bildirgec.org

bahçe hakkında tüm yazılar

Cennet Bahçe

mavilikler | 23 June 2011 09:20

Ben nerde kaybettim o duyguyu? Nasıl anlatsam, bir çardak altındayım sanki. Bir yerlerden su sesi geliyor. İçleri serinleten bir serpinti oluyor şırıltılar… Yaprakların gölgesi vuruyor üzerimize. Çay bardakları var masada. Duvarlar çevreliyor bahçemizi. Bize yabancı gelen her şeyi öte yanda bırakan…

9-10 yaşlarındayım diye hatırlıyorum. Yanımda yaşıtım bir kızla cıvıltılar saçıp duruyoruz bahçeye. Annem de masanın bir yanından bize klavuzluk etmekle meşgul… Bu yaşların huzurunda tekin olmayan bir taraf vardır, biliyor bunu. Küçücük bir bakış ya da kelime bitmek bilmez çağrışımlara yol açabilir. O yaşlarda huzurlu olmak bir amaç olarak seçilmediğinden, kararlılıkla onu savunma gereği de duyulmaz. Bu yüzden büyükler kollama gereği duyarlar küçüklerin küçük dünyasındaki güzel gülüşleri.

Değişik bir deneyim

nihansage | 16 February 2011 21:25

Yaz’ı köyünde geçirenler bilirler.İlginç bir deneyimdir.

Her sabah uyanıpta camın perdesini açtığınızda, önünüze çıkan şey komşunun evinin duvarı değilde dağ manzarasıdır. İnanın bana çok güzel bir manzaradır. Ufukta körfezin suları alabildiğine mavi, hemen yanı başında da dağların yeşili insanı alıp götürür uzaklara.

Karga ve Ceviz

Chat Noir 1 | 15 February 2011 13:46

Karga karga gak dedi,çık şu dala bak dedi. Bu kargalar ne kadar akıllı. İnce uzun bacaklarıyla ne kadar da sevimliler. Belki daha önce duyduğunuz bir şeyi anlatacağım. İlgili videoyu buradan izleyebilirsiniz. Televizyonda izlediğim görüntülerde kargalar ceviz yiyebilmek için trafiğin işlek olduğu bir caddede araçlar hareket halindeyken cevizi aşağı atıyorlardı.

fasulye

fitil | 23 August 2010 09:44

Sandalyeye oturup minderi kaydırınca hay allahım kıç kıç değil yarım dünya diye söylendi kendi kendine. Ayağının ucuna takıp peşisıra sürüdüğü terlikleri sandalyenin yanına doğru itip sızlayan bacaklarını ovalayarak bir sandalye daha çekti. Hah dedi kendi kendine şimdi tam oldun, bir sandalyeye de sığmaz oldun ki hey hey. Bacaklarını uzatır uzatmaz derin bir oh çekti; kızgın yağda yaktığı kuru nane pul biberi bulamacını çorbaya döktüğü an geldi gözünün önüne; oh be dedi yüreğim coss ediverdi valla. Fasulyeleri koyduğu, kenarı ocağın yanında kalıp yanmış plastik leğeni kucağına yerleştirip fasulyelerin uçlarını kırmaya başladı. Annesi yeşil fasulyeye bıçak değmez, değerse tadı kalmaz demişti. O zamanlar pek hevesliydi yemeğe, ev işine. Şimdi içi kalkıyordu kalkmasına ama yapacak birşey yoktu işte. İyi ki ektim şu fasulyeleri dedi, kılçıksız kütür kütür vermişti fasulyeleri. Gururla baktı eserine. Duvarın üzerine çakılmış çivilere bağlanmış gergin iplere sarılmış koca koca yapraklara bakıp yarım ağız gülüverdi. Bahçe işine çok hevesliydi. Eli yatkın değildi ama içi pır pır ediyordu diktiği bir dal filize durunca. Top biberleri, yayla domatesleri, patlıcanı, maydanozu, nanesi, yeşil soğanı, taze fasulyesi… Hatta geçen gün mutfakta nemlenip filizlenmiş patatesi hiç umudu olmadan diktiği yerden boyunlarını güneşe uzatmış yapraklar çıkınca pek bir keyiflenip ince belli bardağa çayını koyup karşısına oturuvermişti. Sanki izleyince büyüdüğünü görecek gibi. Fasulye işi de komikti. İlkokulda kuru fasulye filizlendirmişti tüm sınıf. İki kat pamuğun arasına fasulyeleri koyar bir güzel sulardın. Hele bir de güneş değmeye görsün yemyeşil fistanlanırdı bembeyaz fasulyeler. Aynı öyle çimlendirmişti fasulyeleri, sonrada gömüvermişti toprağa. Ertesi sabah uyanıp çıktılar mı diye bakmıştı. Tam on üç gün sürmüştü toprağı delmeleri.

Aklıma bir fikir geldiiiii…

| 18 August 2010 16:38

Aklıma bir fikir geldi.
Her gün motosikletle köyün dışına çıkıp latife teyzeden sarı yumurtalar alıyorum ya artık bizmde bir kümesimiz neden olmasın?
Düşüncem kabul gördü. Tavuktan iyi anlarım, dedi aşkım:)
Latife teyzecik teşekkürlerimle bize 4 tane tavuk satttı.
Kümes nasıl yapılacak derken, deha aşkımın aklına bahçedeki boş köpek kulubesi geldi. Hyvanları oraya tıktık.. O da ne tavuklarımız içerde yırtınıyolar. Alışırlar alışırlar yerlerini yadırgadılar ondan diye düşündük.. Gece uyku yok tavuklar uyumaz mı ya? Bizi de belki de komşuları da uyutmadılar.
Sabah kalktığımızda bi de ne görelim; Tvuklar kulübeyi devirmişler kulübe başaşağı duruyo. Kapıları kapalı olduğu için hala debeleniyo yavrucuklar ya…
Neyse kapıyı açtık, bunlar ok gibi fırlayıp üzerimize atlamazlarmı..
İnanmıyorum ya ben eve kaçtım, sevgilim hayvanlarla boğaz boğaza:)
Neyse tavuklarımız sakinleştiler biraz biraz, benim akıllım ” lan bunlar neye yumurtlamamışlar” demezmi.
koptum orda:)
Latife teyzeye anlattım hadiseyi kadın” yavrım küçücük köpek damıda tavukmu beslenir, tel örgülü bi minik bahçe işinizi görür” dedi..
Şimdi tel örgüleri var. arada bahçeye salıyoruz. Bu seferde yan komşuya kaçmazlarmı:). Onlarında kurtları var hayvan asabileşiyo tabi havhav da havhavv. offf ya …
Deha aşkımın aklına gelen en parlak fikir ne biliyomusunuz. Hayvanların bacak kısımlarına uzun ipler bağlayıp öyle salacak bahçeye. Onu da denedik bu seferde ipler birbirine dolanıyo ayıkla pirincin taşını. Bağları çözünceye kadar her tarafımızı paralıyo tavuklarımız…
Pes ettik sonunda tavuklarımızı latife teyzeye iade ettik…
“Madem köylüyüz artık hayvansız olmaz” dedi benim parlak zekam!
Eee napalım ki. dedim.
Keçi dedi keçi besleyelim. Keçiler uysal olurmuş. sütü de en sağlıklı sütmüş. peynir falanda yaparmışız.
Hatta kurban bayramında kesip afiyetle de yermişiz ( çok keser ya:)
Latife teyzenin keçileri de var, bakalım konuşmaya karar verdik…

NEFRETİ YENMEK

mavilikler | 29 July 2010 16:29

Biri olsa… Bileyim ki, odasında yapayalnız kaldığında aklına gelen ilk şey olsun gözlerim. Onlar o odayı kocaman bir bahçeye çevirsin.

İçinde binbir renkte çiçek açsın o bahçenin. Orada, o çiçekler arasında her şey güzelleşsin.

Gününü nasıl geçirdiğini düşünsün sonra. Dışarıda yaşadıklarını, sürekli bir kavganın sürüp gittiği o yerde var olma çabasını hınca hınç. Bir kez daha “Yenilmedim!” diyebilecek kadar güçlü durmasını onlara karşı.

Çiçek Açan Bahçe Lambası

Lorilleux | 20 April 2010 12:02

Çiçek açan bahçe lambası
Çiçek açan bahçe lambası

Son zamanlarda balkon ve bahçeler için üretilen solar enerjili lambalar ve türevleri oldukça çeşitlendi. Kaya şeklinde, çiçek şeklinde, ve uğur böceği şeklinde bile solar enerjili balkon/bahçe lambaları çıktı; fakat Solar Enerjili Çiçek Açan Bitki ise ışığa duyarlı olarak geceleyin yapraklarını kapatıp, gündüzleri açmasıyla diğer standart solar lamba tasarımlarından ayrılıyor.

Bu bahçenin sahibi de sensin, misafiri de!…

atalay ahmet | 28 March 2010 17:02

İstanbul Üniversitesi - havuzlubahce.com
İstanbul Üniversitesi – havuzlubahce.com

Son zamanların en popüler sosyal ağları genellikle üniversite öğrencileri tarafından, üniversitelere özel kurulup, zamanla her kesimden insanın dahil olabileceği web siteleri haline geliyor.

Örneğin facebook üniversiteli bir öğrenci tarafından kuruldu. Bugün herkese açık. Buna bir örnek de odtü merkezli kurulan, sonrasında tüm üniversitelilere açılan hocam.com.

14 Gün Boyunca Aydınlatan Işıldak

zabun | 29 December 2009 18:55

Hammacher Schlemmer tarafından satışa sunulan bu ışıldak, 4 D tipi pil ile 14 gün boyunca devamlı ışık sağlayabiliyor. LED teknolojisiyle çalışan ışıldak, tasarımı sayesinde etrafını 360º aydınlatıyor. Gövdesi üzerindeki düğme aracılığıyla, aydınlatmanın şiddetini iki farklı seçenekte ayarlayabilmek mümkün. Işıldak, güçlü ışık veren ayarda sürekli olarak 175 saat, düşük ışık veren ayarda 336 saat aydınlatma sunmakta. Bahçede ve kampta vakit geçirmekten hoşlananların keyiflerini kaçırmadan kullanabilecekleri bu ürün, su geçirmez şekilde tasarlanmış. Boyutları, 32 x 17 cm, ağırlığı 794 g.

[redferret] [instablogs] [hammacher]