Naked Gun
Naked Gun

Jerry Zucker, Jim Abrahams, David Zucker’ den oluşan ZAZ topluluğunun üçlemesi Çıplak Silah’ın ilki olan The Naked Gun: From the Files of Police Squad! 1988yılında çekilmiş. Film aynı ekibin 1982 yılında çektiği Police Squad dizisinden uyarlanmış.Ekibin favori oyuncusu Leslie Nielsen’ın başrolde olduğu film sakar teğmen Frank Drebin’in (Leslie Nielsen) etrafında gelişen olayları ZAZ’ın komik, absürd mizah tarzıyla işliyor. Yakın arkadaşı Dedektif Nordberg’ in (O.J.Simpson) bir operasyonda başının belaya girmesiyle tatilinden arkadaşının yardımına dönen Teğmen Drebin olayı araştırmaya başlar. Araştırmaları sonucu saygın işadamı Vincent Ludwig’ e (Ricardo Montalban) ulaşan Drebin çok daha vahim olayların olacağını anlar.Bölgeye gelmek üzere olan İngiltere Kraliçesi II.Elizabeth’ e (Jeannette Charles) suikast düzenleneceğini öğrenen Drebin olayı engellemek için harekete geçmeye karar verir. Bir bezbol maçına kadar varan olaylar bezbol stadyumunda sona erecektir.Tabi bu arada aşk macerasından da uzak kalmaz. İşadamının sekreteri Jane’le (Priscilla Presley)üç seri boyunca devam edecek bir ilişkiye başlar.

Naked Gun
Naked Gun

ZAZ ekibinin tarzını bilenlerin ve alışkın olanların seveceği bir üçleme olan Çıplak Silah serileri eğlencelik ve kafa boşaltma için ideal filmler. Üç filminde açılış sahnesi bir polis arabasının üst kısmından yaşanan olayların gösterilmesiyle başlar. Ve her seride daha fazla abartılarak komik hale gelir. Saçma ve konuyla alakasız esprilerle dolu olan Çıplak Silah ZAZ’ ın yıllardır yaptığı filmlere (Airplane!, Top Secret!,Hot Shots!, Scary Movie, Superhero Movie) benzer tarzda bir film olarak gösterilebilir.Şahsen 2000 sonrası filmleri çok hoşuma gitmesede daha önceki filmlerini severek izlerim. Bunda büyük ölçüde mimikleri, görünüşü ve oyunculuğuyla da Leslie Nielsen’ in etkisi olabilir.

Weird Al Yankovic
Weird Al Yankovic

Popüler şarkıları değiştirerek müzik yapıp ve klip çekerek komedi tarzına çeviren müzisyen aynı zamanda oyunculukta yapan Weird Al Yankovic’ e de yer veren yönetmenler filmde küçükte olsa bir rol vermişlerdir. Absürd mizah anlayışını sinemada işleyen bu ekibin filmlerinden hoşlananlar Çıplak Silah’ı ve diger iki filminide zevkle izleyeceklerdir.

Naked Gun
Naked Gun
Naked Gun
Naked Gun
Naked Gun
Naked Gun