bildirgec.org

tasdemir

11 yıl önce üye olmuş, 30 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

Google google.co.jp banladı

tasdemir | 23 February 2009 15:00

Özellikle hileli seo yöntemleri kullanan kişilerin Google arama motorunda banlanmasını yada adsense hesaplarının dondurulmasını sık sık okursunuz. Google Spam sitelere engel olmak ve arama sonuçlarını en sağlıklı hale getirmek için daha önce BMW Almanya web sitesini bile cezalandırmıştı. Sitenin büyüklüğüne bakmaksızın taviz vermeyen Google bu seferde Google Japonya sitesini cezalandırmış. Japonyanın önde gelen bloglarına para vererek google hakkında yazılar yayınlatarak, site popülerliğini artırmaya çalıştığı gerekçesiyle PR değeri 5′ düşürülmüş ve siteyi izleme sürecine aldıklarını Matt Cutts blogundan açıklamış ve özür dilemiş.

Kriz Google’ı da vurdu

tasdemir | 19 January 2009 11:55

Dünyanın marka değeri en büyük şirketlerinden olan Google 3 mühendislik ofisini kapatarak 100 çalışanını işten çıkarmayı planladığını açıkladı. Daha önceki açıklamalarında kriz dönemlerinde Adwords reklamcılığına çok fazla talep olduğunu ve bu dönemlerde şirket karlılığının muazzam şekilde arttığını söyleyen şirket yetkilileri bu kapatmalarda küresel krizin etkisi olmadığını açıklamışlar.

Austin (Teksas), Trondheim (Norveç) ve Lulea’daki (İsveç) ofisleri kapatılacakmış. Bu işten çıkarmalar Google APPS ve Labs kısmında geliştirme yapan nitelikli elamanlar arasından gerçekleşecekmiş. Daha önce 6 tane yeni servisi hizmete sunacağını açıklayan Google Labs Services kapatma kararıyla şok yarattı. Açıklamanın ardından google borsa değeri ani düşüşe geçti (NSDQ: GOOG)

Gmail’den Yeni Uygulama

tasdemir | 21 May 2008 18:04

Gmail
Gmail

Bir Google hizmeti olan ve geniş depolama alanı veren Gmail‘in son zamanlarda açılma süresindeki gözle görülür geçikme yüzünden yeni bir uygulama hazırlanmış.

Yeni uyulamada, gmail sayfası yüklenmeden önce yükleniyor yazısı belirken sağ alt köşede ise bu gecikmeyi istemezseniz Gmail posta kutunuzu normal html destekli formatta açabileceğiniz bir uyarı beliriyor. Yavaş bağlantılar için hazırlanmış bir kolaylık… duyuruya gmail’in yenilikler sayfasında yer verilmemiş.

Cep Telefonunda Reklam Devri

tasdemir | 27 December 2007 11:13

Microsoft, google‘nin adsense ile bitlikte kazandığı reklamcılık başarısını ve büyük paraları görünce reklam alanında atağa geçtigini bu bildiriyle öğrenmiştik. Burada yer alan habere göre Microsoft iştiraki olan Msn Mobile artık web reklam yanında Cep telefonları içinde reklam çözümleri geliştiriyormuş.. İlk olarak Belçika, Fransa, birleşik krallık, japonyada ve İspanyada kullanılacakmış.

Olympus Ucuz Kamera İçin Çinden Vietnama Taşınıyor

tasdemir | 10 December 2007 16:47

Çinli Mercedes Kopyası Otomobil
Çinli Mercedes Kopyası Otomobil

Özellikle bu yıl itibariyle Çin üretimi olan birçok üründe karşılaşılan bozukluklar dünya genelinde büyük tepkilere yol açmışve hükümetler çinden ithalat konusunda büyük tedbirler almaya, mal iadelerine vede kota koymak gibi önlemlere yönelmişlerdi. Ülkemizde ise Kansere yol açan oyuncaklar büyük tepki toplamıştı.Bu tepkiler karşında Çin hükümeti üretiminin daha kaliteli olması yönünde tedbirler alacağını bildirmişti. Bu tedbirlere değişik tepkiler geldi. Japon Dijital Kamera üretici Olympus üretimini Vietnam’a kaydıracağını bildirdi.Daha öncede Asusüretimini yine Vietnama taşıyacağını bildirmiş. Üreticilerin bu yönde karar almasında etkili olan Hükümet kararlarına gelince; Vergi dayanakları, işçi haklarının iyileştirilmesi ki özellikle sezonluk işçi alımının ve çıkarmanın zorlaştırılması il kalifiye elamana yönelim, çalışma şartları ve sağlık siğortalarındaki iyileştirmeler. Bu karar uyarıcınca ucuz üretime yönelen Çin hükümetimi yoksa üreticilermi diye düşünmek lazım ?

WordPress MU Yenilendi 1.3

tasdemir | 02 November 2007 12:32

wordpress mu
wordpress mu

Ücretsiz Blog yazılımı olan Wordpress‘in çoklu blog dağıtma servisi olan Worpress MU yani Multi User 1.3 versiyonu duyruldu. Wordpress oranla çok yavaş ilerleyen ve versiyon yenileme zamanları çok nadir olan Wordpress Mu kullanıcıları için son derece sevindirici bir haber olacak sanırım.

Wordpress Mu 1.3 Buradan indirebilirsiniz
Wordpress Mu hakkında forumlar

Google Orion Algoritması

tasdemir | 01 October 2007 13:39

Google Pagerank
Google Pagerank

Webmaster arkadaşların birkaç aydır canını sıkan Pagerank güncellemesinin gecikmesinin nedeni yavaş yavaş açığa çıkıyor.. Yabancı forumlarda bile durum kesinliğe kavuşturulamışken google bombayı patlattı. Bu siteye göre Google arama motorunun algoritmasını değiştiriyor ve Pagerankı gizleme ya da tamamen kaldırma yoluna gidiyor. Burada anlatılanlar daha önce okuduğum buradaki tahminleri doğrular nitelikte. Ori Allon adlı bir İsrail’li doktora tezi olan Orion Algoritması artık google ve dolayısıyla internete yol verecekmiş..
İnternet Devrinde söylendiği gibi ” bu gelişme sadece Link satan arkadaşları değil bütün internet web site sahiplerini derinden etkileyecek. Daha önce sahip olunan Arama Motorunda üst sıralarda bulunma bilgileri değerini kaybedecek.. ve sanırım Son zamanlarda Googlede en çok “Orion Algoritması nedir?” diye aratılacak.

WordPress Masaüstü Media Programı Airpress

tasdemir | 29 September 2007 18:51

Airpress
Airpress

En yayğın blog sctript yazılımı olan Wordpress‘in son sürüme geçmesiyle birlikte yeniliklerde ardı ardına gelmeye başladı. Burada verilen habere göre Wordpress için hazırlanan Adobe Air destekli hazırlanan Airpress yazılımı masa üstünden blogunuzu yönetmenize yarıyor.. İlk baglantıda bütün yazılarınızı masüstüne çekerek buradan düzenleme yapmanızı saglıyor..Ayrıca yeni yazı eklemek, hazırladıgınız yazılara Flash, müzik, video, fotograf hatta webcam kayıtlarınızı bile eklyebiliyorsunuz diğer Airpress özellikleri burada.
Airpress yazılımını buradan indirebilirsiniz ve bunu kullanmak için mecburi olan adobe Air yazılımınıda buradan indirrebilirsiniz.

El Fenerinden Lazer Yapımı

tasdemir | 13 September 2007 20:25

Yakıcı Laser
Yakıcı Laser

Bir adet Led el fenerinin Hacklenmesiyle Lazer yapımını öğremek istermisiniz? Üstelik bu lazer bildiğimiz sadece ışık saçan lazer değil aynı zamanda ışıgın geldiği yeri yakıyorda..Burada Laser Hack Başlıgıyla verilen haberde bir DVD yazıcı ve bir el feneri yardımıyla nasıl Lazer yapılabileceği Metacafe Video‘suyla birlikte anlatılıyor.

Ücretsiz Blogunuzdan Para Kazanın

tasdemir | 20 August 2007 17:33

Birçok sitemde kullandığım Wordpress yazılımının ücretsiz blog servisi Wordpress.com‘un ülkemizde erişiminin yasaklandığını buradan okumuştuk. Dünyanın 2. en büyük blog servisinin böyle yasaklandığını okuyuca o zaman Blogspot‘un da engelleneceği kesin. Çünkü illegal içerik çok daha fazla… Bu konu ile alakalı araştırma yaparken Türk Wordpress geliştiricilerinden (ama nedense Wordpress-tr’da değil) Yakuter‘in sitesinde Ücretsiz blog servisi‘nin açıldıgını okudum. Üstelik wordpress.com’da olmayayn adsense kodu girebilme, birçok eklenti ile ve tamamen Türkçe olarak… Bunu okuyunca çok sevindim. Blog sayfanızda kendi adsense reklamlarınız %80, sitenin reklamları ise %20 oranında gösterimle sunuluyormuş. Güncel bir Blog güzel para kazandır. Sistem olarak Wordpress MU kullanılmış. Türkiye’de Wordpress Mu’nun kullanıldığı en iyi servis şuan bu gibi görünüyor. Şimdiden yapımcı arkadaşlara dilerim yapımcılara başarılar … Buradan Ücretsiz Bir Blog sahibi olarak para kazanmaya başlayabilirsiniz.