Yeni bir olay değil; ben şans eseri rastladım newslere gözatarken. coderbie kod adlı kisi 900’e yakın filmden oluşan bir divx arşivi oluşturuyor. özel istekte bulunan olursa “ben bu işin ticaretini yapmıyorum, ucuza da mâledemiyorum” deyip piyasanın üzerinde bir ücretle yolladığını “iddia” edenler var. Bir gün scene’deki tüm divxcilere bir e-posta geliyor. “sitelerinizi kapatın yoksa defterinizi düreriz.”

durun, bitmedi

gelen tehtid mesajından birkaç saat sonra bütün divx listesi yayınlayıp satış yapan siteler kapatılıyor sahipleri tarafından. kıytırık divxim.com’un kapanışı da sanıyorum o döneme denk geliyordu. ortamın sevilen abisi, babası, doğrucu coderbie aynı mail’ı almasına rağmen önemsemiyor, talepleri 1’er 2’şer karşılıyor.

bir akşam coderbie’nin kapısı çalınıyor. kapıyı karısı açıyor; ziyaretçilerin isteği üzerine kocasını çağırıyor. Bizimkinin kapıya gelmesiyle; içlerinden en genç olan:

– merhaba, biz warner bros‘un avukatlarıyız, bu da polis…

tüm macerasını burada anlatmış coderbie. milyon tane destek mesajı gelmiş; “buyur abi, tüm recorderlarımız emrinde” diyenler olmuş.

tartışmaya pek çok kişi katılmış; suçu üzerinde konuşulmuş, kendisini nasıl savunursa yırtabileceğinin tiyoları verilmiş public ortamda. binbir türlü ilginçliği barındırıyor meraklısı için, en iyisi okumalı.