Spam Nedir ?
spam mail yani Türkçesi ile Yığın İleti genellikle isteğiniz dışında size mail veya anlık mesajlaşma uygulamalarından gelen mesajlardır.Kimi reklam içerikli, kimi aldatmaca bir içerikle kişisel bilgilerinizi almak (banka hesabı, kişisel özellikleriniz, kredi kartınız) ya da sizleri kategorilendirerek mailinizi portföy olarak mail listeleri halinde şirketlere satmak içindir.Neden Ben?
Kara kaşınız kara gözünüz için değil, eğer mailiniz kategorilendirilirse örneğin bir şekilde 18 yaşında olduğunuz biliniyorsa spam göndericinin ya da aracının 18 yaşındakiler diye bir mail listesi olduğunu ve sizi bu listeye eklediğini düşünelim. Bir şirket 18 yaşıdakilere yönelik bir ürün yaptığında bu mail listesini satın alacak ve sizi bunaltmaya başlayacaktır. örneğin orta yaşlı insanlara penis büyütme reklamları, orta yaş üstündekilere viagra reklamları gelmesi gibi.Her bir mail, potansiyel müşteri.Beni nasıl buldular?
Çeşitli yollar mevcut.# Mailinizi herhangi bir sayfaya [email protected] formatında yazarsanız, örümcek uygulamalar websitelerini tararken bu mailleri biriktirir.# Bir arkadaşınızın mail hesabı kırılmış ya da messenger kullandığı bilgisayara ajan bir yazılım sızmış olabilir, artık siz ve arkadaşınızın kontak listesindekilerin çekeceği cefanın haddi hesabı yok. “abi tıkla buna süper, 100 kontör var” şeklinde reklam içeren iletiler yollanır.# İşte favori sebebim: Bazı duyguları sömürme (ben 16 yaşında bir kızım, bir yerime bir şey oldu para lazım), gerçek sanılan şeyler (hoax), bayram-yılbaşı tebrikleri, beğendiğiniz bir şeyi paylaşma.Nasıl kurtulurum?
Tam olarak “böyle” kurtulursunuz diye bir şey yok ama mailinizi doğru kullanarak yakalanma riskinizi ve arkadaşlarınızı yakalatma riskini düşürebilirsiniz.# Mailinizi direk olarak sayfalara yazmayın, örneğin koray<at>bildirgec.org şeklinde yazın mailinizi. Web programcıları da sitelerindeki mail adresleri için koruma uygulamaları yazabilirler. Çeşitli javascriptler de mevcut.# Sırf bir link için bir siteye üye oluyorsanız mailinizi vermeyin, bunun gibi geçici mail adresi üreten sitelere başvurun. nasılsa bir daha o siteye girmeniz düşük bir ihtimal. Ek olarak yüzlerce forum var hangisi güvenilir nasıl bilebilirsiniz ki ? Hele ki genç yaştaki insanların sürekli forum açıp, yapabildiklerini kötüye kullanmak gibi bir eğilimleri varsa yandınız.# ve en önemli nokta, arkadaşlarınıza gönderdiğiniz mailler; istisnasız her mail uygulamasında To (kime)bölümün yanı sıra cc (carbon copy) ve bcc (blend carbon copy) bölümleri bulunur. Aslında CC’nin gerekliliğini görmüyorum, TO bölümü bildiğiniz üzere mail gönderirken alacak kişinin mailini yazacağınız yer, CC ile daha fazla kişiye gönderecekseniz virgüller ile ayırarak diğer mailleri buraya yazıyorsunuz, TO kısmı da aynı işlevi görüyor tabii. bcc nin özelliği ise buraya virgüllerle maili ayırarak yazdığınızda herkes maili sadece kendisine gönderilmiş gibi görür ve başka kimlere gönderildiğinden haberdar olmaz.
Lütfen;
gönderdiğiniz şeyin önemli olduğunu mümkün olduğunca daha fazla kişinin bilmesi gerektiğini düşünüyor olabilirsiniz, bcc ‘yi kullanın hem insanlar kimlerle bağlantınız olduğunu bilmesin, hem de spam alma riskinizi düşürün.Bazı Notlar;
* Messenger ücretli olmuyor* Bırakın coca-colanın yakasını, böcek varsa başka yerden araştırın, artık yeni spam modası facebook.* Hiçbir maili göndermekle kimseye zarar ettirmez ya da bir davanın açılmasını/açılmamasını sağlayamazsınız. Etkin bir takip yöntemi bile yok ki.* Aldığınız mailler size yönlendirilmiş olarak geldiyse içinde büyük bir mail adresleri içeren kısım olmalı, yönlendirirken bu kısmı silin, vatandaşlık görevinizi yapın.* Spam mail geldiğinde silmeyin spam olarak işaretleyin böylece mail servisiniz bu tarz maillerin yapısını zamanla tanımlayacak ve aynı şekilde spam mail almayacaksınız.