Tasarım dünyasında yaşayanlar, tasarımcı olanlar, yaptıkları işlerde tasarım öğelerini kullananlar ya da sadece tasarıma ilgi duyanlar için internet üzerinde pek çok ilham kaynağı site bulunuyor.İşte İlustrasyon, fotoğraf, grafik tasarım, mimari, güzel sanatlar, motion graphic design, tipografi vb. dallarda ilham alabileceğiniz birbirinden güzel siteler1- Abduzeedo: Site yayın hayatına yaklaşık 4 senedir devam ediyor. Brezilya kaynaklı site ingilizce ve portekizce olarak yayın yapıyor. Ancak genel olarak ingilizce olarak kullanılan bir site. Siteye hergün, grafik tasarım, fotoğraf, illustrasyon, mimari gibi tasarımların örnekleri ayrıca web üzerinden yayınlanan bedava fontlar, textureler, stok fotolar yayınlanıyor. İçeriği zengin ve gerçekten ilham verici. Sitenin içeriği yönetici konumuna yükselen kullanıcılar tarafından oluşturuluyor. Siteye ücretsiz olarak üye olabiliyorsunuz.

Abduzeedo
Abduzeedo

2- FFFFound: FFFFound sitesi, görsel ilham kaynağı alabileceğiniz bir başka kaynak. Sitede kullanıcıların paylaştığı her türlü tasarım objesini bulabilirsiniz. beğendiğiniz bir objeyi tıkladığınızda çıkan sayfada o tasarımla alakalı ya da ona benzeyen başka tasarımları da bulabiliyorsunuz ve bu da size inanılmaz bir sörf yaptırıyor! Site pornografik öğelerde barındırdığından özellikle iş yerinizde siteyi gezerken dikkatli olmanız gerekebilir. Gerçekten müthiş bir ilham kaynağı ve gerçekten çok güzel çalışmalar bulabileceğiniz bir site. Siteye üye olmak çok zor çünkü ancak davetiyeyle üye olunabiliyor ve üye olan herkesin en fazla 1 davetiye hakkı bulunuyor. Davetiyelerin ebay üzerinden çeşitli fiyatlara alıcı bulduğunu da belirtelim.

FFFFound
FFFFound

3- Behance: Site genellikle grafik tasarım üzerine yoğunlaşsa da fotoğraf, motion graphic ve mimari tasarımara da yer veriyor. Aslında sitenin içeriğini oluşturanlar kullanıcılar. Siteye ücretsiz olarak üye oluyor ve bir portfolyo oluşturuyorsunuz. Oluşturduğunuz portfolyoda işlerinizi yayınlıyorsunuz ve işleriniz belli estetik yeterliliğe sahipse sitede yayınlanıyor. Behance gün geçtikçe büyüyor ve ilham veren siteler arasında içeriği bakımından da gayet başarılı bir site.

Behance
Behance

4- CoolVibe: CoolVibe sitesi genel olarak digital art, matte painting, 3d, photoshop ve photo manipulation işleri yayınlayan özgün bir site. Site henüz yeni olmasına rağmen gün geçtikçe kullanıcı sayısı ve hitleri artıyor. Sitede henüz bir üyelik sistemi yok ancak yayınlamak istediğiniz bir iş olursa site yöneticilerine gönderebiliyorsunuz. Çalışmanız estetik olarak yeterli bulunursa sitede ana sayfadan yayınlanmaya başlıyor.

CoolVibe
CoolVibe

5- Fromupnorth: Fromupnorth sitesi de henüz yeni bir site. Temiz, kolay anlaşılabilir bir arayüzü var. Kurulalı henüz 1 sene bile olmamamasına rağmen hitleri hızla yükseliyor. Sitede her türül tasarım çalışması, fotoğraf çalışmaları vb. bulabilirsiniz. Genellikle hergün yeni içerikler eklenen kullanışlı ve başarılı bir site. Abduzeedo’nun bir benzeri olmakla birlikte tamamen ayrı bir kaynak.

Fromupnorth
Fromupnorth

Devam Edecek…