Apple kullanıcılarının sabırsızlıkla beklediği, Apple’ın mobil işletim sistemi iOS’un yeni sürümü yayınlandı. iPhone ve iPad kullanıcıları için geliştirilen iOS‘u artık ikinci sürüm iPod touch’larda da kullanabileceksiniz.

Yeni Sürümde Neler Var?
iPad’larda artık çoklu klasör sistemi kullanabileceksiniz. Yani her kullanıcı kendine özel klasör oluşturabilecek. Ayrıca eş zamanlı program çalıştırırken pil ömrünün daha fazla dayanması için de değişiklikler yapıldı. Notlar içerisinde yazı tipi artık değiştirilebiliyor. 30 uluslararası klavye ve sözlük, 50’den fazla dil iPad’a eklendi. Artık iPad’ı herkes rahatça kullanabilecek. iPhone’da olan fakat iPad’da olmayan birleştirilmiş e-posta kutusu özelliği iPad’a eklendi. Artık kullanıcılar birden fazla e-posta hesabını iPad’dan yönetebilecek.

iPhone, iPad veya iPod Touch’unuz kaybolduğunda artık ücretsiz olarak haritadan yerini görebileceksiniz. Bu özellik daha önceden ücretli olara sunuluyordu.

AirPrint sayesinde destekleyen yazıcılardan kablosuz yazdırma özelliğini kullanabilirsiniz.Apple’ın internet üzerinden müzik, video ve resim yayını yaptığı servisi AirPlay‘e artık iOS sayesinde ulaşabilirsiniz. Apple TV‘ye üye olduğunuz taktirde kullanabildiniz bu uygulama sayesinde arka planda radyo çalıştırabileceksiniz.

iOS 4.2 Eksikleri Neler?
Tüm bu yeni özellikler haricinde ise kullanıcıların beklediği özelliklerde vardı. E-posta kutusu ve Safari’nin yan yana kullanılmaması hala eksiklik olarak görülmekte. Retina Display uygulamalarının iPad’da çalışmaması ise büyük bir etki yaratmıştı. iPhone ve iPad’ın çözünürlük farklı olduğu için iPhone uygulamaları iPad’da küçük bir ekran olarak veya aşırı büyük olarak çalışıyor. Retina Display uygulamaları ise hala çalışmıyor.

Ayrıca iPad’a açılan pop-up’lar, FaceTime gibi eklentilerin gelmesi de oldukça etkili olabilirdi. iPhone’un klasikleşen arka plan saati de iPad’a bekleniyor.Ayrıca Bakınız :
* Facebook Messages Ortaya Çıktı* Hangi Facebook arkadaşınız sizi silmiş?* Steve Jobs’un Android Polemiği* Skyfire: iPhone’da Tarayıcı Savaşı Kızışıyor* Mozilla Labs’tan Chromeless
* Görüntü Seçme Bileşeni: imgAreaSelect* Google Sesli Arama Artık Türkçeangelsdemos: Blog | FriendFeed | Twitter | Email | RSSKaynaklar : apple, cnet, engadget