Hani sitenin yavaşlıktan dolayı yeniden yapılanması söz konusu iken şu moderasyon olayını tartışalım diodum. Moderasyon iyi güzel hoş. Bu aşamayı geçip yayınlanan yada çöpe atılan yazılar sitenin ortak düşüncesini mi yansıtıyor? Yoksa arada bir zamanlama olayı mı mevcut?

Sabahleyin siteye bir yazı geldi ve sayıları basitleştirelim diyelim ki +4 alırsa geçiyor –3 alırsa çöpe atılıyor.

Şimdi siteye sabah sabah giren 4 kişi baktılar, beğendiler hemen +1 verdiler. Yazı moderasyondan çıktı. Sonra gece siteye giren 5 kişi baktı ana sayfada bi yazı ama oraya gelmeden yakalasalar sonuç böyle olmayacak.

Yada tersi bi durum oturup gecelerce uğraşıp döktürdünüz ama 3 kişi başını beğenmeyip, çok uzun olmuş bu zaten deyip atıyolar çöpe. Ama geç gelmiş 10 kişi ne güzel ahkam keserdik, kıvıl kıvıl rende yapardık üstüne bile diyemiyolar.

Neyse ki şimdilik site ahalisi çok yüksek rakamlarda değil ve sürekli ziyaretlerde bulunuyor.

Bide içinden çıkılmaz bi durum var. Diyelim ki yazıyı girdikten sonra 3 kişi geldi +1 verdi =+3 verdi sonra iki kişi geldi –1 verdi =+1 sonra biri +1 =+2 sonra dört kişi –1 =-2 sonraaa beş kişi geldi +1 verdi =+3 sonra ben yoruldum bu da böyle devam etti. Yazı soğudu, eskidi, iş içinden çıkılmaz oldu.

Günlük olsaymış bu! Seçeneği var bide. Aslında çok işe yarar gibi gözüküyor ama cidden etki yapıyor mu? Günlük olsun deyince +1 veriyoruz ve yazı ana sayfaya bile gidebiliyor. Bölüm sayfasına gönder deyince de kaç puanla bölüm sayfasına kaç puanla ana sayfaya gidiyor merak ediyorum.

Bir yazının çıkması sadece – ve + oyların çoğunluğuna değil, veriliş zamanına ve hatta birbiri ile mücadelesine de bakmıyo mu? Hani bu şimdi pek olmasada daha sonraları sorun olmaz mı?