bildirgec.org

query_vars["author_name"]); if($tuser->ID == 0){ // kullanici yoksa 404 $wp_query->set_404(); status_header(404); get_template_part( 404 ); exit(); } ?>

kaptanhayal

8 yıl önce üye olmuş, 66 yazı yazmış. yorum yazmış.

Do you have plan, Mr. Fix?

kaptanhayal | 18 September 2003 22:19

Uyuz bir başak erkeği olaraktan bugün doğum günüm. Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklarımı da amortisman hesabına katacak olursak, yolun yarısını sanırım artık devirdim. şeklinde giriş yaptığım ve lisede öğrenmiş bulunduğum çeşitli giriş-gelişme-sonuç tekniklerini kullanaraktan bir kompozisyon haline getirmiş olduğum Hafif bloğunu bir yıl önce bugün kaleme almışım. Geçmiş aradan bir yıl, zevk ilen okudum, böyle hafiften uyuz bir gülümseme ile. Bira da içiyorum, keyif de yerinde.

Planlar, projeler, şu, bu. Başak erkeği başka türlü yapamaz, geçmez hayat abuk subuk şeylerle. Uzaktaki memleketlerden birinden bi kız tanıdım arada, dedi birinci haftanın sonunda: “You, Mr. Fix”! Süper bir çizgi kahramanmış, tipik bir uyuz başak erkeği, her maceranın en heyecanlı bölümünde sorarlarmış takıntılı Mr. Fix kahraman kişisine: “Do you have plan, Mr. Fix?”

Hey Türk

kaptanhayal | 01 September 2003 18:35

Murat Belge’nin böyle bir şeyi vardır, bir kitabında “kimlik” konusuna taksim geçerken lafını ettiği. Şu minvalde: Paris’te sokakta yürürkene, birisinin “Hey Türk”! diye seslendiğini duyuyorsunuz; dönüyorsunuz, kimse dönmüyor sizden başka, evet “o Türk” sizsiniz, ama sahiden siz kimsiniz? Kimdir “Türk”?
Murat Belge’nin yanıtı neydi unuttum, biraz umutsuz bir yanıttı hatırladığım kadarıyla, “Genel geçer, herkesi kapsayan bir Türk kimliği yok; Cumhuriyet yaratamadı böyle bir kimlik” minvalinde.
Hızla geçiyorum, bir kitap okuyurdum ki ne, Murat Belge’nin bu ağır sorusu takıldı aklıma.

Yol

kaptanhayal | 11 July 2003 21:21

Hayatta varsa sonuna kadar sevdiğim bir şey, o da yolda olmak. ‘Ben de geziyorum, benim de var bir bildiğim’ diyen arkadaşların dikkatine sunmak için kişisel bir liste hazırladım. Son derece sübjektif bir listedir dikkat. ‘Buranın en turistik lokantası nere?’ sorusuyla başlayıp giderek cıvıyan ve ‘Beyti var mıymış burada?’ sorusuyla biten 32 kişilik sağdan say kültür turizmi olayından kıllananların işine yarayabilir.

DÜNYANIN EN AĞIR VE EN GÜZEL 5 MEKANI

Rus romanı

kaptanhayal | 14 June 2003 21:39

Çok değişik olaylara tanık oldum Rus romanlarında, çok değişik, Türk insanına ters fikirler vardı içlerinde, insan evladının yapmayacağı türden vahşilikler, Raskolnikov hesabı, insanı anarşik olmaya teşvik edici cinsinden.

Ama bütün bunları anlatamazsın tabii bilmem kaçıncı okulunda dikiş tutturmaya çalışan 15 yaşındaki bir velede, vermişler yatılı okulda gece 2-3 nöbetini eline, bi cıgara yakıyor, pencereden bakıyor, zifiri bir karanlık, göz gözü görmüyor, Swatch marka saatin tiktaklarını sayıyor can sıkıntısıyla. -Lan! diyor, açıyor romanın kapağını, sallandırıyor kendisini 1874 Rusyası’ndan aşağıya.

Bi sakin olun

kaptanhayal | 03 February 2003 23:50

Kitaptır, şudur budur konuların döndüğü yabancı bi mail listesine üye olmuştum, savaş çıktı çıkacak durumuna girdiğimizden beri kan gövdeyi götürmeye başladı. Aha Almanlar “operasyonu destekliyorum” diyen Viking arkadaşı aldılar aralarına, “idiot”tur, “kapat çeneni”dir grogi durumuna getiriyorlar, Bavyeralı ablaya bak, yürü be..

Nedir, sanki hakkaten bi şeyler oluyor Avrupa-Amerika hattında?

Her şey yolunda

kaptanhayal | 22 January 2003 21:34

Bursa çıkışında bir restoran gördüm bugün: “Mehtaplı Geceler”. Bir sokağa dalmıştım ondan önce, “Western İnternet Cafe” ve “Marry-Chat-Cafe”nin önünden geçtim. “Teke tek” bilgisayar eğitimi veren bir bilgisayar kursu vardı bi de, kalmamış ismi aklımda. “Gezer terliklerini İstanbul’la aynı fiyata sattığını” ilan eden bir dükkan gördüm sonra. Ve sefil oto hurdacı parkının yeni ismini hemen akabinde: “Çıkma Parçalar Dünyası”. Ya da ismi yıllardan beri böyle, ben uyduruyorum. “Halı kenarlarına overlok yaptığını” duyuran bir dükkan, “Amaç: Hizmet” diyen Özurfa Lahmacun Salonu, Eski Garaj-Terminal otobüsünün arka koltuğunda “şu renk mi moda, bu renk mi moda?” tartışmasını giderek harlandıran başörtülü kızlar.