bildirgec.org

web araçları hakkında tüm yazılar

Anasının Gözü Google!

algoz | 15 February 2010 09:39

Google’ın yeni Sosyal Medya aracı Google Buzz, Google ölçümlerine göre; kullanıma girdiği salı gününden beri (2 gün), 9 milyon gönderi ve yorum sayısını geçmiş bile.


Tüm dünyadaki mobil telefonlardan yapılan gönderiler ise; dakika başına 200 gönderiyi bulmuş.

Google Buzz’ın bu dikkat çekici rakamlara ulaşmasının en önemli sebeplerinin başında ise; Google’ın, Google Buzz’ı ayrı bir servis olarak sunmak yerine, GMail eklentisi olarak kullanıma sunması.

Kullanıcıların kendisine gelmesini beklemek yerine, kendisi milyonlarca GMail kullanıcısının imlecine giden Google Buzz, ayrıca; GMail’i hergün ziyaret eden milyonlarca kullanıcısının, gün içerisinde birçok defa tıkladıkları Gelen Kutusu(Inbox) linkinin altına da kuruldu.

bit.ly Pro İle Kendi Kısaltılmış URL Adresinizi Kullanın!

algoz | 12 February 2010 09:33

URL Adresleri kısaltma servisi bit.ly; daha önce kapalı beta olarak kullanıma sunduğu ve web yayıncılarının ve bloggerların kendi kısaltılmış URL adreslerini kullanabilmelerini sağlayan bit.ly Pro servisini, açık beta olarak kullanıma sunduğunu duyurdu.

kısa link, büyük linki yer

ücretsiz (free version) ve gelişmiş/kurumsal (enterprise edition) versiyonları bulunan bit.ly Pro’nun ücretsiz versiyonu ile; kendi kısaltılmış URL adresinizi kullanabilir (günlük 10.000 kullanım), çeşitli ölçüm ve analiz verilerini yönetim panelinden takip edebilir ve kullanıcıların sitenizden sizin kısaltılmış URL adresiniz ile Twitter veya Facebook’a paylaşım yapabilmelerini sağlamak için bit.ly button’u kullanabilirsiniz.

Youtube Videolarını Bir de KickYouTube’la İndirin!

algoz | 07 February 2010 10:44

Web aleminin “alem buysa kral menem” diyen video paylaşım sitesi Youtube’tan video indirmek için geliştirilmiş farklı uygulamalar bulunmakta.

Bunlardan oldukça etkileyici olanlardan birini burada tanımıştık.KickYouTube ta bu etkileyici uygulamalardan bir diğeri.

KickYouTube ile, Youtube’ta izlediğimiz bir videoyu indirmek için, video izlediğimiz sayfanın linkine “Kick” kelimesini eklemek ve enterlemek gerekmekte.
önce:
[ http:// www.youtube.com/watch?v=gf-RpKMG_94 ]
sonra:
[ http://www.kickyoutube.com/watch?v=gf-RpKMG_94 ]
Bu işlemi gerçekleştirdiğimizde KickYouTube’un video indirme sayfasına yönlendiriliyoruz.

Öğrenciler için 10 temel web aracı

ozguryavuz | 14 October 2009 15:03

Öğrenciler olarak hepimizin amacı başarılı bir yıl geçirmek ve iyi bir tatili haketmek. Ama bu o kadar da kolay değil çünkü yıl içerisinde planlı ve organize olmalısınız. Bunu yaparken bazı web araçları işimize yarayabilir.

1-EverNote: Evernote bir not alma uygulaması. Notlar alabilir, bunları arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Notların yanı sıra web sayfalarını da kaydedebilir, ekran görüntüleri alabilir bunları twitter ile, cep telefonunuzdan ya da mail ile paylaşabilirsiniz.

2-grademate: Bu uygulamayla ie yapılacak listeleri hazırlayabilir, bunları sınıf arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Özellikle grup çalışmaları için oldukça gerekli.

3-Backpack: Backpack her şeyi bir araya toplayan bir uygulama. Tek bir sayfada yapacağınız ödev, proje vs. dair her şeyi bir araya toplayabilirsiniz. Projeye her yönüyle hakim olmanızı kolaylaştırır.

Web Sitesi Yapmak İçin Popüler Araçlar

LeBron | 26 September 2009 15:51

İnternet üzerinde varlığınızı sürdürebilmek için ilk adım bir web sitesi oluşturmaktır. Gelişmiş teknolojiler sayesinde detaylı bilgiye ihtiyacınız olmadan kolayca web sitesi oluşturabilirsiniz. Bu araçlar favori tasarımınızı seçmenize, geliştirmenize, kişiselleştirmenize ve yayınlamanıza olanak sağlar. Aşağıda web sitesi oluşturmak için popüler araçlar listelenmiştir.

Webs

Bu ücretsiz web sitesi oluşturma aracı ile kişisel, iş ve klüb/grup gibi siteler oluşturma imkanı verir. Kolayca ve hızlı bir şekilde oluşturabilirsiniz. 300’den fazla şablon ile geniş bir tasarım seçeneği sunuyor.

doodleKit

Farklı bir ücretsiz online site oluşturabileceğiniz ve içerik yönetim sistemi oluşturmak için size yardımcı olacaktır. Yeni başlayanlar ve deneyimli kullanıcılar için mükemmel çözümler sunuyor. Çoklu dil desteği, düzenlenebilir şablon ve tasarımlar, resim deposu, alışveriş sepeti, form oluşturma sihirbazı, dosya upload ve download özellikleri, oluşturma, silme, düzenleme, alt sayfalar ve daha fazla özellik yer almaktadır.

Google Books Yeni Özellikler ve Araçlar ile Yenilendi

algoz | 23 June 2009 14:06

Google’ın oldukça yararlı servislerinden biri olan Google Books tr kitap tutkunları, araştırmacılar, yazarlar, eğitimciler ve daha birçok gruptaki insanın faydalanabileceği bir servis. Android ve iPhone için mobil versiyonu da bulunan, web tabanlı bir servisi olan Google Books ile farklı kitapları arayabiliyor, bazı kitapları okuyabiliyor, bazılarının web’de nerelerde satıldığını öğrenebiliyor, kitaplar hakkında yorumlar yapabiliyor, kitaplar hakkındaki yorumları okuyabiliyor, size beğendiğiniz bir kitaptan yola çıkarak farklı önerilerde bulunabiliyor ve hatta kağıda basılı kitaptan bazı parçacıklar gösterebiliyor.
Yayıncılar ise yayınladıkları kitapların tanıtımlarını gerçekleştirerek hem okuyucu ile daha kolay buluşabilmeyi hem de satışlarının artmasını sağlayabiliyorlar.

Google, Google Books’a eklediği yeni özellikler ve araçlar ile kullanıcılara daha kaliteli ve paylaşımcı bir web deneyimi sunma amacında:
1. Embeds and links: Web sitenize veya blogunuza kitapları gömebiliyor/ekleyebiliyor ve adreslerini paylaşabiliyorsunuz.

Google Maps’e Sorun; Burada Ne Var?

algoz | 23 June 2009 09:33

Google, Google Maps’e eklediği yeni özelliklerle, Google Maps’i kullanıcıların gündelik yaşamlarında çok daha sıklıkla kullanabilecekleri bir araç konumuna getirme amacında.

Google, Google Maps’e eklediği yeni özellikle, haritada herhangi bir yere sağ tıkladığınızda açılan pencerenin en altındaki What’s here? (Burada ne var?) linkine tıkladığınızda, o an haritada bulunduğunuz zoom (yakınlık değeri) değerini de dikkate alarak, Google Maps’in sağ tarafında ve tıkladığınız noktada, tıkladığınız bölgede bulunan yer isimleri, özel adresler, doğal yapılar, ilgili resimler gibi birçok tanıtıcı bilgiye erişebilmenizi sağlıyor.

40+ Kullanışlı Web Servisi ve Aracı

pinkfloyd | 16 April 2009 11:55

Tasarım sırasında kullanabileceğiniz gerçeklerden işe yarar araçlardan daha kullanışlı hiçbir şey yoktur. İster bir diyagram oluşturma uygulaması olsun ya da vektör görselleri oluşturma yazılımı, CSS kodunuzu iyileştirme ya da biçimlendirme uygulaması veya motif oluşturma uygulaması, bu tip araçlar hayatınızı çok kolaylaştıracaktır. Biz de bunun üzerine bugünkü yazımızda web geliştiricilerinin ve tasarımcılarının hayatını kolaylaştıracak 40 web uygulamasını listeledik.

1. Are My Sites Up?

Are My Sites Up?
Are My Sites Up?

Are My Sites Up oldukça sade bir servis olup web sitenizin çalışır durumda olup olmadığını düzenli olarak kontrol eden ve bir sorun olduğunda sizi uyaran bir uygulama. Bu ücretsiz servis sayesinde 20 adede kadar web sitesini kontrol edebilir, sınırsız sayıda hatırlatıcıyı elektronik posta ya da kısa mesaj ile cep telefonunuza gönderebilirsiniz. Site kontrolleri günde 25 kez yapılıyor.