bildirgec.org

che hakkında tüm yazılar

KOMÜNİZM’İN GERÇEK YÜZÜ

blackjack38 | 08 May 2009 12:58

Ele alacağımız konu gerçekten hassas ve tarafsız araştırılması gereken bir konudur. Komünizm; toplumda sınıfları yok etmek ve kapitalizme son vermeyi hedefleyen politik bir harekettir. Öncelikle Türk Toplumu üzerindeki etkisi üzerinde durmak gerekir. Türk Toplumu’nda Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminde var olan Fransa hayranlığı ve fransa’dan dünyaya yayılmış olan milliyetçilik akımı etkindi ancak Lenin döneminden itibaren Bolşevik Harekatıyla komünist rejimi tamamiyle benimseyen ve yaymayı hedefleyen Rusya, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun ilk yıllarından itibaren kritik noktalara sahip Türkiye’yi de hedef alan Orta Doğu Komünist Projesini gerçekleştirmeye başladı. Evet gerçekten bu ülkeler üzerinde çok etkili oldu, özellikle bu akıma yeni tanık olan Türk gençleri etkilemeyi başardı ve “Anarşist Komünizm” politikasını uyguladı. 80’leri unutmak mümkün değil.Şimdi Komünizm gerçeklerini analiz edelim. Sınıfları kaldırmak ve herkesi eşit sayacak bir politikaya sahip olan Komünizm aslında sınıfları mı kaldırdı yoksa olmayan sınıfları mı yarattı(?) Türkiye’de patron, işveren, işçi sınıfları var mıydı daha önceden yoksa bu sınıflar Komünizmle mi abartıldı(?) Herkes hakettiği gibi yaşayacak, sınıflar kalkacak diye bu konular üzerinde duranlar acaba gerçekten hakkı olanı mı yoksa hakkından fazlasını istiyorlardı(?) Faşist rejime karşı çıktıklarını söyleyenler kendilerinin yönetime getirdikleri insanlar faşist politikasına sahip değiller miydi(?) Herkes eşit derken acaba liderlerinin kendileriyle eşit olmadıklarını göremediler mi(?)

Ernesto Che Guevara’nın günlükleri yayınlandı!

pasacocugu | 09 July 2008 12:01

che
che

reuters’teki habere göre ünlü gerilla lideri Ernesto Che Guevara’nın günlükleri bolivya hükümeti tarafından sergilenmeye başlandı!
bolivya hükümeti tarafından 1986 yılından beri merkez bankalarının kasalarında saklanan günlükler kaybolmuştu ve daha sonra bu günlükler londra’da müzayedeye çıkarılmıştı. şimdi bu elyazması orjinal günlükler bolivya hükümeti tarafından sergileniyor.

che küba devrimi’nden sonra yeni devrimler için bolivya’ya gelmişti ve burada cia tarafından öldürülmüştü.

günlükle ilgili diğer resimler için buradan!

kaynak

yaşasın görelilik!

odo | 13 December 2007 11:27

ernesto che einstein!
ernesto che einstein!

Biri geride bıraktığımız yüzyılın gezegenin her yerine nam salmış devrimcisi. diğeri ise fizikte yeni bir dönemin açılışını simgeleyen zamanın en popüler bilim insanı. birinin portresi devrimin, ötekinin portresi ise bilimin simgesi olarak kullanılır olmuş.
işte bu tişört ikisini hoş bir biçimde biraraya getirmiş. yaklaşık 15$’a satılıyor. bakmak ve almak buradan mümkün.

Nonda’nın CHE sevgisi

odo | 10 November 2007 12:41

viva che! viva nonda!
viva che! viva nonda!

Bu haberde görüleceği üzere kötü bir gidişat içerisindeki galatasaray’ın az sayıdaki iyi oyuncusundan biri olan nonda, che hayranıymış. tamam che’yi neredeyse her insan seviyor ama nonda sevmekle kalmayıp onun ideallerini yaşatmaya çalışanlardan. örneğin, sponsorluk anlaşması gereği kendisine sunulan parayı reddetmiş ve bununla ülkesi kongo’daki yoksullara yardımda bulunmuş

küba ve haiti: dipdibe iki dünya

odo | 10 November 2007 03:45

Kübave Haiti. Büyük Okyanus’taki Karayib adalarından ikisi. her iksi de 1492’de Kristof Kolomb’un ismiyle anılan ve adına keşif denen işgallere maruz kalıyor. Her ikisi de ispanyol toprağı ilan ediliyor.

Sonraki dönemlere değin her ikisi de yerli nüfusun katledildiği, köle ticaretinin yapıldığı birer koloni devlet haline geliyor. Tek fark şu ki, Küba İspanyolların elinde kalırken Haiti’yi Fransızlar ele geçiriyor.

küba ve haiti haritada bu kadar yakınlar
küba ve haiti haritada bu kadar yakınlar

19.yy her iki ülkenin de bağımsızlığını kazandığı yüzyıl oluyor. yüzyılın en başında Haiti (1804) ve en sonunda Küba (1899) artık birer bağımsız devlet olarak dünya coğrafyasında yerlerini alıyorlar.

Neden Ernesto Che Guevara???

| 31 August 2007 23:01

Ernesto Che Guevara
Kimi gençlerin gözdesi.. kolyesinde che,bilekliğinde che,telefonun ekranında che,bilgisayarını ekranında che vs vs kitaplıklarına bakıyorum che kitapları, takı satan dükkanlarada takıların üstünde che.. Soruyorum bu insanlara neden che diye, ne biliyosun che hakkında diye. Üç beş bişeyler sölüyorlar.. hıım diyorum peki Atatürkün devrimlerini söleyin diyorum kemküm edip söleyebilirlerse, hafızalarını zorlayıp sölüyolar bunu yapan bile sayılı.. che hakkında bildikleride ondan bundan duydukları,araştırıp okudukları… bi coğunun da Atatürk hakkında bildikleri sadece okuldan öğrendikleri. Okumamış hiç Atatürk hakkında kitap, sormamış Atatürk hakkında kimseye soru.. Kitaplığında che kitabı war Atatürk hakkında kitap yok… ne oluyoda bu kadar hayran oluyorlar, Atatürkünün devrimlerinden dahadamı önemli devrimleri yapmış!!! Kimler bu gençlere bunları empoze ediyorlar.. burunlarının dikine bilmeden anlamadan che che deyip duruyolar.. Neden kendi ülkesinin devrimcisi Atatürk varken onun bunun devrimcilerine hayranlık duyuyorlar??? neden?neden?

Çantada keklik

EUQON | 22 March 2007 19:28

ben nedense becerfemiyorum resimleri istediğim gibi koymayı.
bu yazıyı yazdıran resim

“Şunu aklımızdan çıkartmamalıyız ki, emperyalizm bir dünya sistemidir, kapitalizmin son aşamasıdır ve dünyayla yüzleştirilerek yenilgiye uğratılmalıdır. Bu kavganın stratejik ucu, emperyalizmin yokedilmesiyle sonuçlanmalıdır. Bize düşen, dünyanın sömürülen ve az gelişmiş ülkelerinin sorumluluğu, bizi mutlak bağımlılığa batıran emperyalizmin beslenme kaynaklarını: Kapital, hammadde, tekniker ve ucuz işçi sağladıkları sömürgeleştirilmiş memleketlerimiz, ve baskılandırıcı silahların yeni kapital araçlarını ihraç ettikleri diğerleri, ve her çeşit makalesini yok etmektir.”*
diyerek ne kadar doğru bir söylemde bulunmuş Ernesto Che Guevara. Bir yazar da zamanında, “Moskova, gençler Lenin’in Mozolesinin önü yerine Mc Donalds’ın önünde kuyruk olmayı yeğledikleri gün yıkılmıştı” demişti, hakikaten de bundan 10 sene kadar sonra SSCB dağıldı. Bizi içten içe kemiren, hissettirmeden neşe, eğlence, parti, gençlik gölgelerine saklanarak adım adım yaklaşan tehlikenin farkında mıyız acaba? Bu resmi çizenler ne düşündüler? Che’yi bilirlerdi de mahsus mu yaptılar? “Al len! o kadar bağırdın, çağırdın, bu kadardı işte. Öldün, kahraman oldun, gelebilceğin yer budur” mu demeye getirdiler, yoksa hakkaten şu internetten download edilmiş kılıkta dolaşan zibidilerden biri, “aaa! lan bak böyle bi adam vardı ya, eskinin ekolü, falanca amcanın evinde de kırmızı-siyah posteri vardı, onu uyarladım, ‘bu da bizim ekolümüz hoca!’ misali. Nasıl olmuş?” şeklinde mi “sıvadı” bunu bu şekilde?

Yazık oldu vesselam. Her şey bu kadar kolay olmamalı.