Daha önceki makalemde size Proticaret’ten bahsetmiştim. Şimdide kurulumunu adım adım ele almak istiyorum. Bazı forumlarda zaman zaman kurulumunda sıkıntı yaşayanlar olduğunu gördüm. Gayet basit adımlarla localhost üzerine kurup testler yapabilirsiniz.Öncelikle Proticaret’i bilgisayarınıza kurabilmeniz için bazı gereksinimlere ihtiyacınız var:• SQL SERVER 2005 ve üzeri versiyonlar,• IIS (Her bilgisayarda vardır yalnızca aktif hale getirilmesi gerekir. Windows XP için IIS nasıl kurulur buraya tıklayarak öğrenebiliriz)Şimdi kurulumuna geçelim;1- Proticaret.org’ a üye olduktan sonra buradan indirebilirsiniz. (Son sürüm 1.06)2- Indirdiğimiz dosyaları “C:Inetpubwwwrootklasör_adi” klasörüne atıyoruz.
3- Oluşturduğumuz klasördeki “Web_.config” dosyasının adını “Web. config” olarak değiştiriyoruz.
4- “Web.config” dosyasına ve “Uploads” klasörüne “IIS User” için “Modify – Düzenleme” izni vermeniz gerekiyor. (Tema işlemleri için “themes” klasörüne de bu izni vermeniz gerecektir)
5- Şimdi de tarayıcıda tanıması için ayar yapmamız gerekecek.“C:WINDOWSsystem32driversetchosts “ dosyasını Notepad ile açıp sayfanın altına local ip numaramızı (127.0.0.1) ve oluşturduğumuz host adını yazıp kaydedin.
6- Son olarak tarayıcıda görüntüleyebilmemiz için adresinizi sisteme eklemeniz gerekiyor. Bunun içinde izlemeniz gereken yol aşağıdaki gibidir;“Denetim Masası/ Yönetimsel Araçlar / Internet Information Service(IIS)/ Web siteleri / Sağtıkla/ Özellikler/Giriş Dizini / Yol Belirle” kısmına “C:inetpubwwwrootklasör_adı” yazmak.

Artık kullanabilirsiniz (: