bildirgec.org

arabirim hakkında tüm yazılar

Web Tasarım Kaynakları #14

siriusbee | 23 July 2010 13:18

Düzenli olarak hazırlamaya çalıştığım ama zaman zaman (özellikle de şu sıralar) ihmal ettiğim web tasarım kaynakları serisinin 14.bölümünü nihayet yayınlayabildim.

Bu bölümde de yine tamamını ücretsiz olarak indirebileceğiniz, web tasarımı esnasında işinizi kolaylaştıracak ve hızlandıracak birbirinden kullanışlı kaynaklar bulunuyor.

yazı tipi, ikon seti, psd dosyası, photoshop fırça ve doku seti, wordpress teması, vektörel grafikler, butonlar, arabirim setleri gibi bir çok ücretsiz kaynağı aşağıdaki kaynak linkinden indirebilirsiniz.

Quicksand Yazı Tipi

Code Bold Yazı Tipi


Days Typeface Yazı Tipi


Pixelophilia İkon Seti

Samsung UbiSync USB Monitör Teknolojisi

cadaverhan | 02 February 2008 11:25

Samsung son 1-2 yıl içerisinde iyi bir çıkış yakaladığı LCD monitör teknolojisinde de uzun soluklu olduğunu yaptığı ar-ge çalışmaları neticesinde çıkardığı ürünlerden anlamak mümkün. Bu da son bombası: monitörün USB ile PC ye bağlanması.

Teknik özellikleri şu şekilde sunulan Samsung’un SM940UX modeli, ekran kartına ihtiyaç duymayan ilk usb 2.0 arabirimli LCD monitörü. Samsung SyncMaster 940UX modeli USB 2.0 haricinde analog (VGA/RGB) and dijital (DVI) bağlantı şeceneklerini de içermekte.

Ücretsiz simgeler

eburhan | 25 December 2007 19:55

Web sitenizde birşeylerin eksik olduğunu mu hissediyorsunuz? Web sitenize biraz daha şıklık mı katmak istiyorsunuz? O halde bu sayfada bahsedilen 50 simge kaynağından simgeler indirerek işe başlayabilirsiniz.

Kendisini yazılım ansiklopedisi olarak tanımlayan downloadpedia sitesinin Free Icons and Buttons sayfasında birbirinden güzel simge ve buton setleri bulabilirsiniz. Hepsi de ücretsiz.

Flex ve Adobe AIR için hazır temalar

eburhan | 18 November 2007 17:41

ScaleNine web sitesinde Flex ve Adobe AIR için hazırlanmış temalara gözatabilir ve bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Bu temaların nasıl kurulacağı da Installation Instructions sayfasında anlatılmış.

Themes sayfasında indirebileceğiniz hazır temalar bulunurken, showcase sayfasında da popüler flex veya adobe air uygulamalarında kullanılan temaları inceleyebiliyorsunuz. Ayrıca resources sayfasında flex veya adobe air uygulamaları geliştirirken işinize yarayabilecek güzel kaynaklar yer alıyor.

Ext.js WordPress Teması

eburhan | 20 October 2007 23:51

Ext.js bir javascript kütüphanesidir fakat kendi kullanıcı arabirimi (ui) de vardır. Bu sayede masaüstü uygulamalarına benzer web uygulamaları oluşturabiliyorsunuz.

Ext.JS Wordpress ise ext.js kütüphanesi ile wordpress karışımı sonucunda ortaya çıkmış yeni bir tema. Bu temanın önemli bir bölümünde ajax tekniği yer alıyor.

JQuery 1.1.3 çıktı. Şimdi %800 daha hızlı.

eburhan | 03 July 2007 15:36

JQuery ile daha az yazın, daha fazlasını yapın
Daha az yazın, daha fazlasını yapın

Uzun bir geliştirme ve test sürecinden sonra jQuery‘nin 1.1.3 sürümü duyuruldu. Yapılan hız geliştirmeleri sayesinde önceki sürümü 1.1.2’den %800 daha hızlıymış. Bu karşılaştırmayı SlickSpeed testini kullanarak kendiniz de yapabilirsiniz. Hız konusundaki bu mükemmel gelişime ek olarak, önceki sürümde bulunan 80’den fazla bug temizlenmiş.

Bu arada hazır JQuery’den konuşuyorken bir haberi daha vermek istiyorum. JQuery geliştiricilerinin jQuery UI adında yeni bir projeleri de varmış. Bu proje sayesinde kolaylıkla Draggables, Droppables, Sortables, Resizables ve Slider türündeki kullanıcı arayüzleri kolaylıkla oluşturulabiliyormuş.

JQuery’nin son dönemdeki bu hızlı yükselişi bakalım daha hangi noktalara taşınacak?

Google Grafik Aramayı Yeniledi

CNKT | 25 January 2007 16:51

Google Grafik Arama
Google Grafik Arama

Google Grafik Arama bölümünün tasarımını yenilemiş. Artık resmin kaynağı ve o kaynaktan çekebileceğiniz daha çok fotoğraf sadece resmin üstüne gidince görüntüleniyor.

ücretsiz ikon siteleri

angelofmercy | 11 November 2006 21:31

Öncelikle “ikon nedir?” diyerek başlayayım:
– ikon, işletim sistemlerinde dosyaların erişim noktalarındaki resimlerdir diyebiliriz. Ancak internet sitelerinde de sık olarak kullanılmaktadır. sbenim görüşüm son zamanlarda neredeyse tek amacı internet sitelerinde ve grafiklerde kullanılmalarıdır.
Bu bildiride sizlere ücretsiz(freeware) ikon siteleriini tanıtacağım.

 • graphicpush. Grafik üzerine çalışan bu sitede bir kaç ücretsiz ikon seti mevcut. ücretsiz ikonlara buradan ulaşabilirsiniz.
  graphicpush
  graphicpush
 • iconfactory
  iconfactory

  iconfactory. ikon üzerine paralı ve ücretsiz ikonları barındıran bir site. ikonların yanısıra yüksek çözünürlükte grafiklerde mevcut. ücretsiz ikonlara buradan ulaşabilirsiniz.

 • famfamfam.
  bu sitede 3 adet ücretsiz set mevcut. ücretsiz setlere buradan ulaşabilirsiniz.
  famfamfam
  famfamfam
 • pixelgirl. bu sitedeki ikonlar beni bitiriyor. çok estetik çok sanatsal buluyorum. Şimdiye kadar kullandığım çoğu ikonu bu siteden aldım. yüzlerce ücretsiz ve güzel ikon seti mevcut. Buradan setlere bakabilirsiniz.
  pixelgirl
  pixelgirl
  pixelgirl
  pixelgirl
  pixelgirl
  pixelgirl
 • vistaicons. sitede 16 adet ikon seti mevcut. ikon setlerine buradan ulaşabilirsiniz.
  vistaicons
  vistaicons
  vistaicons
  vistaicons
  vistaicons
  vistaicons
 • Leo’s icon archive. Bu sitede binlerce hatta onbinlerce ikon mevcut. Çok kaliteli değiller ama en acil durumlarda çok iyi kategorilendikleri için ve çeşit çok olduğu için yardıma yetişirler 🙂
  leo's icon archive
  leo’s icon archive
  leo's icon archive
  leo’s icon archive
 • iconshock. Paralı bir site ancak içerisinde 13 ücretsiz set (yaklaşık 2bin ikon) mevcut. ücretsiz setlere buradan ulaşabilirsiniz.
  iconshock
  iconshock
  iconshock
  iconshock
 • interfacelift. sitede yüzlerce çözünürlüğü yüksek ikon seti mevcut. ikonlar için buraya tıklayınız.
  interfacelift
  interfacelift
  interfacelift
  interfacelift
  interfacelift
  interfacelift
 • fast icon. bu sitede de diğerleri gibi yüzlerce ücretsiz ikon mevcut. buradan ikonların listesini görebilirsiniz.
  fast icon
  fast icon
  fast icon
  fast icon
  fast icon
  fast icon

Daha burada yazamadığım yüzlerce -belki binlerce- ücretsiz ikon siteleri mevcut. bildiğin kaliteli siteleri sizlerle paylaşmaya çalıştım. işinize yaraması dileğimle. Gözden kaçırdığım yazım hatalarım olduysa affola 🙂