bildirgec.org

contravener-hafif

11 yıl önce üye olmuş, 42 yazı yazmış. 485 yorum yazmış.

Fahgettaboudit

contravener-hafif | 18 February 2005 18:03

“forget about it” güvenlik Latin Amerikalıların, İspanyolların Fahgettaboudit diye yanlış telaffuz ettikleri ve çok sık kullandıkları bir deyim. Hiç uğraşma, bırak boktan, çok güzel, gözüne hiç görünme, arkasını düşünme, ona kaldıysa yandık gibi bir sürü çelişkili anlamlara sahip.

Fahgettaboudit ayrıca bisiklet ve motorsiklet için zincir ve kilit üreten Kryptonite’ın, Manhattan’ı da kapsayan, (çoğu marka kapsamıyor) 3500 dolar teminatlı serisin adı . Zira 8 milyon kişinin yaşadığı Manhattan’da bisiklet çalma işinden ekmek yiyen insanlar var. Seyyar matkaplar, sıvı nitrojen spreyi freonlar, motorlu testereler bu meslek grubunun teçhizatlarından bazıları.

savaş yıldızı

contravener-hafif | 06 January 2005 18:42

viperŞu linke basıp hatıraları canlandırdıktan sonra ilk olarak 1978 yılında yayınlanmaya başlayan ve 1982 yılında TRT’de gösterime giren battlestar galactica nam-ı diğer savaş yıldızı dizisinin 14 Ocak’ta tekrar gösterime gireceğini bildirmektensevinç duyarım.

Hikayesini kısaca hatırlamak gerekirse saylonların ani saldırısı sonucu cobol gezegeninden yayılıp 12 gezegene dağılmış ve 12 koloni oluşturmuş insan ırkından geriye sadece galactica isimli gemi kalır. Onlarda bir efsaneye göre varolan kaybolmuş 13. koloniyi mavi gezegeni aramaya başlarlar. Diziyi hayal meyal hatıralamama rağmen seyretmenin o yaşlarda hayattan aldığım en büyük zevk olduğunu biliyorum.

believe the hype

contravener-hafif | 27 December 2004 22:47

Olması gerektiği gibi olan gıdaları organik etiketleri altında 3 misli fiyata aldığımız bu günlerde New York metrosunda hummalı bir restorasyon çalışmasıdır gidiyor. Yerler tek tip ama iki renk granit karolarla, duvarlar beyaz seramiklerle, kolonlar da standart koruyucu boyalarla kaplanıyor. Zaten duvar kağıdı uygulaması yapar gibi direk yüzeyleri kaplamanın bu şehirde önemli bir yeri var. işçilik pahalı oldu için iş ne kadar önce biterse o kadar kardasınız demektir. Zaten resterasyonlarıda istasyonların bakımı kolay ve masrafsız olsun diye yapıyorlar kanaatindeyim. Bize bu kolaylıkları sağlayan teknolojik gelişmeler sağolsun.

Geriye kalan tek pislik, zamanında istasyonlara yön göstermek, istasyonu belirtmek adına yapılmış olan mozaikler. Ne hikmetse bunlara dokunmuyorlar. Etrafını kaplayıp geçiyorlar. Temizlemiyorlar bile! Belli ki zarar vermekten korkuyorlar. Oysa ki bu mozaiklerden nasibini almamış bazı istasyonlarda baskılı seramik parçaların aynı vazifeyi gördüğünü biliyoruz. Yani hem temiz ve hemde ekonomik bir çözümü mevcut.