filmin afişi
filmin afişi

Doğru nedir,iyi nedir,yanlış nedir? Tüm bu soruları sormanıza neden olan muhteşem bir film,Otomatik Portakal. Yazar Anthony Burgess ‘in beyninde tümör teşhisi konulduğunda oturup bir yıl içinde 6 kitap birden yazdı ve Otomatik Portakal da bunlardan biriydi.Tabii tümör teşhisinin yanlış olduğunu öğrendiğinde kitap yazmaya da devam etti.Her işte bir hayır vardır denilebilir.Kötü bir psikolojiyle bu kadar çok tartışılan filmin fikir babası oldu.
1971 yılında, usta yönetmen Stanley Kubrick ‘in sinemaya aktarmasıyla büyük bir yankı uyandıran,kimine göre bir saçmalık kimine görede dahice bir film olan Otomatik Portakal toplum tarafından dışlanan bir karakterin kahraman oluşuna doğru giden gelişmeleri gözümüzün önüne seriyor.

Alex
Alex

Film, baş karakter Alex’in (Malcolm McDowell) kameraya asi bakışlarıyla başlıyor ve hemen ardından yanında ki üç arkadaşını ve ellerinde ki sütü görüyoruz.Anarşist bir çete kurup barda süt içen,beyazlar içinde ki karakterlerimiz tecavüzden hırsızlığa hatta insanları öldürmeye kadar birçok suçu işliyorlar.
Ardından çetenin içindeki çekişmeler başlıyor ve arkadaşlarının ihanetiyle Alex hapse düşüyor.Bir müddet orada kaldıktan sonra, Devlet tarafından hapishanelerin sayısını düşürmek amacıyla oluşturulan yeni tedavi yöntemine -bir anlamda- gönüllü olarak giriyor ve herşey ondan sonra başlıyor.Tabii herşey ondan sonra başlıyor dememe bakmayın,bu zamana kadar olanlarda filmin temel taşlarını oluşturuyorlar.Ayrıca bu filmde bol bol Ludwig van Beethoven ‘ın 9. senfonisini de dinleyeceksiniz.
Aşırı şiddet içerdiği için çok fazla eleştilmişti bu film.Ama şunu da belirtmek isterim ki; günümüz insanı için bu hiç de geçerli değil.Belki dönemi için geçerli bir eleştiri olabilir ama günümüz sinemasında ki aşırı şiddet,televizyonlardaki hatta sokaklardaki şiddeti göz önüne alırsak bu filmde ki şiddet devede kulak kalır.

linkler:yazar için ;http://tr.wikipedia.org/wiki/Anthony_Burgess(vikipedi)yönetmen için;http://tr.wikipedia.org/wiki/Stanley_Kubrick(vikipedi)http://www.imdb.com/name/nm0000040/(imdb)http://www.sosyomat.com/etiket/stanley-kubrick (sosyomat)http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=stanley+kubrick (ekşi sözlük)film için; http://tr.wikipedia.org/wiki/Otomatik_Portakal_(film) (vikipedi türkçe)http://en.wikipedia.org/wiki/A_Clockwork_Orange_(film) (vikipedi.ingilizce)http://www.imdb.com/title/tt0066921/ (imdb)