Telefon kuyruğunda bekleyen felaketzede Japonlar
Telefon kuyruğunda bekleyen felaketzede Japonlar

Günlerdir felaketin etkilerinin sürdüğü Japonya çok ağır badireler yaşıyor. Azimli, gayretli, çalışkan bir millet dünyanın gözleri önünde yavaş yavaş kaosa sürükleniyor. Kaos kelimesi şuan için erken bir tabir, hattı zatında mevcut durum, feci bir deprem ve ardından gelen tsunamiyle yaşanılamaz hale gelen yerleşim yerlerinden kaçan insanlar düzeni bozmadan yaşamaya devam ediyorlar. Bir bakıyorsunuz benzin kıtlığından dolayı benzilikte 10 lt benzin alabilmek için kuyruğa giren insanlar düzene saygılı. Bir yanda telefon yetersizliğinden mevcut 3-5 telefonu kullanıp yakınlarıyla iletişime geçmek zorunda olanların telefon kuyruğundaki sabır ve metanetleri inanılmaz.Bu tabloyu ben ülkemde felaketler yaşanmadan bile zor görüyorum.Hele bir de felaketler yaşansa Allah korusun işte kaosu ozaman görürdük diye düşünüyorum.

Benzin kuyruğunda bekleyen felaketzede Japonlar
Benzin kuyruğunda bekleyen felaketzede Japonlar

İşte bu millet gerçekten terbiye ve disiplin sahibi bir millet. Terakki etmek, medeni olmak bu olsa gerek. Japonya’nın bilim ve teknolojide nekadar ileri olduğunu söylemeye gerek yok sanırım.Tarih olarak da bizim kadar büyük savaşlar görmediler,tabiki 2. Dünya savaşını saymazsak. Ancak 2 atom bombasından sonra hızla toparlanan bu ülke bu felaketten sonra nasıl toparlanır bilinmez. Uzmanlara göre felaketin boyutları 400 atom bombasına eş değer olduğu söyleniyor. Ertuğrul Fırkateynini Japonyaya gönderen Osmanlı Padişahı 2.Abdulhamit’in Japonlar için söylediği müthiş bir söz vardır: “Biz de Japonlar gibi terakki edebilirdik.Ancak bizim ecdadımız çadırını batılı sırtlanların gezdiği yola kurmuştur. Japonlar batılı sırtlanların pençelerinden uzakta olmakla çok bahtiyardırlar.”

Ünlü Japon markaları
Ünlü Japon markaları

Yazımın başlığında belirttiğim üzere Japonya’dan beyin göçü ithal etmenin tam zamanıdır. Evet yanlış duymadınız ülkemize bu çalışkan, azimli ve medeni insanların kazandıracağı çok şey vardır.Çalışmanın ibadet sayıldığı inancına sahip bu insanlara kapılarımızı sonuna kadar açmak gerekir. Böyle bir felakat sonrası sığınacak huzurlu bir liman arayacakları için Türkiye Cumhuriyeti olarak Japonya halkına bu teklifte bulunmak lazım. Çifte vatandaşlık vererek ülkemizde bilim adamı, sanayici, mühendis, iş adamı olarak gelsinler yaşasınlar ve halkımıza, medeniyetimize, ekonomimize ve daha sayamadığım birçok alanda Türkiyemize katkı sağlasınlar. Nedersiniz sizce de fena olmaz mı?