1.Düzenli olarak Scandisk ve Disk Birleştirme uygulaması yapmak: Bilgisayarınızda her dosya yazma/silme işlemi yapıldığı esnada belirli oranlarda bir bölüm kullanılmaya başlanır. Sildiğiniz dosyalar ise geride küçük çaplarda boş alanlar bırakır. Yeni bir kopyalama yapmak istediğinizde ilgili dosyanın parçaları önce bu boş bölümlere kopyalanacağı için disk kafası farklı farklı bölümleri okumak zorunda kalabilir. İşte bu durumlarda disk birleştirme ve scandisk gibi araçları kullanırsanız bu boşluklardan kurtulmanız mümkün.
*Bilgisayarım’dan sabit diskinize sağ tıklayın.*Özellikler’den Araçlar’a gelerek disk birleştirme veya hata kontrolü işlemine başlayabilirsiniz.

Scandisk ve disk birleştiricisi kullanın !
Scandisk ve disk birleştiricisi kullanın !

2. Başlangıçtaki gereksiz programları kaldırmak: Bilgisayarınız açıldığında çok sayıda program otomatik olarak kendini başlatır. Bu kesinlikle bilgisayarınızın açılış süresini çok önemli derecede etkiler. Daha çabuk açılan bir windows için şunları yapabilirsiniz;*Başlat menüsünden Çalıştır kısmına msconfig yazın*Açılan pencerede Başlangıç sekmesine gidin ve burada gereksiz olduğuna inandığınız programları pasif hale getirin. (Mesela msnmsgr programı, dikkat edin ama bazı programlar sistem için gereklidir!).

Başlangıçtaki önemsiz programları kaldırın !
Başlangıçtaki önemsiz programları kaldırın !

3. Disk Temizlemeyi kullanmak: Bilgisayarım’a girip sabit diskinizin üzerinde sağ tıklayın ve bu kısımda çıkacak olan menüden özelliklerde temizlemeyi seçin. İşlem bitiğinde silinecek dosyalar, sıkıştırılacak olanlar ve kategoriler listelenecektir. İşinize yaramayanları seçip temizleyin. Bunu dönem dönem yapmak işlemlerinize de büyük hız kazandıracaktır.

Sık sık disk temizleme kullanın !
Sık sık disk temizleme kullanın !

4. Gereksiz Yazı fonlarını silmek: Her ne kadar az yer kapladıkları düşünülsede, bilgisayarınızda bulunan ve kullanılmayan yazı fontları programlarınız yavaş çalışmasına sebep olur. Ne kadar çok font, o kadar ağırlaşacak bir sistem anlamına gelir. Özellikle de Photoshop gibi resim editörlerinin açılışını yavaşlatan bu yazı tiplerinden işinize yaramayanları sistemden kaldırarak daha süratli bir PC’ye sahip olabilirsiniz. Yapmanız gereken ilgili klasöre gidip istemediğiniz fontları silmek.Bunun içinde C:WINDOWSFonts klasörünü ziyaret etmeniz yeter.

Gereksiz Fontları Silin !
Gereksiz Fontları Silin !

5. Klasörleriniz arasında hızlı geçiş yapmak: Her bilgisayar kullanıcısı Bilgisayarım’ı her açtığında klasörler arasında dolanırken ufak bir bekleme yaşandığının farkındadır aslında. Bunun sebebi Pc’nizin ağ dosyaları ve yazıcılarını her seferinde arıyor oluşudur. Eğer bir ağa bağlı değilseniz bunu kapamanızda fayda var.*Bilgisayarım’a tıklayıp Araçlar menüsünden Klasör seçeneklerine gelin.*Görünüm sekmesinden ağ klasörleri ve yazıcılarıyla ilgili seçeneği pasif yapın.Bilgisayarınızı yeniden başlatın

Klasör Seçeneklerini Değiştirin !
Klasör Seçeneklerini Değiştirin !