bildirgec.org

web browser hakkında tüm yazılar

Yeni Web Tarayıcısı RockMelt Geliyor!

highway star | 09 November 2010 15:56

natscape’in geliştiricilerinden, web tarayıcısı öncülerinden marc andreessen‘in de desteklediği, tim howes ve eric vishria tarafından geliştirilen yeni web tarayıcısı rockmelt piyasaya hızlı bir giriş yapacağa benziyor.

yeni web tarayıcısı yaklaşık 2 senelik bir geliştirme süreci geçirmiş. açıkcası kullandığı, alıştığı şeyleri değiştirmekte zorlanan beni, “hayatta değiştirmem” dediğim tarayıcım google chrome‘dan caydırabilir gibi duruyor rockmelt. daha net bir yorum için biraz daha beklememiz gerekiyor.

Web Tarayıcı Kullanım Oranları

aztech | 29 October 2010 14:37

Konumuz web tarayıcıların kullanım oranları. Eskiden bilgisayarın girmediği ev az kaldı diyorduk, günümüzde ise bu artık İnternetin girmediği ev kalmamaya başladıya doğru gidiyor. Peki kullanıcıların web tarayıcı tercihi nasıl, ne kullaniyorlar, bilgisayarı aldıkalarında yüklü gelen ineternet explorer ‘ı degistiriyorlarmı, yoksa onunla devam mi ediyorlar, kullandiginiz tarayıcılara talep varmi… şimdi cevaplara sırası ile bakalım,
i̇lk olarak oranlarla başlayalım ve daha sonra tarayıcıları tek tek ele alalım

***kaynak***;
i̇nternet explorer –> 49.87%
mozilla firefox –> 29.95%
google chrome –> 11.40%
safari –> 5.50%
opera –> 1.60%

html5 yarışında durum ne?

furina | 06 August 2010 13:54

Microsoft tüm umutlarını IE9’a bağlamış durumda olmasına karşılık diğer web browser sahipleri boş durmuyor ve HTML5’e şimdiden destek vermeye başladılar. Göründüğü kadarıyla Chrome bu yarışta biraz daha önde gidiyor ve buradaki adresten sizinde test edebileceğiniz gibi chrome 197 puan alarak diğerlerinin arasından sıyrılarak birinci oluyor. Diğerleriyse şöyle sıralanıyor:

opera 159 puan
firefox 139 puan
ie8 27 puan

Sınırları Zorlayan HTML5 Tabanlı Oyunlar

KAghast | 14 June 2010 12:19

HTML 5 hakkında çok şey duyduk ve duymaya devam edeceğiniz Sınırlarının nerelere varabileceğini, gücünün nelere yettiği konusunda henüz net bir görüntü yok. Ama şu ana kadar gördüğümüz uygulamalar bile gelecekte bizi bekleyen güzel günlerin habercisi niteliğinde. Zaten birçok uzman da HTML5’in birçok alanda sarsıcı etki yaratacağı görüşünde hem fikir.

Öteki taraftan da HTML5 ile Flash arasındaki amansız rekabet web platformunu her geçen gün geliştiriyor ve zengin uygulamaların kapasitesini artırıyor. Bu noktada da Apple ile Google arasındaki rekabet bu iki altyapının geliştirilmesini tetikliyor. Tüm bunlarda web platformunun hızla gelişeceğinin bir göstergesi.

Şimdi yazının devamında sizlerle paylaşacağım uygulamaları aslında uzun yıllardır Flash ile yapıyorduk. Fakat şimdi HTML5’in Javascript ile gösterdiği harika performansa örnek olabilecek nitelikte birbirinden heyecan verici oyunları sizlerle paylaşmak istiyorum. Çünkü bu oyunlar HTML5’in Flash’a büyük bir alternatif olacağının en büyük delili. Şu an sadece 20 oyun derleyebildim fakat her geçen gün bu sayının artacağına eminim. Şimdi tamamen web browser üzerinden çalışan hiçbir ek bileşene ihtiyaç duymayan bu oyunların tadını çıkartın. (Sadece browser’ın HTML5 uyumluluğu zorunludur.)

Wolfenstein 3D

ID Software’in 1992 yılında duyurduğu çok popüler bir oyun HTML5 ile tekrar gündeme geliyor ve her yerden erişip oynayabileceğiniz bir hal alıyor. Buyrun tadını çıkartın.

Adventure Land

Bir platform oyunu. Mario severlerin vazgeçemeyeceği, iPhone versiyonuda çok popüler olan Adventure Land’de bir platform oyununda görmeye alıştığımız herşey mevcut.

Safari vs Opera Mini

dextarus | 14 April 2010 19:47

Safari vs Opera Mini
Safari vs Opera Mini

AppleOpera Mini‘nin Iphone ve Ipod larda kullanıma izin vermesinden sonra lifehacker.com sitesi bir hız testi yapmış.
Tarayıcı Açılma Testi

Tarayıcı Açılma Testi (Az olan daha iyi)
Tarayıcı Açılma Testi (Az olan daha iyi)

Safari Iphone ilk açıldığı zaman başladığında Opera’dan daha yavaş açılıyor ama bir kere açıldı mı sonraki açılışlarda çok daha hızlı açılmakta. Çünkü safari bir kere açıldı mı kendisini sistem hafızana kayıt ediyor böylece daha hızlı açılıyor.
Kazanan: Küçük hilelerle Safari

Sayfa Yükleme Hız Testi

Sayfa Yükleme Testi (Az olan daha iyi)
Sayfa Yükleme Testi (Az olan daha iyi)

Bu testi yaparken bir çok bilinen web siteleri kullanılmış özellikle yüklenmesi ağır olabilecek siteler. Fakat buna rağmen Opera Mini gerçekten çok iyi bir performans göstererek Safari nin önüne geçmeyi başarmış.
Kazanan: Opera Mini

Opera Mini Iphone’u ele geçirdi

dextarus | 13 April 2010 19:17

Iphone'da Opera Mini
Iphone’da Opera Mini

Sonunda Applekabul etti ve Opera Mini Iphone larda kullanılmak üzere Itunes de yerini 24 saat içinde alacak. Veya belki de almıştır bile…

Yapılan ilk testlere göre Opera Mini Iphone un kendi tarayıcısı olan Safariden beş kat daha hızlı çalıştığı görülmüş. Yalnız henüz flash çalıştırıp çalıştırmadığı konusunda bir bilgi bulamadım.

Yeni ve Farklı Bir Tarayıcı: Kylo

angelsdemos | 26 March 2010 09:15

Birçok popüler tarayıcının arasında tümünden farklı özelliklere ve farklı amaç ile üretilmiş yeni bir tarayıcı daha eklendi; Kylo.Bu internet tarayıcısı internet üzerinden video izlemeyi sevenler ve internet tarayıcılarını genellikle bu amaç ile kullananlar için hazırlanmış.

Internet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome ve Opera gibi tarayıcıların ardından tümü ile farklı özelliklere sahip olan bu tarayıcıyı, diğer tarayıcılara göre tümü ile farklı özellikler ve farklı bir görünüme sahip. Masaüstü, dizüstü bilgisayarlar, LCD veya plazma televizyonlar ile uyumlu bu tarayıcı video sevenler için düzenlenmiş.

Büyük tuşları ile dikkat çeken Kylo; YouTube, Amazon, Fox, ABC, Hulu gibi internet üzerinden video akıcı hizmeti sunan birçok servis ile uyumlu durumda ve tüm bu servislerin her ibir için buton bulunmakta. Ayrıca klavye veya fare kullanmadanda havada çalışan fare türevleri ile de uyumlu bir tarayıcı.

firefox sekme (tab) ipuçları

bakiyyebemolu | 16 February 2010 14:38

artık hemen hemen tüm tarayıcılar sekme özelliği sunsa da firefox‘un bu konuda görece daha esnek olması, tablar konusunda birçok eklentiye sahip olması, onu popüler yapan bir güzel özelliği. sekmeler konusunda biraz sıkıntılıysanız veya sekmeleri daha işlevsel kullanmak istiyorsanız işte birkaç ipucu:

kısayollar
Ctrl + 1: en soldaki sekmeyi seçer.
Ctrl + 2-8: sekmeler arasında sıra ile geçisi sağlar.
Ctrl + 9: en sağdaki sekmeyi seçer.
Ctrl + F4: mevcut sekmeyi kapatır.
Ctrl + T: yeni sekme açar.
Ctrl + Tab: sonraki sekmeye geçer.
Ctrl + Shift + Tab: bir önceki sekmeye geçer.
Ctrl-W veya Ctrl-F4: sekmeyi kapatır.
Ctrl-Shift-T: sekme kapatma işlemini geri alır.

App Tabs
bu eklenti sayesinde sekmelerin boyutu, sitelerin faviconlarına kadar küçülür. böylelikle tüm sayfa başlığı yerine favicon görür ve çok sekmeli sörflerinizde alandan tasarruf edersiniz.

buradan eklentiyi indirebilirsiniz.

Find In Tab
bildiğiniz gibi ctrl+f kısayolu ile arama yapıyoruz. bu eklenti ile sadece içinde bulunduğunuz sekmede değil, açık olan tüm sekmelerde arama yapabilirsiniz.

eklenti, buradan indirilebilir.

En Hızlı Firefox Sürümü : Firefox 3.6

angelsdemos | 29 January 2010 15:28

Firefox, yeni sürümü olan Firefox 3.6‘yı birkaç gün önce yayınladı. Şu ana kadarki en iyi Firefox olarak kabul edilen yeni sürüm herzamankinden daha hızlı, daha kullanışlı ve daha güvenli…

Mozilla yeni Firefox’ta tamamen hıza odaklandı. Yeni sürümün en az 20% daha hızlı olması bekleniyor. Programcılar ise başlangıca göre iyi tepkiler verdiler.

En önemli yenilik Personas ekletisinin artık tarayıcı ile bir bütün olması.Birkaç tıklama ile Personas web sitesi üzerinden Firefox’a yeni görünüm kazandırabilirsiniz. Temayı kurmadan önce önizlemesini incelemeniz mümkün. Ayrıca Firefox 3.6‘da sekme yönetimi değişiyor. Sekmeler artık sekme çubuğunun en sağında değil etkin sekmedin yanında açılıyor.