bildirgec.org

calendar hakkında tüm yazılar

Yararlı Takvim Scriptleri

sequieros | 23 December 2010 15:14

takvimler günümüzde blog ve internet sitelerinin olmazsa olmazlarından. Peki bunları gerekli yapan nedir? Tabiki bu araçlar, bizlere randevularımızı, notlarımızı veya yaklaşan olayları haber verirler.

Burada sizler için en iyi takvim ve tarih seçici scriptleri bir araya toplamaya çalıştım. İşinize yaraması dileğiyle.

1. Ical-Like Calendar : bu mükemmel takvim iphone takvim uygulamasına çok benziyor ve çok hoş animayonlara sahip. Seçilen günün üzerinde fare imlecini oynattığınızda tüm ayrıntıları gösterebiliyor.

2. Moo Tools Date Picker : yapılandırılabilir Javascript takvimidir. Her formatta sorunsuz çalışır ve zaman seçimini destekler.

3. Full Calendar : Yine güzel bir jquery uygulamalı takvim.

4. JPint : Bu da web tabanlı iphone uygulaması.

Drupal ile Ücretsiz Arkadaşlık Sitesi

admin | 13 July 2010 11:55

Drupal ile oluşturulmuş Facebook benzeri site.
Drupal ile oluşturulmuş Facebook benzeri site.

Kodaman‘da ki ilk yazım. Onun için kusurlarımı hoş görmenizi istiyorum arkadaşlar. Öncelikle kod kullanarak anlatmayacağımı da bilmenizi isterim. Zira sitede kodlama anlatılmadan yazılan bir çok yazı var.

Drupal, çoğumuzun da bildiği gibi bir içerik yönetim sistemi. Drupal’ın kurulumu, eklenti yüklemesi v.b. ile ilgili kısımları xiackok bizlere burada ayrıntılı bir şekilde anlatmış. Onun için ben bu kısımları bildiğinizi varsayıyorum.

DrupalDersleri.org ‘tan da drupal ile ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

*Statusbook
Öncelikle sizin yerinize her şeyi ayarlayan bir elinizin yağda bir elinizin balda olduğu hazır mı hazırcıların eklentisi Statusbook’tan biraz bahsedeyim. Bu eklentiyi pek önerdiğimi söyleyemem. Ama gerçekten hiçbir şey bilmeyenlerin çok beğeneceği bir eklenti. Yukarıda resmini gördüğünüz Facebook benzeri arkadaşlık sitesini bu eklenti ve beraberindeki temayı kullanarak elde edebilirsiniz. İnanmayanlar eklentinin demosunu inceleyebilirler. Statusbook 1.4 sürümünü buradan indirebilirsiniz. Yeni sürümler için bu adresi kontrol etmeyi unutmayın. Eklentinin ayrıntılı tanıtım yazısı burada yer almakta.

*Privatemsg

İşte size drupal ile kurulacak olan arkadaşlık sitesinin olmazsa olmaz, vazgeçilmez özel mesajlaşma eklentisi Privatemsg. Bu eklenti ile bütün üyeler kendi aralarında mesajlaşabilirler. Ayrıca bu eklenti, üyeler yeni mesaj aldıklarında onlara eposta ile, otomatik olarak bildirim yollayabilir. Yine eklenti ile ilgili Türkçe ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

google servislerine alternatif siteler

dertlius | 15 June 2010 14:41

google ile alakalı tartışmalar, kısıtlamalar süre dursun, ben işime bakmak istiyorum diyorsanız, işte bazı google hizmetlerine, gmail’den tutun da google translatora kadar sizler için alternatif olabilecek bazı siteler:

1- gmail için alternatif : zoho mail

pop3 desteğinden tutun da geniş depolama alanına kadar, gelişmiş anti spam filtresine sahip, klasörlerinizi etiketleyebileceğiniz güzel bir mail hizmeti.

2-google calendar için alternatif : mixin

twitter ile uyumlu, ağınızdaki diğer kişilerle de senkronize ajandalar oluşturabileceğiniz güzel bir “‘calendar'”” uygulaması. mail, im, vs ile uyumlu çalışabiliyor.

3-google arama için alternatif : kartoo

sonuçları bir site haritasına bakar gibi de inceleyebileceğiniz bu arama motoru sadece google arama motoruna değil yahoo ve bing e de alternatif görünüyor.

4-google wave ‘ e alternatif : scribblar

“”google wave”‘den hiçbir eksik yanı olmadığını kısa sürede görebileceğiniz bir alternatif daha. google wave‘de yapabildiklerinizin pek çoğunu scribblar‘da da yapabilirsiniz. bağımlılık yapabilir!

Kasım 2009 Takvim Duvar Kağıtları

siriusbee | 05 November 2009 11:25

Smashing Magazine’in klasiği haline gelen aylara göre takvim duvar kağıtlarının Kasım 2009 kolleksiyonu yayınlandı. Duvar kağıdı arşivi yapanlar ya da Smashing Magazine’in takvim duvar kağıtlarını biriktirenler, ünlü grafik tasarımcıların hazırladığı bu çalışmaları kaçırmayacaktır diye tahmin ediyorum.

ASP.NET Ajax Calendar Kontrolü – DayRender Olayı

admin | 05 August 2009 10:12

ASP.NET AJAX Control Toolkit ile gelen ve TextBox kontrolüne uygulanabilen Calendar Extender kontrolü; client-side çalışan ve kişiselleştirilebilen, fonksiyonel bir takvim nesnesi sunmaktadır.

TextBox`a tıklandığında ya da başka bir kontrolün tetiklemesiyle pop-up olarak gösterilebildiği gibi, takvimden seçilen bilgiler de TextBox`a veya bir değişkene atanabilmektedir.

Calendar kontrolünün DayRender olayı, çok güçlü bir olay olduğu gibi Calendar kontrolüne hükmetmenizi sağlamaktadır.

DayRender olayı ile; takvimin görünümünü değiştirebilir, hangi tarihlerin seçilebilir hangilerinin seçilemez olabileceğini belirleyebilir hatta renk değişikliğini bile bu event ile yapabilirsiniz.

7 İlginç Jquery Takvim Eklentisi

LeBron | 21 July 2009 15:00

jquery, web geliştiricileri için hızlı ve javascript kütüphanesini basitleştiriyor. Ayrıca ajax etkileşimini kolaylaştırıyor. Bu yazıda 7 ilginç jquery takvim eklentisine ulaşabilirsiniz.

1. fullcalendar – full-sized, drag & drop calendar

Sürükle bırak özelliği bulunan ve tam ekran özelliği sağlayan bir eklentidir. Kolayca özelleştirilebilir.

2. create ical-like calendars with css and jquery

Css ve jquery ile yapılmış iPhone tarzı takvim uygulamasıdır.

Artık Google Calendar’ın da Labs’ı Var!

algoz | 20 July 2009 18:32

Google’ın, servisleri için yeni özellikler geliştirmeleri amacıyla kurduğu labs’ler arasında en popülerlerinden biri olan GMail Labs, geliştirdiği yeni araçlarla/özelliklerle GMail’i diğer birçok posta kutusuna nazaran, çok daha farklı özelliklere sahip bir posta kutusu haline dönüştürmekte.

Google son olarak Labs’li servislerinin arasına Google Calendar (Takvim)servisini de kattı.

Google Calendar servisinin ayarlar bölümüne eklenen Labs sekmesinde, şu anda 6 adet özellik bulunmakta. (ingilizce dil seçeneğini kullananlar erişebiliyor.)

1- Background image: Bu özelliği etkinleştirdiğinizde; General sekmesine giderek Google Calendar’ın arkaplan resmini değiştirebiliyorsunuz.

2- Attach Google Docs: Takvimdeki olaylarınıza(event) Google Docs’taki dokümanlarınızı iliştirebiliyorsunuz.

Gmail Beta Etiketinden Kurtuldu

acikdeli | 09 July 2009 23:31

Gmail Beta Etiketinden Kurtuldu
Gmail Beta Etiketinden Kurtuldu

Gmail‘ in hayatımıza girdiği günü hatırlıyor musunuz? Bir çoğumuz bunun bir “1 Nisan Şakası” olduğunu düşünmüştük. Aradan geçen 5 yılda Gmail hiç durmadan gelişmeye devam etti.

Beta etiketi gelişimini devam ettiren ve henüz tamamlanmamış uygulamalar/servisler için kullanılır. Gmail‘de yer alan sürekli gelişim sürecini vurgulamak için Beta etiketi günümüze kadar Gmailden hiç kaldırılmadı.