bildirgec.org

the new york times hakkında tüm yazılar

Stuxnet’in İran Nükleer Santrali’ne Saldırısı; Tesadüf mü Yoksa Komplo mu?

Ulucan | 09 February 2011 11:47

nedir bu stuxnet?

stuxnet, ilk defa temmuz 2010’da tespit edilmiş, belirli sınai(endüstriyel) teçhizata zarar vermeyi amaçlayan bir yazılımdır.

sınai teçhizata zarar vermeyi amaçlayan ilk kötü amaçlı yazılım olmamasına rağmen, sınai sistemler hakkında bilgi toplayan ve bu sistemleri yeniden programlayan, ve bünyesinde bir plc rootkit‘i (rootkit; bir bilgisayara sürekli öncelikli erişim sağlayan ve varlığını standart işletim sistemi işlevselliğini ya da diğer uygulamaları bozarak etkin bir şekilde gizleyen bir çeşit yazılım) bulunduran, keşfedilmiş ilk kötü amaçlı yazılımdır.

Gazeteler İçin Yeni Gelir Kapısı

algoz | 13 May 2009 16:02

İletişim/Haber dünyasında önemli bir yere sahip olan gazeteler, internetin gelişimiyle yeni bir döneme girmiş ve basılı yayınlarına devam etmekle beraber asıl ağırlıklarını internetteki kendi Haber Sitelerine vermeye başlamışlardı.
Dünya’nın en çok tanınan gazetelerinden olan The New York Times Web Sitesi ile internet ortamına oldukça iyi uyum sağlanlar arasında gözükmekte.

The New York Times yeni geliştirdiği Adobe AIR tabanlı (tüm işletim sistemlerinde kullanılabilen), 5 dakikada bir güncellenen ve offline çalışabilen bir masaüstü uygulaması olan Times Reader 2.0 ile okuyucularına hizmet vermeyi amaçlamakta.

NOBEL ÖDÜLLÜ TÜRK: ORHAN PAMUK

| 11 December 2008 10:13

Orhan Pamuk, 1952 yılında İstanbul’da doğdu. İlk romanı ve anketlere göre cumhuriyete damgasını vuran 75 kitaptan biri olan “Cevdet Bey ve Oğulları”nda (1982) ve diğer bir şaheseri olan “Kara Kitap” (1990) adlı romanında anlattığına benzer bir ailede büyüdü. Nişantaşı’nda yetişen Orhan Pamuk, New York’ta geçirdiği üç yıl haricinde İstanbul’da yaşadı. Robert Koleji mezunu olan ve
İstanbul Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde üç yıl okuyan Pamuk, 1976’da İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü’nü bitirdi.

Çocukluk ve gençlik yıllarında ressam olmayı hayal etti, fakat 1974’den itibaren yazı yazmayı tercihi ağır bastı.

Üç kuşak İstanbullu bir tüccar ailesinin çerçevesinde, Türkiye’nin son yüzyıllık macerasını hikâye eden “Cevdet Bey ve Oğulları” adlı romanı, 1979’da Milliyet Roman Yarışmasında ödül aldığı gibi, 1983 yılında Orhan Kemal Roman Ödülü‘ne de layık görüldü. Aynı yıl ilk baskısı çıkan; üç mutsuz kardeşin İstanbul yakınlarında bir sahil kasabasında, 90 yaşındaki ninelerinin evinde geçirdikleri bir haftalık hayat dilimini anlatan “Sessiz Ev” adlı romanı ile 1984 yılında Madaralı Roman Ödülü’nü aldı. Pamuk, “Sessiz Ev”in Fransa’da çıkan çevirisi ile 1991’de Avrupa Keşif Ödülü’nü kazandı.

17. yüzyılda İstanbul’a getirilen Venedikli bir köleyle bir Osmanlı âlimi arasındaki ilişkiyi anlatan tarihi romanı “Beyaz Kale”(1985) ile Pamuk, yurt içi ve yurt dışında ününe ün kattı.

Bambaşka bir search deneyimi

Cannabisss | 17 September 2008 23:54

viewzi
viewzi

Bambaşka bır arama motoru viewzi. Sade bilindik arama motoru arayüzlerinden uzak kendine has ve kullanışlı. Arama sonuçlarının kategorilere ayrıldığı ve başarılı bir web arayüzüyle sunulduğu bır arama motoru.

4 sources view
4 sources view

Örnek olarak lehman krizi ile ilgili yaptığım aramada haber sonuçlarını CNN, The New York Times, Reuters, USA Today ve Yahoo‘dan, basit arama sonuçlarını google ve Yahoo‘dan, video sonuçlarını youtube, blinx ve veoh‘dan, basit resim dosyalarını flickr ve smugmug‘dan getiriyor. Kategoriler içinde arama sonuçlarını kişiselleştirebiliyorsunuz.

Facebook’un değeri düştü

isasari | 09 July 2008 15:42

Bilindiği gibi 2007 Ekiminde Microsoft, Facebook‘un %1.6’lık hissesi için 240 milyon dolar ödemişti. Bundan yola çıkarak ufak bir hesap yapıldığında, Facebook‘un toplam değerinin 15 milyar dolar ettiği görülüyordu. ConnectU sitenin kurucuları, ise Mark Zuckerberg‘in kendi fikirleri çaldığını iddia ediyorlardı. Sonuçta, ConnectU ve Facebook arasındaki anlaşmazlık giderildi ve iş tatlıya bağlandı; fakat daha sonra ConnectU anlaşmadan vazgeçti ve konu yargı ortamına taşındı. Bunun sonucunda da ConnectU, Facebook‘un değerinin 3.75 milyar dolar olduğunu savundu.