bildirgec.org

üç boyutlu hakkında tüm yazılar

Üçüncü Boyuta Geçmek

tayfuntuna | 20 June 2011 12:31

Üç boyutlu fotoğrafçılık Flickr gibi sitelerde oldukça yaygın olan bir hobi. Fakat hiç de sanıldığı gibi pahalı bir hobi değil; çünkü üç boyutlu fotoğraflar çekebilmek için üç boyutlu bir kamera şart değil!

Tek ihtiyacınız olan, bir fotoğraf makinesi ve bazı TV dergileriyle bedava verilen veya internet üzerinden 3-5 liraya satılan Red/Cyan (Kırmızı/Camgöbeği) 3D gözlükler.

Peki nasıl oluyor da oluyor? Bu yazıda yönteme değiniyoruz:

Öncelikle (tahmin edeceğiniz üzere) iki tane fotoğraf çekmeniz gerekiyor, bu iki fotoğrafı öyle noktalardan çekeceksiniz ki birisi sol gözünüzün, diğeri sağ gözünüzün gördüğü gibi olacak. Aralarında 10 santimetre mesafe olması uygundur, yani aslında birbirinin aynı iki fotoğraf çekiyorsunuz ama dikkatli baktığınızda biri diğerinden daha sağda/solda oluyor yani yatay düzlemde hareket ettiriyorsunuz kamerayı.

Film Dünyası’ndan Son Haberler #1

JaAaa | 08 July 2010 18:35

  • SAW serisinin yedinci halkası olan SAW VII filminden bir kaç görüntüyü şurada bulabilirsiniz. Seri 3D olarak çekiliyor.

Şaşı Bak Şaşır (stereogram) Resimleri

beyrek | 19 April 2010 15:35

Şası bak şaşır diye bildiğimiz, bu üç boyutlu stereogram resimlerin içinde gizlenen diğer resimleri, resimlere dikkatlice batığınızda görebilirsiniz.

şaşı bak şaşır (stereogram)
şaşı bak şaşır (stereogram)

üstteki resimde birbirini çevreleyen çemberler oluşuyor.

3G’den sonra 3D

Chat Noir 1 | 30 November 2009 09:58

Hepinizin bildiği gibi 3g teknolojisi telefonlarımızda kullanılmaya başlandı.Teknoloji hızla ilerlemeye devam ediyor.3g teknolojisi,projeksiyonlu cep telefonları derken yakında 3 boyutlu görüntü oluşturabilen cep telefonları hayatımıza girecek.cep telefonunuz üç boyutlu görüntüyü oluşturmak için özel bir yazılıma ve özel tasarımlı cam bir prizmaya ihtiyaç duyacak.Yakında telefonunuz çaldığında sizi arayan kişi birden yanınızda bitiverirse şaşırmayın.Bu teknolojide uzak gözükmüyor.Haberin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Üçüncü boyut artık gözlüksüz de mümkün

kalsiyum sandoz | 07 August 2009 14:51

Son zamanlarda gündeme gelen üç boyutlu görüntü olayı artık çok daha yaygınlaşmanın eşiğinde. Fujifilm’in FinePix Real 3D W1 adını verdiği yeni ürünü üç boyutlu fotoğraf ve video çekebiliyor. Mevcut teknolojilerde üç boyutlu görüntüler özel gözlüklerle algılanabilirken bu zamazingo ile gözlüklere ihtiyaç duymadan aynı etki sağlanıyor.

Google O3D ile web üzerinde üç boyutlu uygulamalar artık mümkün

| 29 April 2009 12:11

Google üç boyutlu (3D) uygulamalar için yeni bir o3ddeneysel tarayıcı eklentisi duyurdu.

bir açık kaynak kodlu javascript kütüphanesi olan o3d ile artık tarayıcı üzerinde 3D oyunlar, reklamlar, sanal gezintiler, ürün tanıtımları gösterilebilecek.

o3d kumsal demosu
o3d kumsal demosu

Şu an için internet explorer, firefox ve google chrome eklentileri bulunmakta. bsd lisansıyla başka geliştiricilerin de bu kütüphaneyi değiştirip yeni eklentiler geliştirilmesine imkan sağlanmış.

bir oyun demosu
bir oyun demosu

Siteüzerinde pek çok örnek uygulama bulunuyor ve oldukça güzeller (eklentiyi kurmanız gerekiyor). özellikle şuradakivideoda gösterildiği gibi uygulamalar geliştirilebileceğini görmek gerçekten etkileyici. bakalım tarayıcı dünyasında 3d standartlaşması nasıl sonlanacak..
kaynak1
kaynak2

Masaüstünüzü üç boyutlu kullanın

resolete123 | 28 April 2009 12:47

Windows 7 ile bilgisayarınızı dokunarak kullanın.Dokunmatik ekran yazılımını BURADAKİ linkten indirerek kullanabilirsiniz. Bilgisayarınızda Windows 7 olmak zorunda değil. Xp ve vista da çalışabiliyor. Yalnız LCD olması gerekiyor.Masaüstünüzü üç boyutlu hale getirerek elinizi bir Mause gibi kullanabilir ve normal mause kullanmanıza gerek kalmaz. Dosyalarınız sağa sola hareket ettirebilir,resimlerinizi büyültüp küçültebilirsiniz ve Detayları buradaki videodan izleyin

son derece gerçekçi 3d modelleme örnekleri

xerre | 13 March 2009 13:01

3d modelleme örnekleriyle oyunlar olsun, filmler olsun birçok yerde karşılaşıyoruz. 3d max, maya ve zbrush gibi 3d tasarım programlarında oluştururlan bu çalışmaların kimilerinin çizim olduğu, hemen kolayca anlaşılabilirken bazıları ise şaşılacak bir şekilde gerçeklerinden kolaylıkla ayrılamayacak düzeyde oluyor.

aşağıda, farklı portrelerden bilimkurguya, birçok 3d modelleme örneklerine yer verilmiştir.