bildirgec.org

ygtyrt

10 yıl önce üye olmuş, 6 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

Benim de Böyle Bir Çalışma Masam Olsun

ygtyrt | 07 February 2011 20:55

Günümüzde işlerimizin çok büyük bir çoğunluğunu bilgisayarla hallediyoruz. Dolayısıyla vaktimizin büyük çoğunluğu da bilgisayar başında geçiriyor.

Evde ya da iş yerinde olsun çalışma alanımız genellikle sıradan ve sıkıcı olabiliyor. Ancak çalışma alanlarını çok güzel ve ilham verici olarak tasarlayanlar da var. ve gerçekten insan bu çalışma alanlarını görünce “Keşke benim de olsa” demeden kendini alamıyor.

2010 Yılının En Başarılı Reklamları

ygtyrt | 31 January 2011 17:43

Ürün ve marka pazarlamadaki en önemli unsurlardan birisi kuşkusuz reklamdır. Reklamın iyisi kötüsü olmaz dense de iyi reklamlar hatta çok iyi reklamlar markaya ve ürüne gerçekten büyük değer katarlar.

Çoğumuz sosyal medyada bu tip başarılı reklamları görür, izler ve diğer kişilerle paylaşırız. Bu ağ bu şekilde, atom bombasının füzyonu gibi bir anda büyür. İzleyen aynı zamanda paylaşma ihtiyacı hisseder. Tabi ki bu genellikle başarılı reklamlar için geçerlidir.

Kötü ya da başarısız reklamlar ise rağbet görmediği gibi, genelde paylaşılmaz, izleyenler tarafından da marka/ürün bilinirliğini bir nebze artırsa da genelde imaj olarak zarar verir.

Bizim işimiz başarılı/iyi reklamlarla. 2010 yılında izleyicilerin en çok beğendiği, sosyal paylaşım sitelerinde birbirleriyle paylaştığı ve neredeyse hepsi de ödüllü olan reklamlara buradan ulaşabilirsiniz. Gerçekten harikalar!

Bu arada hemen belirtelim Türkiye’den de “CNN Türk” ve “Google Türkiye” reklamları da bu listeye girmişler.

Nike
Nike

İlham Kaynağı Siteler #1

ygtyrt | 28 January 2011 14:53

Tasarım dünyasında yaşayanlar, tasarımcı olanlar, yaptıkları işlerde tasarım öğelerini kullananlar ya da sadece tasarıma ilgi duyanlar için internet üzerinde pek çok ilham kaynağı site bulunuyor.

İşte İlustrasyon, fotoğraf, grafik tasarım, mimari, güzel sanatlar, motion graphic design, tipografi vb. dallarda ilham alabileceğiniz birbirinden güzel siteler

45 Adet Harika Tilt-Shift Fotoğraf + Video + Tilt-Shift Eğitseli

ygtyrt | 26 January 2011 17:29

Tilt-Shift, özel bir teknikle oluşturulmuş ve fotoğraftaki objelerin minyatür maketler gibi görünmesini sağlayan bir fotoğraf tekniğidir. Tilt-Shift fotoğraf tekniği özel objektifler sayesinde ya da fotoğraf çekildikten sonra photoshop filtreleri yardımıyla oluşturuluyor. Photoshop ile yapımı oldukça kolay olmakla birlikte, fotoğrafın doğru bir açıyla çekilmesi alınacak sonuç açısından önemli. Genel olarak yukarı sağdan ya da yukarı soldan çekilmiş fotoğraflarda etkisinin çok daha iyi hissedildiğini görebilirsiniz.

Burada 45 adet harika tilt-shift fotoğraf + 8 adet de bu teknikle çekilmiş video bulabilirsiniz.

Ayrıca burada, burada ve burada nasıl tilt-shift fotoğraf oluşturacağınız anlatılmış.

İşte bazı güzel örnekler:

Tilt-Shift Manzara
Tilt-Shift Manzara

Birbirinden Güzel 34 Logo Çalışması

ygtyrt | 16 January 2011 10:54

Marka yaratırken kullanılan en önemli unsurlardan bir tanesi o markanın kurumsal kimliğidir. Kurumsal kimliğin en önemli unsuru ise logodur. Öyle ki markalar ilk olarak logolarıyla hatırlanabilmeli ve logo hedef kitleye markayı doğru olarak ifade edebilmelidir. Teknik olduğu kadar estetik olarak da başarılı olması gereken logolar, markanın görsel dilini oluşturur.

Son zamanlarda yapılan ve ait olduğu marka/kurumu hem teknik hem de estetik olarak iyi tanıtan 34 logo örneğini burada bulabilirsiniz.

Birbirinden Güzel Masaüstü Duvar Kağıtları

ygtyrt | 11 January 2011 14:56

Eğer bilgisayar başında çalışanlardansanız ya da günün büyük bölümünü bilgisayar başında geçiriyorsanız, en sık gördüğünüz görsel muhtemelen masaüstü duvar kağıdınızdır. Burada birbirinden güzel duvarkağıtları bulabilir ve çalışırken bol bol ilham alabilirsiniz. Hatta masaüstünüzü gören diğer arkadaşlarınıza hava atabilirsiniz. 🙂