bildirgec.org

ikuzgun

12 yıl önce üye olmuş, 30 yazı yazmış. 283 yorum yazmış.

Ajaxda karakter kodlaması nasıl çözülür

ikuzgun | 22 May 2008 14:31

Türkçe karakter problemi, her alanda başımızı ağrıtırken, özellikle Ajax ile uğraşanların baş belası durumundadır. Sorunun çözümünde karakter çevrimi, iconv gibi vs. çeşitli yöntemler kullanmış biri olarak kesin çözüm her yerde UTF8 kullanmaktır diyebilirim.

Ama iso dan utf8e geçmek bir sürü iş diyen çıkabilir. Ben de demiştim zamanında. İşte çözümler. Ben çektim siz çekmeyin.

Tarihten adam eksiltme

ikuzgun | 17 April 2008 13:52

Çok yorum yapmaya gerek var mı bilmiyorum. Hani zaten yorum yapan yapmış. Haber olmuş.

Aslında en güzel yorumu Melih Aşık yapmış bence. Tabi onun yorumu Atatürk’ün elinden sigarayı almakla ilgili:

Bu konu, sigara yasağı zamanında tartışıldı. Bunun tartışılması Kültür Bakanlığı’nın işgüzarlığıdır. … Atatürk’ün elindeki sigara ne yasayla, ne başka bir gerekçeyle rötuşlanamaz. Bu, bir orijinal tarihi belgedir.

Bu arada tarihten adam eksiltmeyi başaran arkadaşı hakikaten merak ediyorum.

Cesareti olamayan, razı olmaya hazır olsun

ikuzgun | 09 December 2007 11:05

Cesaret, güç veya tehlikeli bir işe girişirken kişinin kendinde bulduğu güvendir. O işi yapabilme azmidir.

Cesaretin en hası, her şeyini kaybetmeyi göze alabilmektir. Her şeyini kaybetme riski olan bir durumda yapmak istediğin ya da yapmak zorunda olduğun şeyi, her şeye rağmen yapmaktır.

Tam tarif olarak cesaret; yapmak istemediğin, ya da olmasını istemediğin bir şeyin gerçekleşmesi ihtimali uğruna, yapmak istediğini yapma iradesinde; ısrar etmektir.

Kişiyi cesarete sevk eden çeşitli hisler vardır. Bunların en başında geleni sevgidir.

Tilki Kuyruğu

ikuzgun | 15 August 2007 15:03

Tilki Kuyruğu
Adamın biri çok unutkanmış ve bundan çok muzdaripmiş, nasıl bir ilaç alsa da hangi otu içerse içsin geçmemiş. Çare olarak hocaya gitmiş. Hoca adamı bir süzmüş ve;
– Tamam senin derdine çare bende vardır. Lakin şimdi gidip yarın sabah geleceksin, gece boyunca da aklına asla tilki kuyruğu getirmeyeceksin!
– Tamam der adam, evin yolunu tutar.

Hocanın dediği gibi tilki kuyruğunu aklına getirmemeye çalışır. Fakat sürekli unutması gereken şeyi hatırlamaktadır. Gece boyunca aklından silmeye çalışsa da aklına sürekli tilki kuyruğu gelmiş. Uyuduğunda bile tilki kuyruğu görmüş. Ertesi gün adam heyecanla ve biraz da dertli bir şekilde sabah erkenden hocanın kapısını çalmış. Hoca sormuş,
– Ee akşam tilki kuyruğunu aklına getirdin mi? Adam;
– Hocam hiç aklımdan gitmedi ki. Hoca;
– “Hah” demiş, “işte şimdi tedavi oldun”

Normalde hiç aklımıza gelmeyecek şeyler, özellikle aklımıza getirmemeye çalıştığımız da önümüzde belirir. Sarı renge dikkat etmeyeceğim onu görmeyeceğim derseniz normalde görmediğin sarılar gözüne çarpar. Daha önce her gün gördüğünüz faka tdikkat etmediğiniz bütün sarıları görürsünüz. Tişörtlerde, ayakkabılarda, sokak lambalarında sarı görürsün. Sarı olmayanı bile sarı görmeye başlarsın.

Hesap Bilmeyen Başbakan

ikuzgun | 04 August 2007 18:41

Hayret Haber bu;

Başbakan Tayyip Erdoğan, dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in “Karşıdaki yüzde 53’ü unutmayın” uyarılarına, “Gerçekte oylarının yüzde 55.4” olduğunu söyleyerek yanıt verdi. Erdoğan, “Bu seçimlerde yüzde 84 oy kullanılmıştır. AKP de bunun yüzde 47’sini almıştır. Yüzde 100 üzerinden bunun hesabını yaparsanız, AKP’nin aldığı oy yüzde 55.4 ‘tür. Kusura bakmasınlar, bu hesapları biz de biliyoruz, biz bunların içinde piştik yani” diye konuştu.

Geçen televizyonda konuşurken gördüm. Hayretler içinde dinledim. Herhalde vtr bitince sunucu bir şeyler söyler dedim ama hiç bir şey söylenmedi. Gazetelerde görürüz bunun dalgasını dedim. Yok. En azından internet medyasından kaçmazzz diye düşünürken o da yok. İnternet habercilerinin keskin yorumcuları bunun farkına varır derken, oh nihayet bir iki serzeniş var sadece. Ama sadece Erdoğancı olduğu için, Erdoğanın hesabına doğru diyenler, hatta hesap hatasına işaret edenleri yuhalayanlar çoğunlukta… Birileri bunu söylemeli yahu, kral çıplak işte.

Şile hayvanat bahçesi

ikuzgun | 19 March 2007 14:59

İstanbulda darıcadan başka ziyaret edebileceğiniz bir hayvanat bahçesi daha var. Hayvansever Halit Sümbül tarafından kurulan ve işletilen şile hayvanat bahçesinde timsahdan kuğuya bir çok hayvanı görebileceğiniz gibi, “mara” gibi daha önce hiç duymadığınız hayvanlarla da karşılabiliyorsunuz. Hatta eğer bakabileceğinizi garanti edebilirsiniz satın alabiliyorsunuz bile. Hayvanat bahçesinin Turgut Özal, Rauf Denktaş, Mihail Gorbaçov, Sadık Sabancı, İbrahim Tatlıses gibi renkli müşterileri var.

Ama görmeniz gereken sadece hayvanat bahçesi değil, en az bahçesi kadar renkli sahibi Halit Sümbül. Show tv de ve pazar keyfinde gösterildiği kadarıyla Halit Sümbül, hayvanları tarafından resmen dövülüyor.

Google Docs & Spreadsheets da yenilikler

ikuzgun | 30 November 2006 08:41

Google Docs & Spreadsheets fikri ile ilginç uygulamalara imza atmış. Excel ve word dosyalarını online olarak kullanabildiğimizi zaten bilirsiniz. Ben sadece yeni eklediği özellikleri güzellikleri bir kısmını anlatayım size.

Kaydettiğiniz her şey revizyon olarak kimin kaydettiği ile birlikte kaydediliyor. Böylece yanlış kaydettim gibi bir şey kalmıyor.

Revizyon kaydı
Revizyon kaydı

Dosya aynı anda online olarak paylaşılabiliyor. Öyleki başkası kaydettiği anda sizin ekranınıza yansıyor. Ve tabi ki chat odasından aynı anda konuşabiliyorusunuz.

Paylaşma imkanı
Paylaşma imkanı