Hack” girişimlerinin arttığı ve “Hacker“lığın bir meslek haline geldiği şu dönemlerde insanların kişisel bilgilerini korumaları gittikçe zorlaşıyor. Bunun en basit örneğini de Kablosuz Ağ Güvenliği (Wireless Network Security)‘ni sağlamakta görebiliriz.

Kablosuz Ağınızı şifrelemekte yakın bir döneme kadar iki çeşit yöntem kullanabiliyordunuz. Fakat çoğumuzun bu yöntemlerin ne kadar güvenli (?) olduğu hakkında ne yazık ki en ufak bir fikri bile yok.
90’lı yıllarda kullanılmaya başlanılan yöntemlerden biri olan WEP güvenlik türü hackerların ya da hackerlığa yeni başlayanların hedefi haline gelmiştir.

Bu şifreleme yöntemini ele geçirmek, az da olsa programlama bilgisi olan kişilerin 5-10 dk’sını alır. Wep şifreleme yöntemi en basit tanımıyla şifrenizin sadece rakamlardan ya da sadece harflerden oluştuğunu gösterir.İlk defa 2003-2004 yılları arasında kullanılmaya başlanılan bir diğer güvenlik türü wpa şifreleme sistemi ise kablosuz ağınıza koyduğunuz şifrenizi rakam ve harf karakterlerini birlikte kullanarak (alpha-numeric)oluşturduğunuz sistemdir. Bu güvenlik türü tabi ki wep güvenlik türünden daha güvenli(?) ya da daha kırılamazdır(!).Son günlerde WPa türü biraz daha geliştirilerek wpa2(rakam ve sayı dışında herhangi bir karakter) haline getirilse de insanlar hala güvenlikleri konusunda endişe duymaktadır. Endişe duymakta haklılar ki son günlerde kablosuz ağınızı kırmakla kalmayıp bu ağ aracılığıyla bilgisayarınızı ele geçiren hackerlar ortaya çıkmıştır.

Peki ne yapmalı?
Hackerların oyuncağı haline gelmek istemiyorsanız siz siz olun kablosuz ağ anahtarınızı en güvenli şekilde oluşturun. Yoksa sadece ağınızdan değil bilgisayarınızdan ve kişisel bilgilerinizden de olursunuz.Buraya tıklayarak son derece güvenli bir şifre oluşturabilirsiniz.kaynak