bildirgec.org

bestseller hakkında tüm yazılar

Şimdi Ölmek Zamanı; Wilbur Smith

queennothing | 14 October 2012 14:19

Kitapçıya gittiğinizde, ‘Bestseller’ bölümünde Stephen King, Agatha Christie, Dan Brown gibi isimlerin yanında bir başkasını daha görürsünüz; Wilbur Addison Smith.
9 Ocak 1933 tarihinde Zambiya, Güney Afrika’da dünyaya gelen Wilbur Smith, hayata ölümcül bir hastalıkla başladı. 1,5 yaşındayken beyin humması (ansefalit) teşhisi konulan Smith‘in iyileşmesi, ailesi için sürpriz oldu ama esas sürpriz, akıl sağlığının da yerinde olmasıydı; zira beyin humması, kişinin zekasında geriliğe yol açabiliyordu.
3 yaşına gelen Wilbur, 10 futbol sahası büyüklüğündeki ağaçlıklı bölgeyi oyun alanı bellediyse de her daim çekindiği babasının küçük Smith üzerindeki baskısı, oyun alanını dar ediyordu.

Ye Dua Et Sev

admin | 08 March 2011 12:13

En son “Ye, Dua Et, Sev” isimli filmi izledim. Başroller, Julia Roberts, James Franco, Javier Bardem, Billy Crudup, Richard Jenkins tarafından paylaşılıyordu. Film, yazar Elizabeth Gilbert’ın kendi yaşadıklarından yola çıkarak yazdığı aynı isimli kitabından uyarlanmış.

Julia Roberts’ın oynadığı filmleri ve onun oyuculuğunu seviyorum. Filmde gerçekten hissediyormuş gibi oynuyor. Çok samimi bir ifadesi var. Vücut dili, bakışları hepsini çok iyi kullanmış. Sempatik bir kadın. Başarılı bir oyuncu.

Çok satan kitapların gerçek yüzü…

behman | 01 February 2008 18:52

yeni yazarlar..
yeni yazarlar..
yeni yazarlar..
yeni yazarlar..

Gerçek Bestseller!

bir kitap “çok satanlar” listesinde bir sene zirvede durur. sanırsın ki binler, yüz binler satmaktadır. fakat sene sonunda bir dergide gerçekle yüzleşirsin! bunca zaman listebaşından inmeyen kitap sadece 20.000 ( evet sadece yirmi bin) satmıştır. peki sebebi nedir? korsan satış patlaması mı?? bence kesinlikle değil! sebebi “kitap okuma alışkanlığımızın” olmaması. ona gerek, ihtiyaç duymamamız. yeterince şeyle meşgul olmaktayız gün içre. dışarıda iş, evde iş ve bunlara bir de “televizyon” faktörünü eklersen; gel de kitap oku, ona vakit ayır! kesinlikle okumayanlara da hak veriyorum!

.. devam edeceğim 🙂

Amazon “Best of 2007” listesini açıkladı.

sku | 31 December 2007 12:12

Business wire, buradaki haberinde Amazon‘un 2007’deki en çok satanlar listesini açıklamış.

Kitap kategorisinde “Harry Potter ve ölüm yadigarları“, elektronik kategorisinde “Canon PowerShot A570IS 7.1MP dijital fotoğraf makinesi“, bilgisayar kategorisinde “Nokia internet tablet PC“, yazılım kategorisinde “Microsoft Office 2007“, oyun konsolu kategorisinde “nintendo wii” en çok satılanlar olarak yer almış.

Elif Şafak’ın Siyah Süt’ü…

kahramancayirli | 05 October 2007 23:14

Geçen yıl piyasaya çıkan Baba ve Piç adlı romanıyla yoğun ilgi gören yazar Elif Şafak, bu kez kendinden, kendi yaşadıklarından yola çıkarak ilk defa otobiyografik bir roman kaleme aldı.

Yazar, son eserini tamamladı, çok yakında yeni kitabını okurlarıyla buluşturacağını muştuladı, katıldığı bir kültür-sanat programında (Gece Gündüz-NTV)…

Kitabın ismi ise son derece ilgi çekici: Siyah Süt! Elif Şafak takipçileri olarak merakla bekliyoruz. (Bu arada yazarın son kitabı Baba ve Piç, 2007 yılının da en çok satan 20 kitabı arasında)

Secret Sır ve Büyük Sır

webci | 25 August 2007 17:38

Bütün kitabevlerine gittiğim de en fazla satanlar listesinin başında Secret Sır adlı kitabı görüyordum. Bunun bir tesadif olamayacağını düşünmeye başlayınca sonuç ne üzerinde yoğunlaştığını anlamak zor olmadı. Daha öncede Ferarisini Satan Bilge kitabı da en fazla satanların başında geliyordu. Ne diyelim 1997 yılından itibaren Zengin Olmanın Yolları ve İnsan İlişkileri üzerine kitapların yanında bir de ne çıktı doğu mistisizmin esintileri olan kitaplar. Direk batı materyalizminden doğu mistisizmine kayan bir kitle.
Bakın sıra benzer bir konu bana mail olarak geldi sizinle paylaşmak istiyorum.
Sadece yaşamlarında bir şeyi istemekle kalanlar, tesadüfler olmadıkça
istediklerine ulaşamayacaklar gibi geliyor. Yani diyelim ki, Ayşe “film
yönetmeni” olmak istiyor. Sürekli olarak filmler izliyor; filmlerle ilgili
kitaplar okuyor; televizyonda film yönetmenleriyle yapılan söyleşileri
izliyor. Gece yatınca da hep kendini “film çeken bir yönetmen” olarak
görüyor. Film yönetmeni olmayı çok istiyor. Ayşe bir şirkette muhasebeci
olarak çalışıyor. Yıllar geçiyor ve hayaline ulaşamadan muhasebecilikten
emekli oluyor.