bildirgec.org

paz vega hakkında tüm yazılar

Lucía y el sexo (2001)

queennothing | 29 March 2011 14:33

İspanyol yönetmen Julio Medem‘in yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Lucía y el sexo“, 2001 senesinde (ülkemizde 2002) vizyona girdi. Goya Ödülleri’nde ‘En İyi Kadın Oyuncu’ dalında ödül kazanan film, Ondas Film Festivali, Phoenix Film Eleştirmenleri Derneği, Sant Jordi Ödülleri ve Turia Ödülleri başta olmak üzere pek çok etkinlikte seyircisiyle buluştu. Senaryosu yine Medem tarafından yazılan “Lucía y el sexo“da “Carmen” filminden tanıdığımız İspanyol aktris Paz Vega, Tristán Ulloa, Najwa Nimri, Daniel Freire, Elena Anaya, Silvia Llanos ve Javier Cámara gibi isimler rol alıyor. Çekimleri İspanya’da yapılan film, bir kadın ile seks olgusunu önce ayrı ayrı, sonra da birlikte işliyor.

Carmen (2003)

queennothing | 02 December 2009 09:46

1803 – 1870 yılları arasında yaşamış Fransız yazar Prosper Mérimée‘nin 1845 senesinde tamamladığı klasikleşmiş eseri “Carmen“den uyarlanan 2003 çıkışlı başarılı bir İspanyol Sineması örneği olan “Carmen“de Paz Vega ve Leonardo Sbaraglia başrolleri paylaşıyor.

Yazar Prospero, yanında kahyasıyla İspanya’ya doğru bir seyahate çıkar. Yolda gördüğü bir adamla yiyeceğini paylaşan yazar, kahyasının onaylamadığı bu davranışını daha da ileri götürerek, adının Jose olduğunu öğrendiği genç adamla muhabbet etmeye başlar.
Yoluna devam eden yazar, kahyasıyla birlikte İspanya sokaklarını arşınlar. Tekinsiz sokaklarda büyüleyici bir güzelliğe sahip olan çingene kızı Carmen ile tanışan yazar Prospero, tuhaf bir tesadğf sonucu tekrar Jose ile karşılaşır ve genç adamın Carmen ile ilgili hikayesini diinlemeye başlar.