet daireleri başta olmak üzere özel sektörde destek veren bir çok işyeri vardır bu gruba. Devlet günlük yaşamını idame ettirecek kadar bakması ve ailesi varsa onunla refah içinde yaşamasını temmin görevi vardır. Çalışabilir engellilerimize iş imkanı ve ailesiyle kimseye muhtaç olmadan yaşamasına yardımcı olur. Devletin yönetilmesi için kanunlar ve bunların uygulanması sonucunda gerçekleşir. Neredeyse kaydı olmayan engellilerimizle beraber engelli sayımız ülke nüfusunun 1/4 oluşturuyor.
Bu yazıyı okuyan insanlar için bu yazı hiçbirşey ifade etmiyor belki. Ama engelli arkadaşlarım beni çok iyi anlıyor. Biraz bilinçli olmalı ve engelliler için uğraşan derneklere ,vakıflara, destekleyen kuruluşlara yardımcı olmalıyız. Gerekirse bizim gibi görev almalı ve topluma bir pencere açıp oradan seslenmeli. saygılarımla

İnsan ve ekonomi

akbelen79 | 28 February 2011 18:03

İnsan tabiatı icabı, Kısa ve mutlu dönemleri haricinde kalan zamanlarda, daima ihtiraslarını ön plana çıkarmıştır. Bunun neticesinde toplumun bazı hükümran bölümleri refahı bulurken gerisi fakirliğin pençesine düşmüştür. İdare edenlerle , sefalet çekenler arasında yaşayan bir kısım topluluk ise yeteneklerini kullanıp pastadan pay almaktadır. Devletin kaderini oluşturan kısım orta gelir düzeyinde olan kısımdır.

DEVLET BABA İŞSİZİN DAYISI OLUYOR

admin | 26 December 2010 00:06

İşsiz olanlar; üniversite mezunları,ev hanımları 18 yaşını bitirmiş bütün herkes.
Artık iş yapmak isteyene devlet karşılıksız yardım ediyor ve hibe kredi veriyor.
Nasılmı?
yazıyı mutlaka okuyun internette bazı uyanıklar bu tip kredileri nasıl alınacağına yönelik işlemleri “hine kredi nasıl alınır” adıyla kitap haline getirerek satıyorlar.
Diyelim ki ev hanımısınız yada üniversiteyi bitirmiş işsizsiniz yada ilkokul yada lise mezunusunuz ne olursanız olun sadece 18 yaşını doldurmuş olmanız yeterli.

EK ZAM GELİYOR

gezginciyim | 24 December 2010 13:13

Yeni yıla az kala zam haberleri gelmeye başladı.Zammı dört gözle bekleyen devlet çalışanları zam oranının ne oranda gerçekleşeceğini merakla bekliyor umarız herkesi sevindirecek ve mutlu edecek oranlarda ek zam gerçekleşir

Çalışan memurlara ocak ayında yapılacak %4 zammın dışında ek zam yapılacağı açıklandı.Enflasyon farkından doğacak farkın yapılacak zammın üzerine eklenebileceği bildirildi.

….

Temmuz ve kasım ayında enflasyon oranı %3’ün üzerinde gerçekleşince tüm çalışanların gözü açıklanacak olan aralık ayı enflasyonuna çevrildi hepimiz merakla bekliyoruz…