Üç boyutlu fotoğrafçılık Flickr gibi sitelerde oldukça yaygın olan bir hobi. Fakat hiç de sanıldığı gibi pahalı bir hobi değil; çünkü üç boyutlu fotoğraflar çekebilmek için üç boyutlu bir kamera şart değil!Tek ihtiyacınız olan, bir fotoğraf makinesi ve bazı TV dergileriyle bedava verilen veya internet üzerinden 3-5 liraya satılan Red/Cyan (Kırmızı/Camgöbeği) 3D gözlükler.
Peki nasıl oluyor da oluyor? Bu yazıda yönteme değiniyoruz:
Öncelikle (tahmin edeceğiniz üzere) iki tane fotoğraf çekmeniz gerekiyor, bu iki fotoğrafı öyle noktalardan çekeceksiniz ki birisi sol gözünüzün, diğeri sağ gözünüzün gördüğü gibi olacak. Aralarında 10 santimetre mesafe olması uygundur, yani aslında birbirinin aynı iki fotoğraf çekiyorsunuz ama dikkatli baktığınızda biri diğerinden daha sağda/solda oluyor yani yatay düzlemde hareket ettiriyorsunuz kamerayı.Burada önemli olan şu: Fotoğrafları çekerken bir merkez noktası belirliyorsunuz. Ne çok yakın ne çok uzak olmalı, iki fotoğrafın da odağı orada olacak. Stabil çekim için pratik bir yöntem keşfettim: Fotoğraf makinenizle deklanşöre yarım basıp odak yaptığınızda, makinenizin LCD ekranında kutular çıkar (odak noktalarını belirten) işte o kutulardan herhangi bir tanesinin bir köşesini, merkez noktası belirlediğiniz yere denk getirin. Böylece bir fotoğraf çektikten sonra, ikinci kadrajı ayarlamanıza o nokta yardım edecektir.
Çekim aşaması bitince, bir de yazılım aşaması var işin. Fotoğrafları bilgisayara atıyoruz, StereoPhoto Maker adlı ücretsiz yazılımı bulup indiriyoruz. Programı açınca “Open Left/Right image” ile, her iki fotoğrafı birden açıyoruz. Önce STEREO sekmesinden ColorAnaglyph`i seçip Red/Cyan`ı işaretliyoruz. İki fotoğraf birleşiyor. Son olarak Adjust sekmesinden Auto Alignment yapıyoruz, iki fotoğraf hizalanıyor. Afiyet olsun!