bildirgec.org

biilent-hafif

11 yıl önce üye olmuş, 33 yazı yazmış. 135 yorum yazmış.

“İstesen de İstemesen de Özgürleşeceksin!”

biilent-hafif | 21 April 2003 11:14

Birileri sizin özgürleşmenizi istiyorsa, hele hele bunu isteyen birleşik devletler başkanı ise; bu kavramı sorgulamak zamanı gelmiştir.

Nedir özgürlüğün tanımı? Bir varlığın kendi iradesi ile hareket etmesi midir? Peki insanlar ne kadar özgür?

“-İki tane yol var. Bu ikisinden istediğini seçebilirsin.

Seçim senin!!

Aaa unutmadan söyliyim şu taraftaki uçuruma gidiyor.

Aaa tabi ki tercih senin, istediğini seçebilirsin.”

Günümüz şartlarındaki özgürlük kavramı.

Ya bu yoldan gidersin yada bu dünyadan çeker gidersin.

Şimdi kendinize sorun “Ben özgür müyüm?” diye.

Evet diyorsanız; rutin olarak yaptığınız şeylerden birini, birkaç seferliğine yapmayın. “Niye yapmadın?” diye hesap soran olursa da “Bunu özgürce yapmamayı seçtim.” deyiverin.

Mesela birkaç defa sabah kalkıp işe gitmeyiverin.??? Yada sabah kalkmayın, öğlen kalkın. Yapabilir misiniz? Yoksa sizde görünmez bağlarla ve özgür iradenizle bu şeyleri yapmaya mı yönlendiriliyorsunuz?

Moderasyon

biilent-hafif | 16 April 2003 20:37

Hani sitenin yavaşlıktan dolayı yeniden yapılanması söz konusu iken şu moderasyon olayını tartışalım diodum. Moderasyon iyi güzel hoş. Bu aşamayı geçip yayınlanan yada çöpe atılan yazılar sitenin ortak düşüncesini mi yansıtıyor? Yoksa arada bir zamanlama olayı mı mevcut?

Sabahleyin siteye bir yazı geldi ve sayıları basitleştirelim diyelim ki +4 alırsa geçiyor –3 alırsa çöpe atılıyor.

Şimdi siteye sabah sabah giren 4 kişi baktılar, beğendiler hemen +1 verdiler. Yazı moderasyondan çıktı. Sonra gece siteye giren 5 kişi baktı ana sayfada bi yazı ama oraya gelmeden yakalasalar sonuç böyle olmayacak.

Yada tersi bi durum oturup gecelerce uğraşıp döktürdünüz ama 3 kişi başını beğenmeyip, çok uzun olmuş bu zaten deyip atıyolar çöpe. Ama geç gelmiş 10 kişi ne güzel ahkam keserdik, kıvıl kıvıl rende yapardık üstüne bile diyemiyolar.

Neyse ki şimdilik site ahalisi çok yüksek rakamlarda değil ve sürekli ziyaretlerde bulunuyor.

pismanmisin

biilent-hafif | 21 March 2003 03:55

-hani savas basladi ya hani bizde birinci tezkereyi reddettik hani reddedersek onlarda savasmazlardiy diydi ya hani irak la komsuyduk savasmicakdiydik ya ee savas baslamisken …… simdi. simdi pisman oldummu ?? +…… -gercekten inandim mi savasin olmicaaina +hiiim evet -gercekten 1. tezkerenin hani ilk basta kabul edildigini duydugunda uzuldun mu?? +elbette .. -sonra tv nin ust kosesindeki tezkere rededildigini gorunce amma sasirmistin. haa ha. bi sey anlamamistin dimi ? +hii hii -ya sonra ciddi ciddi red edildigini duyunca, epey bi sevinmis, mutlu olmustun,, +yaa evet -bende cok sevinmistim. hatta sokaklara dokulemeyen bi halk olaraktan, bu ret cevabi 1 milyon kisinin eyleminden daha bi onemli gelmisti. +yoo daha da onemliydi -ama o zaman di o. ahh ahh simdi savas oluyoken hatta amerika israile 10, urdune bi milyar dolari; ilgisinin ne oldugu belirsiz misir a da 3 milyar oylesine hic bi sey yokken daatirken hemide biz ekonomik olarak krizdeyken avucumuzu yaladik hah! simdi basbakan size istediginiz tezkereyi cikaralim mi? die sorunca amerika yok canim saaol ben almiyim sen hava koridoru ac yeter dedi +eeee e -offf ahh ahh amerikanin savasmayacagi bi dunyada barisa bizde ytong buyuklugunde bi tugla koymus olucaktik ama simdi amerikanin savastigi, kotusu yarin obur gun tum savas muhaliflerinin teker teker amerikayi hakli bulacagi hatta belki birlesmis milletlerin aferin bak benim yapamadigimi yaptin diecegi bi dunyada ne kadar kiymetsiz bi konuma dustuk +gazeteleri okudun dimi ? -evet +hepsi hadi simdi pisman olma vakti, oturup kina yak diolar -yaa +butun bunlar amerika para vermedi die mi? yoksa bariscil dunyada; ulke olarak kahraman olamadigimizdan mi? -ee bilmem.. belki her ikisinden belkide yine dolar firladigindandir +bi dakka yaa, dur biraz. o para gelse zaten haydan gelenin huya gitme durumu olacakti -hih zugurt tesellisi +cidden gecen sefer ambargo uyguladiklarinda turkiye kendi kendine ucak yapmaya baslamis -hadii be +valla zaten amerikan askeri gelse en az 20 yil ulkeden cikmazdi -yok canim sende abartma yanii +ee tabe. incirlige kac ayliina gelmislerdi… hem baksana izin vermeden gelip istediklerini yapiyolar, izin verseler kafana cikar yaparlar -ehh sende haklisin. ama simdi bole oyuna alinmamis bu kenarda sessiz sakin durmak … +yok bi de savasa mi katilicaktik ??? -eee.. yok canim ama … +aaa fazla nytimes okuyosun sen !! git yat bakkim saat kac oldu? -peki savasin olucagindan emin olsaydin, tezkerenin red edilmesini kabul eder miydin? +evet ederdim. belki milletvekilleri etmezdi ama ben ederdim -yaa.. bende ederdim ama… simdi dogruyu yapmana ragmen, herkes sana ters bi sey yapmissin gibi davraniyo ya +ammaan sende. bosversene yarin bush gider clinton gelir. savas iyiyken kotu olur.