bildirgec.org

tayfuntuna

8 yıl önce üye olmuş, 2 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

Gezginlerin Sürgünü (2010)

tayfuntuna | 20 June 2011 16:25

Yerli bir bilimkurgu yapımı olan Gezginlerin Sürgünü, kısa film yapımcısı Tayfun Tuna tarafından yazılıp yönetildi. Bir yıla yakın bir sürede oluşturulan senaryosunun ardından 2010 yılında, üç günde çekilen film; uykuya daldığında bilinci zamanda yolculuk eden ve başka bir günkü bedeninde uyanan, kısa sürede kendini tuhaf bir maceranın içinde bulan bir adamın hikayesini anlatıyor.

Tarz olarak Christopher Nolan‘ın kafa karıştıran sinema anlayışından izler taşıyan film, seyircilerine Back to the Future ve Memento karışımı bir lezzet sunuyor ve genel itibariyle seyircilerinden geçer not almayı başarıyor.

Üçüncü Boyuta Geçmek

tayfuntuna | 20 June 2011 12:31

Üç boyutlu fotoğrafçılık Flickr gibi sitelerde oldukça yaygın olan bir hobi. Fakat hiç de sanıldığı gibi pahalı bir hobi değil; çünkü üç boyutlu fotoğraflar çekebilmek için üç boyutlu bir kamera şart değil!

Tek ihtiyacınız olan, bir fotoğraf makinesi ve bazı TV dergileriyle bedava verilen veya internet üzerinden 3-5 liraya satılan Red/Cyan (Kırmızı/Camgöbeği) 3D gözlükler.

Peki nasıl oluyor da oluyor? Bu yazıda yönteme değiniyoruz:

Öncelikle (tahmin edeceğiniz üzere) iki tane fotoğraf çekmeniz gerekiyor, bu iki fotoğrafı öyle noktalardan çekeceksiniz ki birisi sol gözünüzün, diğeri sağ gözünüzün gördüğü gibi olacak. Aralarında 10 santimetre mesafe olması uygundur, yani aslında birbirinin aynı iki fotoğraf çekiyorsunuz ama dikkatli baktığınızda biri diğerinden daha sağda/solda oluyor yani yatay düzlemde hareket ettiriyorsunuz kamerayı.