bildirgec.org

aktivizm hakkında tüm yazılar

online video aktivizmi

admin | 07 January 2010 14:45

Gündem genellikle televizyon haberleri ile takip ediliyor. Haberlerde yer alan olaylara sadece seyirci kalmak kimilerine çok ağır geliyor. Onlar da kameralarını alıp, kendi görüntülerini hazırlama gereği duyuyor. Mesela, İranlı reformcular internette eylem videoları ile takip ediliyor. İşte “Video aktivizmi” tam da bu andan sonra başlıyor. Televizyonda yayınlanması pekte mümkün olmayan eylem, sosyal kampanya ve çevre sorunlarına karşı görüntüler objektife takılıyor. Sonra internet sayesinde büyük kitlelere yayılıyor.

Her Şeye Rağmen Yalnız Değiller

prequel | 31 July 2009 16:15

Hayatını idame ettirebilmek için yardıma -sağlık, eğitim, barınma vs-ihtiyaç duyan kişilere ulaşarak, bu konuda bir kamuoyu bilinirliği yaratmayı ve bu bilinirlik aracılığıyla söz konusu kişilerin ve/veya kuruluşların ihtiyaçlarına uygun çalışmaları yönlendirmeyi amaçlayan projenin ilk etabı Temmuz-Aralık 2009 tarihi arasında gerçekleştirilecektir.

Kanser hastalarına yönelik kurgulanan ilk etabın sloganı “Kanser Hastaları Her Şeye Rağmen yalnız Değiller” biçiminde belirlenmiştir. Proje tüm Türkiye’deki kanser hastalarını kapsamaktadır.
Aşağıda detaylı bir proje planının yer aldığı faaliyetler, kuruluşu tamamlanmak üzere olan Her Şeye Rağmen Yalnız Değiller Derneği çatısı altında yürütülecektir.

atık yakma tesislerine karşı gaia

sanchez | 13 December 2006 02:33

İnsanoğlu açığa çıkardığı atıkları yaktığında bütün zararlı maddeleri ortadan kaldırdığını düşünme gafletine düşebiliyor malesef. Bu yanılgının sonucu olarak da atık yakma tesislerini geliştiriyoruz bir güzel. Fakat bilimsel çalışmalar gösteriyor ki atık yakma sonucu ağır metaller, dioksin, furan, HCB, PCB gibi son derece ve tehlikeli ve ölümcül maddeler atmosfere ve toprağa karışıyor. Stokholm Konvansiyonu ile açığa çıkarılması yasaklanan ve kalıcı organik kirleticiler (KOK) olarak adlandırılan bu maddeler canlı bedeninde birikerek gelecek nesillere geçebiliyor. Atmosferdeki hareketlerle kaynağından çok uzaklara taşınabiliyorlar. Öyle ki sanayileşmenin sıfır olduğu kutuplarda yaşayan hayvanların dahi yağ dokularında rastlanabiliyor artık bu zehirli kimyasallara. İşte bu ölümcül zehir yuvalarının yasaklanması/ durumlarının iyileştirilmesi için uzun yıllardır mücadele eden bir grup var. GAIA (Küresel Atık Yakma Karşıtı Birlik-Global Anti-İncinerator Alliance) tüm dünya üzerinde 50 den fazla ülkede bireylerden, akademisyenlerden ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan üyeleriyle beraber yaklaşık 6 senedir kampanyalar yürütüyor.

100 dolarlık laptop

hafifuyku | 30 September 2005 03:14

Eski haber ama atlamayalım. MIT media labs müdürü ve techguru negroponte‘nin ön ayak olduğu bu projenin amacı, 100 USD değerinde bir laptop üretmek, ve ihtiyaç duyulan ülkelerde çocuklara dağıtmak. linux kurulu, 1GB diskli, wifi bağlantılı bu şirin şeyleri insanlar para vererek alamayacak, sadece kurumlar/devletler yüksek miktarlarda ısmarlayabilecekler. Seyir Defteri‘nin haberine göre, Brezilya bir, Çin ise iki milyon adet alırız biz bunlardan demiş. Aletin fiyatı dışında en hoşuma giden özelliği, elektrik olmayan yerlerde çalıştırılabilmesi için kurularak şarj edilebilmesi. Kenarında kurma kulpu var…

Ithaca saatleri

hafifuyku | 02 August 2005 22:51

ithaca saatleri, sadece Ithaca – New York’da geçen bir para cinsi. bir Ithaca Saati = 10 USD. 20 mil çapında bir alan içinde basit alışverişler için kullanılıyor. ilk bakışta çay fişinden farksız bir sistem gibi gözükse de farkı şu: Ithaca Saatleri bir saatlik herhangi iş karşılığında ödenebiliyor. Sac kesmenin de, bebek bakıcılığı yapmanın da, şirket yönetmenin de saati bir Ithaca Saati. Dolar’lar gelip giderken Ithaca Saatleri hep Ithaca’da kalıyor, asgari ücret otomatikman artmış oluyor, Ithaca Saati cinsinden kredi alırsanız faiz ödemiyorsunuz. Şu anda piyasada ortalama 500.000$ değerinde Ithaca Saati dolaşıyor. Paul Glover, böylece gerçek insanlar tarafından desteklenen gerçek bir paramız oluyor, artık devlet kasasındaki altın ile hiç bir alakası kalmamış sağı solu belli olmaz dolardan kat kat iyidir diyor.

1 birim daha az tüket

indianropetrick | 10 February 2005 18:51

bir arkadaşımdan gelen ve hepimizi ilgilendirdiğini düşündüğüm bir mesajı paylaşmak istedim. ya çözüm için birşeyler yapacağız ya da nuh dedemizden ders alıp bir gemi. ………………………………………………….

Merhaba,

İlk e-posta hesabım açıldığından beri birazdan okuyacağınıza benzer binlerce mail aldım. Dostlarımdan gelenlerin bazılarına şöyle bir göz attım, diğerlerini hiç açmadım. Oysa şimdi yazmakla kalmıyor, okumanızı istiyorum, çünkü bu kez gerçekten korkuyorum.

İki haftadır Açık Radyo‘da küresel iklim değişikliğiyle ilgili haberler dinliyorum, dış basından derledikleri makaleleri Açık Site’de de yayınlıyorlar. Önümüzdeki 10 yıl içinde önlem alınmazsa geri dönülemeyecek bir noktaya gelinecek.