bildirgec.org

wordpress kurulumu hakkında tüm yazılar

WordPress ile ilgili ihtiyacınız olan her şey

siriusbee | 26 September 2009 19:02

Wordpress bilindiği üzere, şu sıralar dünyanın en popüler blog platformu olarak milyonlarca kullanıcıya sahip. Aynı zamanda bir CMS olarak da yeterli güce sahip oldukça kullanışlı bir sistem.

Seviyeniz ne olursa olsun wordpress için gereksinimleriniz de ona göre değişiyor.

Aşağıda wordpress kurulumu, eklentiler (plug in), ücretli ve ücretsiz temalar, güvenlik ile ilgili yapılması gerekenler, wordpress editörleri, wordpress dersleri, tüyoları, teknikleri gibi ihtiyacınız olan bütün dökümanlara ve materyallere ulaşabileceğiniz 300+ kaynak bulunmaktadır.

İşinize yarayacağını umuyorum.

Wordpress kurulumu: sıfırdan WP kurulum rehberi

Kurulum tamamlandı sırada ne var?: Kurulum sonrası yapmanız gerekenleri aşama aşama anlatan faydalı bir rehber.

Kurulum sonrası ileri seviyede ayarlar: Kurulumdan sonra yapmanız gereken ileri seviyedeki ayarlar için profesyonel bir rehber.

Kurulum sonrası yapmanız gereken 10 şey: burada da aynı şekilde kurulum sonrası yapılması gerekenler maddeler halinde anlatılıyor.

Baştan Sona WordPress Kurulumu

Asturias | 18 August 2009 17:00

Öncelikle bildirgeçteki ilk yazım olduğu için bunu belirtmek istedim.

Wordpress kurulumu’nu anlatmadan önce bu sistem hakkında genel bir bilgi vermek gerekirse, dünyada en çok kullanılan birkaç açık kaynak kodlu sistemden birisi olarak nitelendirilebilir. Daha ayrıntılı bilgi için: Wordpress Türkiye

Geçelim Kuruluma…

1.adım: Alan adı
Bir domaininiz (alan adınız – www.siteadresi.com gibi) var ise öncelikle kayıtlı olduğu alan adı firması internet sitesine girerek alan adını barındırma (hosting serverı) alanınıza yönlendirmeniz gerekir.
Eğer alan adınız yok ise; Hiç problem değil. wordpress blogları sitesine üye olup kendinize ait bir altalanı (alanadınız.wordpress.com) yaratabilir ve bloglamaya başlayabilirsiniz. Ayrıca bu tür blog aldıysanız aynı sitedeki yönermeleri izleyip sitelerini görünür hale getirebilirler.

WordPress’i Kurduktan Sonra Yapılması Gereken 10 Şey

pinkfloyd | 28 February 2009 15:09

5 dakikada WordPress kurulumu mükemmeldir ve çoğu zaman bir blog oluşturmak oldukça kolaydır. Karmaşık hiçbir şey yoktur. Ancak WordPress’in kurulumunu tamamladıktan sonra blogunuzdan tam verim alabilmek için yapılması gereken bazı şeyler vardır.

Aşağıdaki listeyi bir kontrol listesi olarak kullanın ve her bir yeni WordPress kurulumunda bu listedekileri uygulamaya çalışın.

1. Admin (Yönetici) Şifresini Değiştirin ve Yazarlarınızı Yönetin
WordPress her kurulduğunuda yönetici hesabı için otomatik olarak bir şifre atar ve bu şifreyi hatırlamanız neredeyse mümkün değildir. Bu sebeple ilk olarak yönetici hesabının şifresini hatırlaması daha kolay bir şifre ile değiştirin.

Kullanıcı ayarlarını Kullanıcılar (Users) paneli üzerinden ayarlayın. Yine aynı sayfa üzerinden blogunuza yeni yazarları ekleyebilirsiniz.

2. Permalinkleri Düzenleyin
Öntanımlı olarak yazılarınızın URLleri http://arsiv.pilli.com/?p=123 gibi görünecektir. Bu URL yapısı hem arama motoru optimizasyonu hem de kullanılabilirlik açısından zayıftır (son kullanıcıya hiçbir şey ifade etmez).

URL yapınızı http://arsiv.pilli.com/wordpressi-kurduktan-sonra-yapilmasi-gereken-10-sey/ olarak görünecektir. Bu sayede yazınızın anahtar kelimelerini URL’ye dahil etmeniz mümkün olacaktır. Blogunuzun URL altyapısını düzenlemek için yapmanız gereken şeyler şunlar:

  1. Settings » Permalinks sayfasına gidin.
  2. ‘Common Settings’ altından ‘Custom Structure”ı seçin.
  3. %postname%/ yazın.
  4. Ya da URL üzerinde kategorinizin yer almasını istiyorsanız %category%/%postname%/ girebilirsiniz.

Bütün Pluginlerle En Basit WordPress Kurulumu

tasdemir | 11 May 2007 11:12

Wordpress Plugins
Wordpress Plugins

Wordpress Kurulumu son derece basittir ancak bazı pluginler ( geliştirici araçları) kurulumu zordur. Buradaki Wordpress ile ilgili bu haberine göre ihtiyacınız olan pluginleri seçiyorsunuz ve otomatik olarak oluşturulan paket size ulaştırılıyor… Bu siteye girin ve sadece istediginiz pluginleri seçin sonrada zip dosyasını oluşturun.. Wordpres bundan daha basit nasıl Kurulur.