bildirgec.org

deprem hakkında tüm yazılar

Filim adamları – Tanrı parçacığı

zvitamini | 31 July 2012 15:14

Cern
Cern

Gittikçe artan dünya nüfusu ve baş döndüren teknoloji çılgınlığı, her yeni gün yeni bir ürün buluşu, tanrı parçacığı, nükleer füzyon, depremler, aşırı sıcaklar, eriyen buzullar ve insan. Evet, insan varoluşundan bu yana olduğu yeri kabullenmeyen ve bu yerin ötesinde hep farklı bir şeylerin olduğunu bilen, merak eden, sorgulayan ve asla pes etmeyen varlık.

Başka gezegenlerde hayat arayan insan, asla azla yetinmeyi bilmeyen insan anlamına da gelmektedir. Elinde olan dünyanın değerini bilmemek mi bu, yoksa bilim adına ilerlemek ama geride hep bir enkaz bırak mı?

Hayvanlar felaketi hissediyor!

turritopsis | 06 January 2012 15:34

Hint Okyanusu‘nda 26 Aralık, 2004 tarihinde meydana gelen 9.3 büyüklüğündeki depremin yol açtığı tsunami 230 bin kişinin hayatını almıştır. Ancak bazı gözlem ve tespitler, hayvanların davranışlarına dikkat edildiğinde kayıpların çok daha az olabileceği konusunda hipotezlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Depremler her sene binlerce kişinin ölümüne neden olmaktadır. Ne yazık ki bilim daha depremin günü ve saati hakkında kesin bilgi verecek durumda değil. Ancak yapılan gözlem ve araştırmalar hayvanlarda yaklaşan felaketi sezimleme duygusunun olduğu yönündedir. Birçok araştırmacı, ilk çağlarda insanların da bu duyguya sahip oldukları, evrim sürecinde bu özelliklerini kaybettikleri fikrindedir.
İnsanlar, hayvanların yaklaşan felaketi hissedebildiklerini çok eski zamanlardan beri bilmekteler. Konu ile ilgili ilk resmi tespitler M.Ö. 373 yılına aittir, Yunanistan’daki Helice depremi sırasında Korinth liman kenti sular altında kalmadan birkaç gün önce fare, yılan ve gelincikler kenti terk etmişlerdir. Ancak insanlar bu fenomen hakkındaki bilgilere başvurmada acele etmemişler. İnsanlık tarihinde hayvan davranışları gözlemlerinin büyük kayıpları engellediğinin kanıtı olarak gösterilebilecek pek fazla örnek yoktur.1975 yılında Çin‘de yaşanmış olay ise en büyük örnektir. 1974 yılında Çin hükümeti yoğun deprem bölgesi olan Liaoning eyaletinde hayvanlarla deprem tahmini üzerine büyük çaplı bir deney yapma kararı almıştır. 100 bin gönüllü, 30 binlik nüfusu olan eyalette bilgilendirme işlemini yürütmüş, hayvanların davranışlarında anormallik sezdiklerinde sahiplerinin kendilerine haber vermelerini rica etmişlerdir. Bunların dışında 20 bin gözlem grubu oluşturulmuş, olası deprem için tahliye planı ve hazırlık yapılmıştır.

Deprem Her Yerde

Profound | 18 August 2011 13:29

Türkiye’de ilk defa denenen bir teknik ile Facebook profilinizde depreme tanıklık edin.

17 Ağustos ve deprem gerçeği için bir farkındalık kampanyası olan bu çalışmaya siz de destek olun.

Uygulamaya buradan ulaşabilir ve Facebook profilinizde depreme tanıklık edebilirsiniz.

DASK Facebook’ta

absnth | 23 May 2011 15:43

Ne zaman karşılaşacagımız belli olmayan doğal afetlere karşı hazırlıklı olmamıza yardımcı olan DASK (Doğal Afet Sigortaları Kurumu) Facebook sayfası ile merak edilen soruları cevaplıyor. DASK ile ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayın.

DASK (Doğal Afet Sigortaları Kurumu)
DASK (Doğal Afet Sigortaları Kurumu)

Deprem felaketi

akbelen79 | 21 March 2011 21:29

Deprem öldürmez ama yanlış yapılaşma öldürür insan’ı Son günlerde basın bültenlerine konu olan flaş haber deprem gerçeği. Niye mi ? düne kadar konuşulmayan bu konun birdenbire Japonya’da oluşan felaketle hatırlandı sonunda. Evet bizim de gerçek olayımız bu olmalı ama şuan ki devlet otoritesi çok zayıf olduğu için deprem hakkında bu kadar bilim adamımızın verdiği değerli bilgiler ortada olmasına rağmen , hiç bir çalışmanın başlamamış olması çok korkutmalı ve endişe vermeli bizlere. Peki ne yaparak deprem feleketinden en az zararla kurtuluruz ? * İlk önce Deprem’in değil çürük yapılan binanın öldürdüğü gerçeğini insanımıza anlatmalıyız. * Zaten bu gerçeği anladık mı sorun kalmayacaktır. Mütahitlerimiz , mühendislerimiz, belediyeler düzenli ve yasal çalışsa sağlamlık olur, * İnsanımız kendine yapar gibi düşünmeli ve o derece birinci sınıf yapmalı yapıları, * Yapı yapılacak yerin zemin etüdünün sağlam yapılmış olması, * Herşeyini düşünmeli ve akıllı bina sistemine geçilmeli , örnek: Japonya. * akıllı bina sistemi faydalı olabilir belki ama çevre düzenlemesi ile birlikte düşünülmelidir. * Önce insanın eğilimleri tespit edilmeli ve standartlar konulmalı , ona göre plan ve proje çizilmeli , * Bu şekilde yapmayanlar çok ağır cezalar ile cezalandırılmalı, * Ve unutulmamalı; deprem öldürmez ama yanlış yapılaşma öldürür insanı.

JAPONYA’DAN TÜRKİYE’YE BEYİN GÖÇÜ

admin | 19 March 2011 09:17

Telefon kuyruğunda bekleyen felaketzede Japonlar
Telefon kuyruğunda bekleyen felaketzede Japonlar

Günlerdir felaketin etkilerinin sürdüğü Japonya çok ağır badireler yaşıyor. Azimli, gayretli, çalışkan bir millet dünyanın gözleri önünde yavaş yavaş kaosa sürükleniyor. Kaos kelimesi şuan için erken bir tabir, hattı zatında mevcut durum, feci bir deprem ve ardından gelen tsunamiyle yaşanılamaz hale gelen yerleşim yerlerinden kaçan insanlar düzeni bozmadan yaşamaya devam ediyorlar. Bir bakıyorsunuz benzin kıtlığından dolayı benzilikte 10 lt benzin alabilmek için kuyruğa giren insanlar düzene saygılı. Bir yanda telefon yetersizliğinden mevcut 3-5 telefonu kullanıp yakınlarıyla iletişime geçmek zorunda olanların telefon kuyruğundaki sabır ve metanetleri inanılmaz.

japonya ( mart 2011 ) depreminin öncesi ve sonrası fotolar

biSGen | 17 March 2011 11:56

aşağıdaki görüntüler, 12 mart 2011 tarihinde, büyüklüğü daha önce 8.9 olarak açıklanan ancak daha sonra 9.0 olarak düzeltilen ve hemen ardından tsunami felaketine uğrayan japonya’daki depremin öncesi ve sonrasını gözler önüne seriyor.

felaket senaryoları ve sürüklendiğimiz huzursuz ortam

admin | 14 March 2011 21:27

Dünyamızda son yıllarda yaşanan büyük felaketlerden bahsetmek istiyorum. Aslında felaketlerden ziyade basında ve insanlar arasında çıkan dünyanın sonu senaryolarından. Felaket senaryolarıyla gelen insanların amacını anlamak kolay değil. Sanki felaket senaryolarıyla insanları korkuttukları dünyada yaşamıyorlar. Japonyada yaşanan büyük felaketten dolayı zaten tüm insanlığın içinin sızladığına, felaket anına dair videoları çok kimsenin izleyemeyecek kadar hassas olduğuna eminim. O insanlara bir yardım eli nasıl uzatabiliriz diye düşünürken önümüze sırf biraz daha fazla okunmak yada izlenmek adına felaket ve dünyanın sonu senaryolarıyla geliyorlar.