The Notebook1940’lı yılların Amerika’sında sosyal hayat oldukça renkli geçiyordu. Seabrook kasabası için de durum oldukça eğlenceliydi. Seabrook’ta zengin bir ailenin kızı olan Allie Hamilton, bir kasaba festivalinde eğlenirken Noah Calhoun ile tanışır. Noah, ilk günden çıkma teklifi ettiği Allie’nin ruh eşi olduğunu ilk görüşte anlar. Allie için ise durum eğlencelidir; fakat Noah’ya aşık olması uzun sürmeyecektir.

Her gününü birlikte geçiren Noah ve Allie, “zengin – fakir” ayrımı gözeten Nelson ailesine yenik düşer. 2. Dünya Savaşı’nın dünyayı sarsmaya başladığı zamanlarda Hamilton ailesi savaş bahanesiyle Allie’yi Noah’dan ayırır. İki genç, aylar sonra ‘karşı tarafın sessizliğiyle’ bu büyük aşkın bittiğine inanır ve kendilerine yeni bir hayat kurmaya karar verirler.Yılar geçer, Noah hayalindeki evi almıştır; Allie ise gönüllü hemşirelik yaptığı hastanede aşık olduğu adamla evlenme kararı almıştır. Tesadüf iki genci tekrar birleştirir. Ortaya, Noah’nın Allie’ye gönderdiği 365 mektup ve her iki tarafın da bittiğini zannettiği duygular çıkar.

1965 doğumlu Amerikalı yazar Nicholas Sparks’ın ilk kitabı “The Notebook” un yönetmen Nick Cassavetes tarafından sinemaya uyarlanmasıyla ortaya çıkan 2004 yapımı bu romantik drama filmi 2005 yılında “BMI Film Music Ödülü”, “MTV Movie Ödülü”, “Golden Satellite Ödülü”, “Teen Choice Award” başta olmak üzere toplam 7 ödül kazandı.“Mean Girls”, “Red Eye” gibi filmlerden tanıdığımız Rachel McAdams, Allie’nin gençlik halini; “Playing by Heart”, “Paris, je t’aime” ve 2007 yapımı “Broken English” gibi filmlerinden tanıdığımız 1930 doğumlu Gena Rowlands, Allie’nin yaşlılık halini canlandırıyor. “Noah Calhoun” karakterini ise Kanadalı Ryan Gosling canlandırıyor.