bildirgec.org

barada0

11 yıl önce üye olmuş, 17 yazı yazmış. 67 yorum yazmış.

Radiohead’den “Gönlünden Ne Koparsa!”

barada0 | 16 October 2007 14:27

İnternette “sızma”, uykuya dalma ya da bir zeytinyağı türü değil. Çoğu internet kullanıcısının bildiği gibi bir albümün, filmin ya da kitabın, belirlenmiş olan tarihten önce, elektronik ortama yüklenmesi ve dağıtılması “leaking” yani “sızma” olarak adlandırılıyor. Yayıncılar, film ve müzik şirketleri bu durumdan her ne kadar muzdarip olsalar da, ellerinden gelen, piyasaya çıkartmaya hazırlandıkları eserlerin internete sızmasını engellemekte yeterli olmuyor. Bu durumun sanatçıların ve sanatın yararına mı, zararına mı olduğu tartışıladursun bazı sanatçılar, eserlerini internet üzerinden ücretsiz olarak dağıtıyor, paylaşıma destek veriyor.

Radiohead de çalışmalarının internete sızması konusundan muzdarip gruplardan biri. Biriydi demek aslında daha doğru olacak ama bu konuya gelmeden önce grubun sondan önceki üç albümüne bir göz atalım… Yıl 2000, Radiohead’in merakla beklenen albümü “Kid A” piyasaya çıkmadan 3 ay önce internete düştü. 2001’de “Amnesiac”ın ilk mikslerinin kopyaları stüdyadan çalındı ve albüm daha tamamlanamadan radyolarda çalınmaya başladı. 2003’e gelindiğinde ise “Hail to the Thief” yine planlanan tarihten aylarca önce elektronik ortamdaki yerini aldı. Bu arada internete sızmasaydı satış rakamları azalır mıydı, artar mıydı tartışmalarını başka platformlara bırakacağımız “Hail to the Thief” albümünün piyasaya çıktığı ilk hafta 300.000 sattığını belirtmekte de yarar var. Bu üç albümün de öyle ya da böyle daha piyasaya çıkmadan önce Radiohead hayranlarının büyük çoğunluğunun eline geçmiş olduğunu tahmin etmek zor olmasa gerek. Şimdi yani 2007 yılında Radiohead bu dezavantajı kendi lehine çevirecek stratejik bir hamleyle tüm piyasayı şaşkına çevirmiş durumda.

Kurt Cobain ve Orhan Gencebay

barada0 | 10 May 2004 12:31

Nur Çintay denilen sebze*, bugünkü Radikal’de, nasıl dolduracağını bir türlü bilemediği sayfa kenarını aklınca doğu-batı sentezinin komikliklerine örnek teşkil edeceğini düşündüğü alıntılara ayırmış. İkinci ve üçüncü başlığın altındaki zırvaları boş vakti bol olanlar okuyabilirler. Birinci başlığı ve altındaki tamamı alıntı olan yazıyı aynen paste’liyorum:

Orhan Abi&Kurt Cobain
Milliyet Sanat’ın mayıs sayısında Berrin Karakaş, yeni albümü ‘Yürekten Olsun’ vesilesiyle Orhan Gencebay ile konuşmuş.
“Eskiden Kurt Cobain’i çok severdim” diyor Gencebay. “Bizim oğlan çok severdi o yüzden. Son derece ilginç biriydi rahmetli.”
“Karısı Courtney Love’ı sever misiniz peki?” diye soruyor Karakaş. “Bazı fanları Cobain’i onun öldürdüğünü söylüyorlar.”
İşte Orhan Gencebay’dan ‘yürekten’ bir değerlendirme:
“Çocuklar da sevmiyorlar karısını. Kurt Cobain’i o öldürdü diye düşünmeseler de, yaptıklarını görerek Cobain’i haklı buluyorlardır. Belki Kurt Cobain bu kadar hassas, duygusal olmasaydı bu olaylar olmazdı. Biraz daha kararlı olabilseydi daha iyiydi. Kopamıyordu demek ki hanımından. Katlanabiliyordu ama sonunda dayanamadı ve hayatına son verdi. Resimlerini gördüğümde ‘Keşke yapmasaydı’ diye düşünüyorum. Özel hayatı kendisini ilgilendirir ama çok değerli bir insandı. Daha dengeli olsa daha mutlu edici olurdu.”

Matrix’in Alakasız Avcısı

barada0 | 17 August 2003 14:31

Altın Kitaplar’ın son ticari dallamalığı, basınımızın yeni bir kitap diye lanse ettiği Neuromancer, onların verdiği isimle “Matrix Avcısı”… William Gibson’ın yazdığı, Sprawl üçlemesi diye bilinen ve hackerların manifestosunu da içeren “Neuromancer”, “Count Zero” ve “Mona Lisa Overdrive”ın ilk iki kitabı yıllar önce Sarmal Yayınları’ndan yayınlanmıştı. Tabii o zaman ne Matrix vardı ne de felsefesi.