bildirgec.org

malcolm mcdowell hakkında tüm yazılar

The Artist (2011)

queennothing | 11 December 2011 11:07

Singin’ In The Rain‘i hatırlarsınız. Sessiz sinemadan sesliye geçiş dönemini anlatan ve içerisinde ince Hollywood göndermeleri bulunan yapım, 2011 yapımı “The Artist” ile oldukça benzeşiyor. Fransız sinemacı Michel Hazanavicius tarafından yönetilen film, Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye adayı olurken, En İyi Erkek Oyuncu dalında ödül kazandı. Hollywood Film Festivali, Londra Film Festivali ve Avrupa Film Ödülleri’nde de çeşitli adaylıkları bulunan yapımda Fransız aktör Jean Dujardin, Arjantin doğumlu aktris Bérénice Bejo, John Goodman, James Cromwell, Penelope Ann Miller, Malcolm McDowell, Ken Davitian, Ed Lauter ve Beth Grant gibi isimler rol alıyor. 12 Milyon Dolarlık bütçeyle Kaliforniya’da çekilen yapım, sinemaseverlerin muhakkak izlemesi gereken başarılı bir komedi.

Tank Girl (1995)

queennothing | 07 March 2011 10:22

Jamie Hewlett ile Alan Martin tarafından yaratılan Tank Girl, 1995 senesinde beyazperdeye uyarlandı. “Freddy’s Dead: The Final Nightmare”nin yönetmeni Rachel Talalay tarafından çekilen “Tank Girl“de Lori Petty, Naomi Watts, Ice-T, Iggy Pop, Malcolm McDowell, Jeff Kober, Don Harvey, James Hong ve Ann Cusack gibi isimler rol alıyor.
Kadın filmleri arasında yer aldığını söyleyebileceğimiz bu bilim-kurgu komedisi, bir ‘femme fatale’ örneği olan Tank Girl’ün sisteme nasıl meydan okuduğunu anlatıyor.

Vivaldi’nin hayatı film oluyor

queennothing | 21 November 2009 15:08

1678 – 1741 tarihleri arasında yaşamış İtalyan müzisyen Antonio Vivaldi, “Allegro”, “Spring”, “Presto”, “Largo”, “Adagio” gibi besteleriyle mlyonlarca klasik müzikseverin favorisi haline gelerek, kendini ölümsüz kılmayı başardı. Vivaldi’nin genç yaşta başlayan müzikal kariyeri, yönetmen Boris Damast ve senarist Jeffrey Freedman‘ın ortaklığıyla bir sinema filmi haline gelmeye hazırlanıyor.
2010 senesinde vizyona girmesi beklenen “Vivaldi” adlı biyografik yapımda ‘Vivaldi’yi “Shakespeare In Love“da ‘William Shakespeare’i canlandırarak beğeni kazanan İngiliz aktör Joseph Fiennes canlandırıyor. Fiennes’in yanısıra filmde Malcolm McDowell, Alfred Molina, Neve Campbell, Elle Fanning, Jacqueline Bisset, Carice Van Houten ve Gérard Depardieu da rol alıyor.

Bolt (2008)

queennothing | 04 November 2009 15:52

Byron Howard ve Chris Williams‘ın yöntemenliğini üstlendiği Walt Disney imzalı bilgisayar animasyonu “Bolt“, 2008 senesinde vizyona girdi ve ‘En İyi Animasyon’ dalında Oscar adayı oldu. (ödülü Wall-E aldı) “American Dog” adıyla çıkması planlanan film, daha sonra “Bolt” adını aldı. Filme John Travolta, Miley Cyrus, Mark Walton, Susie Essman, Malcolm McDowell, Greg Germann, James Lipton gibi isimler sesleriyle renk katıyor.

Penny, köpeği Bolt ile birlikte bir dizi filmde rol almaktadır. Ancak, ülke çapında ‘kahraman köpek’ olarak tanınan Bolt, filmdeki sahnelerin oyundan ibaret olduğunu unutmuş, gerçek bir kahraman olduğuna inanmaktadır.
Dünyanın en güçlü köpeğiymiş gibi davranan küçük Bolt, traji-komik olaylar silsilesi sonucunda, kendini New York’ta, sıradan hayvanlar ve insanların yaşadığı ve gerçeklerin dışında hiçbir kahramanlık gösterisinin olmadığı sokaklarda bulur.

A Clockwork Orange/Otomatik Portakal

uuuucar | 17 January 2009 10:32

filmin afişi
filmin afişi

Doğru nedir,iyi nedir,yanlış nedir? Tüm bu soruları sormanıza neden olan muhteşem bir film,Otomatik Portakal. Yazar Anthony Burgess ‘in beyninde tümör teşhisi konulduğunda oturup bir yıl içinde 6 kitap birden yazdı ve Otomatik Portakal da bunlardan biriydi.Tabii tümör teşhisinin yanlış olduğunu öğrendiğinde kitap yazmaya da devam etti.Her işte bir hayır vardır denilebilir.Kötü bir psikolojiyle bu kadar çok tartışılan filmin fikir babası oldu.
1971 yılında, usta yönetmen Stanley Kubrick ‘in sinemaya aktarmasıyla büyük bir yankı uyandıran,kimine göre bir saçmalık kimine görede dahice bir film olan Otomatik Portakal toplum tarafından dışlanan bir karakterin kahraman oluşuna doğru giden gelişmeleri gözümüzün önüne seriyor.

Alex
Alex

Film, baş karakter Alex’in (Malcolm McDowell) kameraya asi bakışlarıyla başlıyor ve hemen ardından yanında ki üç arkadaşını ve ellerinde ki sütü görüyoruz.Anarşist bir çete kurup barda süt içen,beyazlar içinde ki karakterlerimiz tecavüzden hırsızlığa hatta insanları öldürmeye kadar birçok suçu işliyorlar.