bildirgec.org

yunusemreklk

8 yıl önce üye olmuş, 23 yazı yazmış. 23 yorum yazmış.

bitirme tezi…YARDIM!

yunusemreklk | 24 January 2009 22:01

son sınıftayım yurtdışında okuyorum türkçe bölümü okuduğum için bitirme tezimi de (4 yıllık dil bölümü) türkçeden yapmaya karar verdim kolay olur diye sözdee, ama kaynak sıkıntısı çekiyorum.

konusunu: eğitim öğretim, geliştirme, yürürlükteki uygulamalar, yenilikler, tavsiyeler, programların analizi vs vs. alanında olacak

bakalım aramızdan bir yardım edebilecek en azından yol gösterebilecek birisi var mıdır acaba?? şimdiden teşekkürler.

catalyst conrol center ne iş?

yunusemreklk | 15 December 2008 14:10

arkadaşlar atinin radeon HD 3470 ekran kartım var ve tabi catalyst ve saz arkadaşları da yüklü mesela ccc runtime gibi ıvır zıvır birkaçta arkada çalışan şeyleri var bunların ne kadar faydası var ne şekilde ve ne zaman faydası var, yabana atılır mı atılmaz mı ???

birde bunları kaldırsak kapatsak ne kaybederim carbon yada wc3 oynuyorken grafik performasında kaybım olurmu nerelerde kaybım olur nasıl olur zaten en son driveri yüklü bu program açılıyorken abartısız her programdan 1 dakika sonra yükleniyor startupta yani. bilgisayarımın tamamen açılıp kullanıma hazır hale gelmesini en az 1 dakika kısaltıyor sinir olyorum ne tavsiye edersiniz. bu programlar gerçekten ne işe yarıyor bilmek istiyorum

Kaloriferli Fare

yunusemreklk | 15 November 2008 15:07

kaloriferli fare
kaloriferli fare

Soğuk kış günleri yaklaşıyor. Eğer çalışma ortamınız çok sıcak değil ise ve bilgisayar başında uzun süre kalıyorsanız. Özellikle parmaklarınızın ucunun biraz üşüdüğünü fark etmişsinizdir. Bu ürün elinize tam oturmakla beraber hemen avcumuzun içine temas eden kısmının altında kızılötesi bir ısıtıcı devresi bulundurmakta. Çoğumuzun isteyebileceği türden. Kim akıl etmiş ise iyi etmiş tebrikler. Isıtıcı ile mouse arasına izolasyon sağlanmış. Ev ve ofis ortamında rahatça kullanabileceğiniz bu fareyi bu adresten sipariş edip temin edebilirsiniz. Ayrıca piyasada benzerlerini de bulmanız mümkün. Ürünü şahsen test etmemekle birlikte ürün yorumlarından gördüğüm kadarıyla birisi farenin tabanının düz olmadığını idda ediyor bilemiyorum. Ürünün temel özellikleri:
800dpi, USB çıkışlı, harici ısıtıcı açma-kapama düğmesi, scroll LED ışıklı 45 dereceye kadar ısıtabilme özelliklerine sahip ürüne $22.99 ödeyerek sahip olabilirsiniz.

Darth Vader Tostu İsteyen?

yunusemreklk | 10 November 2008 10:20

star wars tostcu
star wars tostcu

Dart Vader kafalı usb, kask ve diğer garip Star Wars figürü icatlardan sonra sırada Vaderi kahvaltıda görmek isteyen hayranlar için yapılan Star Wars lisanslı tost makinesi var. Bu güzel ürüne buradan ulaşabilirsiniz. Tek yapmanız gereken makineye sığacak büyüklükte ekmek parçasını oraya bırakıp keyfinize bakmak. Hiçbir ekstra çaba harcamadan tostunuz hazır. Star Wars hayranı çocuklar buna bayılacak gibi.

Ürün henüz mevcut değil ama 2009 Ocak’ta gelecekmiş. İsteyenler 54.99 Amerikan dolarına ön sipariş verebilir.

İşlemcinizi Hızdan Uçurun!

yunusemreklk | 31 August 2008 19:14

işlemcinizin sınırlarını zorlayın!
işlemcinizin sınırlarını zorlayın!

CPU’nuza overclockyapmak çokta riskli bir şey değildir. Küçük işlemlerle, biraz da dikkatli davranarak herkes işlemcisini birazcık daha hızlandırabilir. Fakat siz sisteminizi uçuk hızlara çıkarmak istiyorsanız kollarınızı sıvamanız lazım. Bu CPU yükseltme işlemine lapping (zımparalama) diyoruz. Bu işlemin nasıl yapıldığına belki bazı forumlarda ulaşabilirsiniz. Fakat burada herkesin anlayabileceği şekilde güzelce, resimli ve geniş açıklamara yer vererek anlattık.

heat spreaderin fabrika çıkışlı  hali
heat spreaderin fabrika çıkışlı hali

CPU’nuzdaki ısı yayıcı bütünleşik tabaka (integrated heat spreader) CPUnun aşırı ısınmasını önlüyor, ısıyı dağıtarak CPU’nun soğumasını sağlıyor. CPU ile soğutucu fan arasındaki ısı alışverişini kolaylaştırıyor. Burası ne kadar pürüssüz ve düz olursa daha etkili bir soğutma sağlanır. Biz performansı arttırmak için bu tabakayı zımparalayacağız. Diğer bi tabirle işlemcinin üstünü ayna gibi yapacağız ki çok daha etkili bir soğutma gerçekleşebilsin.
Bazılarımızın aklınıza hemen şu gibi bir soru gelebilir: fabrika çıkışlı dizüstümüzde bu işlemi zaten oradan olması gereken şelikde yapıp yolluyorlar, neden tekrardan bunu yapıp gül gibi CPU’mu riske atayım? diyebilirsiniz. Fakat CPUnuza bir mikroskop yardımıyla bakarsanız göreceğiniz şeylere çok şaşırabilirsiniz. Plaka çıplak gözle gayet parlak ve pürüssüz gözükebilir. Ama yakından baktığınızda bunun o kadar dar pürüssüz ve parlak olmadığını görebilirsiniz. Plakanın yüzeyinde binlerce mikroskobik çöküntü, çıkıntı ve diğer kusurlu yüzey yapısı mükemmel ısı dağıtımını, souğutucu fan ile CPU arasındaki olması gereken etkili ısı alışverişini engeller. Yani dolaylı olarak daha yüksek hızlarda çalışmanıza izin vermez, sisteminizin çabuk ısınmasına sebep olur. Termal macunlar ve benzeri ürünlerle bu boşlukları doldurup güzel bir biçimde törpülerseniz bu ısının büyük kısmını uzaklaştırırsınız. Tabi bu işlem sonunda garantinizi de geçersiz kılarsınız, bilginize! Elbette bu işlere girişen bir bilgisayar hastası zaten aletinin garanti kapsamı dışında kalmasını dünden gözden çıkarmış demektir.

İhtiyacımız Olanla

biraz çılgınlığa var mısınız?

yunusemreklk | 28 August 2008 18:21

Ekranı Değiştirelim!
Ekranı Değiştirelim!

Siz de bilgisayar delilerinden misiniz? O zaman bu yazı tam size göre. Boş zamanınız, paranız ve biraz da tecrübeniz var ise gelin dizüstünüzün ekranını değiştirelim.
(not: bilgisayar hakkinda yeterli bilgi ve tecrübesi olmayanların yanlız başlarına denemeleri tavsiye edilmez, yükseltme işlemi sırasında doğabilecek tüm sorunlarda sorumluluk kişiye aittir)

Dizüstü Bilgisayarınızın Ekranını Değiştirme

INTELİN YENİ NESİL İŞLEMCİSİ (Nehalem)

yunusemreklk | 23 August 2008 12:19

nehalem işlemci
nehalem işlemci

İntel2009 civarlarında çıkarmayı planladığı yeni işlemcisini tanıttı.

San Fransisco`daki Intel mühendisleri tarafından geliştirilen ve kod adı Nehalemolan yeni işlemcinin ismi Core i7 olacak.

Yeni Yonga (CPU) laptoplara, masaüstü bilgisayarlara ve sunuculara takılabilecek. Bu yeni Yonga ile intelin amacı işlem kapasitesini ve grafik kalitesini artırmanın yanı sıra daha düşük güç kullanımı sunan sistemler oluşturmak. Bu işlemcinin intele yıllarca bel kemiği olacak sağlam bir yapıda gelmesi bekleniyor.

Müzik İnsan Beyninde Köprüler Kuruyor

yunusemreklk | 26 May 2008 23:54

Bilim adamları, müzikle düzenli uğraşmanın çocukların sağ ve sol beyinleri arasında köprüler kurulmasına yardımcı olacağını düşünüyorlar
Bilim adamları, müzikle düzenli uğraşmanın çocukların sağ ve sol beyinleri arasında köprüler kurulmasına yardımcı olacağını düşünüyorlar 14 Nisan 2008

Düzenli ve şevkli işlenen müzik dersleri çocukların beyninin iki yarım küresi arasında kurulan bağları kuvvetlendiriyor. 1995’te sinirbilimci Gottfried Schlaug’un bulduğuna göre, 7 yaşından önce müzikle uğraşmaya başlamış profesyonel müzikçilerin corpus callosumlarının (iki beyin arasındaki bağlar) çok daha kuvvetli ve aksonların iletim hızı çok daha seri. Schlaug ve meslektaşları müzikal eğitimin sinirsel bağları kuvvetlendirebileceğini belirttiler. Fakat bazı muhalif çevreler, müzikçilerde bulunan bu kalın corpus callosumun sebebinin, müzik ile uğraştıklarından değil de; doğuştan sahip olduklarını ileri sürdüler (yani beyinleri buna yatkın olduğu için müzikle uğraşma eğilimi gösterdiklerini).
Bunu yediremeyen Schlaug ve meslektaşları Marie Forgeard ve Ellen Winner, Boston’daki Harvard Üniversitesi Tıp Bölümüne giderek 31 çocuk üzerinde araştırma yaptılar. Manyetik görüntüleme ile 6 ve 9 yaşlarındaki bu çocukların beyinlerinin ayrıntılı fotoğraflarını çektiler.

Sivrisinekler Aç Kaldı!

yunusemreklk | 21 May 2008 10:17

en çok insan ölümüne sebep olan böcek
en çok insan ölümüne sebep olan böcek

Böcek (DEET türü) spreyleri insandaki kokuyu maskeliyor. Onlarca yıl araştırmadan sonra Bilim Adamları bu güne kadar bu ilaçların tam olarak nasıl çalıştığı konusunu çözememişlerdi. Günümüzde yaygın olarak kullanılan böcek kovucuları araştıran Rockefeller Üniversitesi araştırmacıları bunların kan emici (sinek) böceklere çekici gelen insan kokularını maskelediği sonucuna vardı.

Deri Hücresinden Sperm Olur Mu?

yunusemreklk | 14 May 2008 23:56

Anneye ihtiyaç yok mu?
Anneye ihtiyaç yok mu? 15 Nisan 2008

Uluslararası Bilim Adamları ve Ahlak Bilimcilerden oluşan bir grup, 5 yıldan kısa bir süre içinde, basit vücut hücresinden sperm ve de yumurta yapılabileceğini söylediler. Bu gelişme kısır çiftler için büyük nimet olmakla beraber büyük ahlaki ve politik engelleri var; grup bu konuda tedirgin.

Geçen yıl bilim adamları vücut hücrelerinin yapısını dönüştürebildiklerini açıklamışlardı (ScienceNOW, 20 Kasım 2007). Hücreye bir grup gen ilave ederek, deri hücrelerini pluripotent (PSC; vücudun herhangi bir yerine uyum sağlayabilen (yama) hücreler) hücrelere çevirebildiler. Bu gelişme büyük gelişmelerin önünü açmıştı. Ve laboratuarda kadın üreme hücrelerine (oocytes) ihtiyaç olmadan, bakımı yapılan üreme hücrelerinden embriyolar yetiştirilebileceğini de gösterdi.